25. 8. svátek má Radim




Příbram vyráží do boje s vizuálním smogem. Poradí grafička z Brna

20. února 2020   (18:22)
Příbram vyráží do boje s vizuálním smogem. Poradí grafička z Brna

Tento týden navštíví město grafička Veronika Rút Nováková, která od vizuálního smogu úspěšně osvobodila Brno



Příbram vyráží do boje s vizuálním smogem. V hledáčku má nejen nevkusnou reklamu, ale třeba i stará zábradlí, nefunkční trafiky, navigační panely, nevzhledné vitríny a výlohy obchodů. Radnice do města pozvala grafickou designerku Veroniku Rút Novákovou, která rušivý vizuální smog dokázala zkrotit ve druhém největším městě v zemi. Vzhledem k tomu, že tento problém nebyl doposud na příbramské radnici systematicky řešen, čekají nás zřejmě velké změny.

„Tento týden proběhne ve městě šetření s grafičkou, která realizovala program „čištění města“ v Brně. Veronika Rút přijede na celý den, budeme s ní procházet problematická místa a ona pak navrhne, jaký postup bychom měli zvolit. Hledali jsme někoho, kdo realizoval něco podobného v jiném městě,“ uvedl na tiskové konferenci místostarosta Ing. Martin Buršík.

„Když se projdete po městech například v Rakousku nebo Německu, jsou čistá a uklizená. U nás v Příbrami je to někdy až moc pestré. Budeme se proto snažit vizuální smog limitovat. Chceme dát městu jednotný ráz a určitou eleganci,“ dodal starosta Mgr. Jan Konvalinka.

Jana Valterová (TOP 09) se na zastupitelstvo obrátila s pondětem, aby byla odstraněna letitá, již dlouhou dobu nefunkční, trafika z parku Zátiší. Trafiku technické služby již likvidují a odváží. Takovýchto drobných staveb je však po městě daleko více. Lidé už je mnohdy ani nevnímají, ale když zmizí, nebo se opraví, rozdíl je poznat okamžitě.

V Brně se agresivní reklamu a jiné rušivé elementy podařilo již takřka vymýtit. Radnice dala na doporučení architektů, grafiků a památkářů, kteří poradili, jak by se mělo historické jádro města s reklamou popasovat. Cílem přitom nebyly shodně vypadající výlohy a vývěsní štíty, ale to, aby byly jednotlivé prvky esteticky sjednocené v rámci jednotlivých domů. Na stostránkovém manuálu, který problematiku vizuálního smogu v Brně řeší, spolupracovala i Veronika Rút. Ta rovněž založila facebookové stránky Brno bez vizuálního smogu, prostřednictvím nichž se snaží naučit veřejnost vnímat prostor ulic kolem sebe.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, foto Jakub Pečenka








Další články

V pátek ráno se zatmění Měsíce dotkne i Česka. Nejlepší podívaná přijde za svítání V pátek ráno se zatmění Měsíce dotkne i Česka. Nejlepší podívaná přijde za svítání Noční obloha nabídne v pátek 28. srpna zajímavou podívanou. Měsíc se dostane do stínu … ZAJÍMAVOSTI První krok k zastavení stárnutí? Enzym omladil lidské tkáně o desítky let První krok k zastavení stárnutí? Enzym omladil lidské tkáně o desítky let Stárnutí lidských tkání se dlouho považovalo za jednosměrný proces. Co se jednou … ZAJÍMAVOSTI Týden nízkoprahových klubů: Bedna a Sejf otevřou téma radikalizace, odolnosti i toho, co pro mladé znamená Evropa Týden nízkoprahových klubů: Bedna a Sejf otevřou téma radikalizace, odolnosti i toho, co pro mladé znamená Evropa Nízkoprahové kluby po celé republice se v září otevřou veřejnosti. Letos se zaměří na … SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ Policie obvinila tři lidi z výroby pervitinu v jižních Čechách a v malé obci na Příbramsku Policie obvinila tři lidi z výroby pervitinu v jižních Čechách a v malé obci na Příbramsku Jindřichohradečtí kriminalisté rozkryli skupinu, která vyráběla a prodávala drogy, … AKTUÁLNĚ Co bude ‚chytrá změna‘ před důchodem? Juchelka naznačuje zásadní úpravy Co bude ‚chytrá změna‘ před důchodem? Juchelka naznačuje zásadní úpravy Ministerstvo práce mluví o tom, že odchod do důchodu už nemá být jen o věku. Podle … AKTUÁLNĚ Jak vychází prázdniny 2026/27: víkendy potěší, Vánoce zkrátí Jak vychází prázdniny 2026/27: víkendy potěší, Vánoce zkrátí Ještě než se děti vrátí do lavic, stojí za to vědět, kdy je čeká volno. Školní rok … ŠKOLSTVÍ Nový rybník má horší hodnocení vody. SZM vysvětluje, co to znamená pro koupající Nový rybník má horší hodnocení vody. SZM vysvětluje, co to znamená pro koupající Kvalita vody v příbramském Novém rybníku se podle posledního hodnocení zhoršila. … AKTUALIZOVÁNO Pozor na plyn! Policisté tento týden zaměří radary na Příbramsko Pozor na plyn! Policisté tento týden zaměří radary na Příbramsko Řidiči na Příbramsku by měli v tomto týdnu více hlídat rychlost. Od pondělí 24. do … DOPRAVA V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá Léto je obdobím, kdy lidé tráví více času venku. S tím ale přibývá i nepříjemných … AKTUÁLNĚ
Hudba, guláš, nové menu a Lucie na jaře. Belveder a Peklo jedou naplno Hudba, guláš, nové menu a Lucie na jaře. Belveder a Peklo jedou naplno Po prázdninové pauze se v Příbrami znovu rozjíždí hudba, gastronomie i velké akce. … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz