9. 12. svátek má Vratislav

Příbram vyhlašuje veřejnou zakázku na služby externího městského architekta

ROZHOVOR
27. ledna 2022   (08:18)
Příbram vyhlašuje veřejnou zakázku na služby externího městského architekta
foto: Jan Konvalinka / se souhlasem

Na pondělním zasedání Rady města byla schválena organizační změna v rámci městského úřadu a zároveň vyhlášena zakázka na služby externího architekta. Obrátili jsme se na starostu s několika otázkami.


Podle posledních dat z České komory architektů (ČKA) je registrováno 137 městských architektů, z nichž pouze 36 (včetně toho příbramského) pracuje v zaměstnaneckém poměru. Externí spolupráce s architekty je ze strany ČKA preferována, neboť dává všem stranám větší volnost a více možností odladit spolupráci ve prospěch měst a jejich občanů. Města mají také možnost nabídnout architektům odpovídající finanční podmínky a motivovat i skutečné kapacity v oboru, aby pro města pracovaly. To v rámci zaměstnaneckých poměrů není zcela možné vzhledem k předem definovaným tabulkám platů.

Město má vlastního architekta, není tedy zbytečné stejnou službu poptávat u externisty?
Rozhodně není. Dlouhodobě vyhodnocujeme efektivitu práce jednotlivých odborů a jejich oddělení. V oblasti rozvoje města jsme dospěli k závěru, že je na čase provést organizační změnu. Tato změna je zvažována na základě dlouhodobého posouzení potřeb města a požadavků na rozsah činnosti městského architekta, kdy pro kvalifikované samosprávné rozhodování spatřuje vedení města potřebnost konzultací a služeb architekta zejména v oblasti urbanismu, architektury, územního plánování a vytváření kvalitního prostředí pro život občanů více, než řešení další „podružné“ agendy, kterou je stávající zaměstnanec – městský architekt – pověřen. Jinými slovy. Rozsah úkolů, pro které je zapotřebí zaměstnávat osobu se specifickou (vysokou) mírou aprobovanosti, je výrazně nižší, než je tomu v současné době. Pro architektonická, územní, urbanistická či plánovací témata si vystačíme s časovou dotací do 500 hodin ročně. Není tedy nezbytně nutné, aby tuto práci vykonával úředník na celý úvazek.
Využití služeb externího architekta přináší, oproti jeho zaměstnávání na HPP, řadu výhod. Tu první spatřujeme v tom, že jsme schopni přesněji nadefinovat kvalifikační a kvalitativní předpoklady pro výběr vhodného uchazeče. Od externího architekta se dá očekávat větší rozhled, měl by vnášet jiný pohled a ducha rozvoje, nezatíženého pouze prostředím jednoho města, ve kterém působí. Externí městský architekt se zpravidla pohybuje v různých prostředích, řeší více sídel, lokalit, může více srovnávat a využívat zkušenosti odjinud. Veškeré kroky ve smyslu tvorby zadávací dokumentace i následného vyhodnocení došlých přihlášek jsou konány v součinnosti a za metodické podpory ČKA. Zástupci ČKA nám rovněž pomohou s výběrem toho nejlepšího uchazeče.
Významnou výhodou je i nižší finanční nákladnost externí spolupráce oproti zaměstnaneckému poměru. Výkon funkce městského architekta na pracovní poměr obnáší roční náklady cca 950 tis. Kč, kde mzdové náklady uvažujeme ve výši cca 800 tisíc Kč a režijní náklady jsou odhadovány na cca 150 tisíc Kč. Odhad režijních nákladů je zde i částečně podhodnocen, neboť dle metodiky Ministerstva vnitra pro stanovení nákladů na výkon státní správy v přenesené působnosti se stanovují režijní náklady až ve výši 48 % mzdových nákladů. Pozice architekta je sice výkon v samostatné působnosti, lze však z uvedené metodiky vycházet.

Při počtu 500 hodin ročně a hodinové sazbě 700 Kč bez DPH (cena určena na základě průzkumu trhu jako obvyklá) dostáváme pak roční náklad lehce přes 420 tisíc vč. DPH, a to bez dalších podružných nákladů.
Běžné činnosti nespadající do rámce architektonické, plánovací či urbanistické oblasti, které v současnosti vykonává městský architekt, bude možné bez větších obtíží převést do pracovní náplně vedoucí Odboru investic s tím, že stávající zaměstnankyně oddělení rozvoje města přejde administrativně přímo pod vedoucí OIRM. Kontinuita a funkčnost odbavování běžné agendy dříve spadající pod oddělení rozvoje města tedy budou zachovány.
Zde shrnuji důvody, proč je pro město výhodnější mít externího architekta:
- Město naší velikosti nepotřebuje MA na plný úvazek. Objem architektonické, urbanistické a jiné vysoce odborné práce nepřesahuje 500 hodin ročně.
- Díky dodavatelsko-odběratelskému vztahu mezi městem a MA je možno nastavit finanční podmínky tak, aby byly zajímavé a motivující i pro skutečné odborné kapacity z oblasti urbanismu.
- I přes výrazně vyšší hodinové sazby je spolupráce na externí bázi pro město levnější, a to až o desítky procent.
- Externí MA nemusí být zatížen přílišnou svázaností se zdejším prostředím a nemusí podléhat lokální stereotypizaci.
- S výběrem MA pomohou kapacity z ČKA. I takto bude tedy garantována správnost výběru.
Pan architekt se v poslední době i veřejně vymezoval vůči některým radním. Ti na adresu jeho práce nešetřili kritikou. Není přechod na externího městského architekta spíše způsobem, jak se stávajícího architekta zbavit?
Nikoliv. O optimalizaci fungování oddělení rozvoje města uvažujeme už delší dobu. Ty slovní přestřelky z poslední doby nemají na věc žádný vliv. Nám jde hlavně o efektivní řízení města, o hospodárné nakládání s veřejnými penězi a o to, aby se město smysluplně rozvíjelo s ohledem na zdejší specifika. Těžiště práce městského architekta rozhodně nemá být v tom, aby posuzoval každou jednotlivou stavbu, která má ve městě vyrůst. Od toho tu máme stavební úřad. Městský architekt se má podílet na rozvoji města v rovině nadstavbové, tedy ve smyslu vizí, studií a návrhů urbanistických koncepcí. Architekt také musí být schopen oprostit se od vlastního ega a nutkání po seberealizaci a přistupovat k rozvoji města tak, aby jej podporoval a nikoliv, aby jej činil komplikovaným.
Tak ještě jednou a jinak. Jste s prací stávajícího městského architekta spokojeni?
Jsou projekty pocházející z jeho pera, které považujeme za zdařilé. Například interiér nového „Íčka“ se velice povedl. Pan architekt se podílel i na tvorbě nařízení o regulaci reklamy, což mu sice trvalo déle, ale s výsledkem, myslím, můžeme být spokojeni. Druhou stránkou jeho působení na městě jsou jisté negativní ohlasy, kterých bylo v souvislosti s jeho prací přijato více. Jsou zde i další skutečnosti dotýkající se pracovně právních aspektů jeho působení na městském úřadě, které nám, obecně řečeno, nedělají radost. K nim však nejsme oprávněni se vyjadřovat. Přes tyto zmíněné věci jsou však ty prvotní důvody pro změnu platformy fungování MA jednoznačně významnější.
Jaké tedy budou následné kroky?
Rada města na svém posledním lednovém zasedání schválila záměr vyhlášení veřejné zakázky na dodávku služeb MA. Zároveň k 31. 3. 2022 zrušila oddělení rozvoje města, které je součástí odboru investic. Spolu se zrušením oddělení dojde ke zrušení pozice vedoucího oddělení, který vykonával i činnosti městského architekta, s nímž bude rozvázán pracovní poměr dle příslušných ustanovení ZP. Druhá zaměstnankyně ze zrušeného oddělení bude převedena do přímé podřízenosti vedoucí Odboru investic a rozvoje města a nadále se bude zabývat stávající agendou. Její náplní práce bude i spolupráce a administrativní podpora budoucímu městskému architektovi vzešlému z výběrového řízení.

Během uvedené doby, předpokládáme, proběhne veřejná zakázka, z níž pravděpodobně vzejde budoucí spolupráce s městským architektem.
Je možné, že se stávající městský architekt přihlásí jako uchazeč do vyhlášené veřejné zakázky, co nastane pak?
Pochopitelně mu v tom nikdo bránit nemůže, ani nechce. Učiní-li tak, budou mu dány rovné podmínky stejně, jako jakémukoliv jinému uchazeči. Jeho případný úspěch pak bude záležet na konkurenci, s kterou se v rámci soutěže utká.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Další články

Po velkém boji oplatily Beskydy těsnou porážku Příbrami a postupují do čtvrtfinále Chance Českého poháru Po velkém boji oplatily Beskydy těsnou porážku Příbrami a postupují do čtvrtfinále Chance Českého poháru Třetí kolo Chance Českého poháru mužů 2022/23 svedlo dohromady Orly z Beskyd a Kocoury … Představení projektů proběhne koncem ledna Představení projektů proběhne koncem ledna Město každoročně připravuje plán projektů, které se mají realizovat v následujícím … Většina středočeských skiareálů plánuje zahájení provozu koncem příštího týdne Většina středočeských skiareálů plánuje zahájení provozu koncem příštího týdne Lyžařský areál v Kvasejovicích na Příbramsku testuje zasněžovací technologie, na místě … Při požáru domu na Příbramsku našli hasiči ohořelé tělo Při požáru domu na Příbramsku našli hasiči ohořelé tělo Na místo byla vyslána výjezdová skupina kriminalistů, totožnost zemřelého policie … VIDEO Středočeský kraj chce čerpat elektrickou energii z obnovitelných zdrojů Středočeský kraj chce čerpat elektrickou energii z obnovitelných zdrojů Třicet příspěvkových organizací Středočeského kraje by mělo do tří let čerpat … Nezaměstnanost ve Středočeském kraji v listopadu zůstala na 3,1 procenta Nezaměstnanost ve Středočeském kraji v listopadu zůstala na 3,1 procenta Na Příbramsku bylo v listopadu 3176 nezaměstnaných. Do Milínské se vrací doprava, včetně té autobusové Do Milínské se vrací doprava, včetně té autobusové Po pokládce finálního asfaltového povrchu se do Milínské ulice vrací doprava, a to … Linka MHD 6A bude obsluhovat novou zastávku Linka MHD 6A bude obsluhovat novou zastávku Od neděle 11. prosince bude linkou MHD 6A nově obsluhována autobusová zastávka … Paliva ve Středočeském kraji od minulého týdne opět zlevnila, nafta o korunu Paliva ve Středočeském kraji od minulého týdne opět zlevnila, nafta o korunu Na Příbramsku natankují řidiči litr benzinu v průměru za 38,39 Kč, naftu pak za 39,48 …
Příbramská nemocnice chystá adventní koncert Příbramská nemocnice chystá adventní koncert Vystoupení se uskuteční 12. prosince od 17 hodin.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Mariánská 135
261 01 Příbram IV

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Rosalota, s.r.o. zakázáno.
2014 - 2022 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies