14. 3. svátek má Matylda a Rút

Příbram se chystá na říjnové oslavy vzniku Československa

11. září 2018   (12:31)
Příbram se chystá na říjnové oslavy vzniku Československa
foto: Pavlína Svobodová, DiS. tisková mluvčí MěÚ

Česká republika si letos připomíná 100. výročí od založení Československa. Toto významné jubileum nezůstane bez povšimnutí ani v Příbrami. Oficiální oslavy založení Československa se ve městě uskuteční 24. října.


Město Příbram ve spolupráci s Hornickým muzeem, Knihovnou Jana Drdy a Státním okresním archivem Příbram připravilo v rámci akce „Příbram prvorepubliková“ komentovanou vycházku, která se bude konat v sobotu 13. října 2018. „Účastníci se dozvědí mnoho zajímavého o situaci na Příbramsku v době založení Československa a rovněž společně zavzpomínáme na vojáky, kteří zahynuli v první světové válce,“ uvedla Lea Enenkelová z Odboru školství, kultury a sportu s tím, že procházka povede po místech spjatých se založením republiky, jako je například Důl Anna, Svatá Hora, budova bývalého báňského ředitelství a památník obětem I. světové války u Zámečku - Ernestina.

Po společné vycházce bude následovat společenské setkání v Sokolovně. Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na slavnostní vystoupení členů příbramského Sokola, dobovou módní přehlídku, loutkové divadlo a historickou výstavu. K poslechu i tanci bude hrát kapela Cirkus Hulata. Dobové oblečení je vítáno, ale samozřejmě není podmínkou.

Do přípravy této akce se zapojili také dobrovolníci z řad příbramských spolků.

Oficiální oslavy založení Československa se uskuteční ve středu 24. října 2018, kdy za účasti zástupců města Příbram, významných institucí a spolků, žáků místních škol a široké veřejnosti společně zasadíme strom na památku vzniku republiky. „Ve večerních hodinách si ve svatohorské bazilice vyslechneme koncert varhaníků z Příbrami a partnerských měst německého Freibergu a italského Valle di Ledro,“ informuje dále Enenkelová
Město Příbram ve spolupráci s Hornickým …
foto: Pavlína Svobodová, DiS. tisková mluvčí MěÚ

Ve stejný den se na náměstí T. G. Masaryka uskuteční akce „Zažijte to znovu“, díky které společně prožijeme den jako za časů první republiky. „Děti si vyzkouší vyučovací hodinu s panem učitelem v obecné škole v dobových kulisách a lavicích zapůjčených z barrandovských filmových ateliérů. Návštěvníci ochutnají kávu a oblíbené moučníky T. G. Masaryka v prvorepublikové kavárně a také se mohou podívat do tehdejší záložny,“ přibližuje příbramský místostarosta Václav Švenda. Prostřednictvím moderních technologií se zájemci budou moci seznámit s událostmi, které vedly ke vzniku republiky, nebo zažít virtuální projížďku tehdejší Prahou. K vidění budou i historické exponáty (např. automobil značky Laurin & Klement).

Přesně v den státního svátku, tj. v neděli 28. října, se budou konat oslavy 100. výročí vzniku republiky na Březových Horách. Z náměstí 17. listopadu vyjde v 10 hodin slavnostní průvod, který povede na náměstí Hynka Kličky, kde budou položeny věnce k pomníku obětem 1. světové války. Součástí oslav, které organizuje Osadní výbor Březové Hory a Společnost občanů a přátel Březových Hor, bude i zasazení pamětní lípy na náměstí J. A. Alise s doprovodným kulturním programem.

Celý program oslav naleznete ZDE.
Ve stejný den se na náměstí T. G. Masaryka …
foto: Pavlína Svobodová, DiS. tisková mluvčí MěÚ
foto: Pavlína Svobodová, DiS. tisková mluvčí MěÚ

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Info: Pavlína Svobodová
DiS. tisková mluvčí MěÚ
autor: mip








Další články

Jarní rituál, nebo sousedská válka? Jarní rituál, nebo sousedská válka? Jarní úklid se sirkou v ruce? Než škrtnete, zjistěte, jak pálit větve bez asistence … ZAJÍMAVOSTI Tipy na víkend: Den svatého Patrika, hokejové utkání a řada kulturních akcí Tipy na víkend: Den svatého Patrika, hokejové utkání a řada kulturních akcí Tento víkend si můžete vyzkoušet, jak asi vypadá atmosféra v tradiční irské hospodě, … NEPŘEHLÉDNĚTE Rožmitál čeká pestrý pátek: Jarní tvoření a Ping pongový ples k 50 letům stolního tenisu Rožmitál čeká pestrý pátek: Jarní tvoření a Ping pongový ples k 50 letům stolního tenisu Rožmitál pod Třemšínem čeká 13. března odpoledne a večer plné zábavy, kreativity a … KULTURA Tankování v Příbrami zdražuje. Konflikt na Blízkém východě rozhýbal ceny paliv Tankování v Příbrami zdražuje. Konflikt na Blízkém východě rozhýbal ceny paliv Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 36,90 Kč do 38,90 … AKTUÁLNĚ MG ROADSHOW míří opět do Příbrami MG ROADSHOW míří opět do Příbrami Už 17. a 18. března ožije areál společnosti AUTA s.r.o. v Příbrami velkou … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě S příchodem teplejších březnových dní se na silnice vrátili motorkáři. Začátek sezony … DOPRAVA Den, který děsí svět: Pátek třináctého Den, který děsí svět: Pátek třináctého Pátek třináctého. Den, kdy někteří raději nevycházejí z domu, jiní si dávají pozor na … ZAJÍMAVOSTI Messenger mění podobu. Web messenger.com se přesune na Facebook Messenger mění podobu. Web messenger.com se přesune na Facebook Společnost Meta Platforms oznámila změnu ve fungování své komunikační služby Facebook … NEPŘEHLÉDNĚTE Policie obvinila manžele, kteří měli ve Vranovicích množírnu psů Policie obvinila manžele, kteří měli ve Vranovicích množírnu psů O zásahu policie i Krajské veterinární správy ve Vranovicích, kde byla množírna psů, … AKTUÁLNĚ
Bitva o přesnost i nervy: Rožmitálští rybaříci vyrazili do Příbrami Bitva o přesnost i nervy: Rožmitálští rybaříci vyrazili do Příbrami První březnová sobota patřila v Příbrami rybolovné technice. Mezi více než šedesátkou … FOTOGALERIE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz