7. 3. svátek má Tomáš




Příbram řeší kapacitu domova seniorů a plánuje nové specializované zařízení

29. dubna 2025   (07:00)
Příbram řeší kapacitu domova seniorů a plánuje nové specializované zařízení
foto: Centrum sociálních a zdravotních služeb města Příbram. / www.centrumpribram.cz

Příbram se potýká s rostoucí poptávkou po pobytových službách pro seniory. Desítky nových žádostí o umístění ukazují, že stávající kapacita domovů nestačí. Město proto jedná se Středočeským krajem o finanční podpoře provozu současného zařízení a zároveň uvažuje o výstavbě nového domova pro seniory se zvláštním režimem.


V současné době má domov seniorů na Březových Horách 58 lůžek, zatímco v Žežické ulici je kapacita 20 lůžek. Přesto se stále hlásí noví žadatelé, což ukazuje velkou poptávku po těchto službách.

„Vedeme jednání se Středočeským krajem o přiznání příspěvku na provoz domova seniorů. Potřeba těchto služeb je stále vyšší, a my musíme hledat cesty, jak kapacitu navýšit,“ uvedl starosta Jan Konvalinka (ANO).

Provoz domova seniorů je finančně náročný. Podle aktuálních údajů náklady na provoz pobočky v Žežické ulici dosahují přibližně 18 milionů korun ročně, přičemž úhrady od klientů pokryjí jen část této částky—okolo 8 až 9 milionů korun. Chybějící část musí pokrýt město, protože zatím nedošlo k zařazení domova do krajské sítě poskytovatelů sociálních služeb.

Nové zařízení pro seniory s demencí
Jedním z dlouhodobých plánů radnice je vybudování specializovaného domova pro seniory, kteří trpí demencí nebo Alzheimerovou chorobou. „Velmi bychom chtěli vytvořit další zařízení podobné tomu v Žežické ulici. Hledáme vhodný objekt, kde bychom mohli tuto službu zřídit, a zároveň přemýšlíme o financování,“ dodává Konvalinka.

Nový domov by měl mít kapacitu 20 lůžek. Součástí úvah je také zřízení dočasných lůžek, která by umožnila rodinným příslušníkům, pečujícím o blízké, krátkodobou úlevu na regeneraci sil.

Statistiky ukazují nadprůměrnou kapacitu, ale realita je jiná
Na první pohled se může zdát, že Příbram má dostatek míst pro seniory—ve statistikách totiž region vychází jako nadprůměrně pokrytý. Jenže čísla neříkají celou pravdu. Zájem je obrovský a lůžek je stále málo.

Počet lůžek se sice počítá na základě obyvatel v regionu, ale nezohledňuje se skutečná potřeba. Například se nebere v úvahu, že lidé žijí déle, že přibývá seniorů s demencí, a že rodiny hledají dlouhodobou i krátkodobou péči pro své blízké.

Příbram aktivně hledá možnosti, jak rozšířit kapacitu domova seniorů a zajistit kvalitní péči pro stále rostoucí počet žadatelů. Nejde jen o nutnou reakci na poptávku, ale o dlouhodobou vizi, která má zajistit důstojné a bezpečné podmínky pro seniory i jejich rodiny.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Ludmila Zelenková








Související


Další články

Putování Lázského nemehla po Brdech míří už po čtrnácté na vrch Popleta Putování Lázského nemehla po Brdech míří už po čtrnácté na vrch Popleta Tradiční jarní pochod s humorem a pohodovou atmosférou se vrací. Už v sobotu 7. března … POZNÁVÁME BRDY RE/MAX Nova roste: Chci makléřům vytvořit podmínky, které jinde nenajdou, říká Jan Kvída RE/MAX Nova roste: Chci makléřům vytvořit podmínky, které jinde nenajdou, říká Jan Kvída Když před třemi měsíci vstupovala kancelář RE/MAX Nova na příbramský realitní trh, … PR Příbram zvládla dramatickou pětisetovou bitvu. Ústí nad Labem porazila 3:2 Příbram zvládla dramatickou pětisetovou bitvu. Ústí nad Labem porazila 3:2 Volejbalisté VK Trox Příbram zvládli důležité utkání 24. kola ČEZ extraligy. Na domácí … SPORT Tipy na víkend: Karneval, koncert, sport i pohádky v kině Tipy na víkend: Karneval, koncert, sport i pohádky v kině Pokud ještě nemáte plány na víkend, Příbramsko nabízí hned několik zajímavých akcí pro … NEPŘEHLÉDNĚTE Oslavy MDŽ na Rožmitálsku: tradice, poděkování i společná setkání Oslavy MDŽ na Rožmitálsku: tradice, poděkování i společná setkání Mezinárodní den žen, který si každoročně připomínáme 8. března, je svátkem věnovaným … Tankování v Příbrami:  Konflikt na Blízkém východě výrazně zdražil pohonné hmoty Tankování v Příbrami: Konflikt na Blízkém východě výrazně zdražil pohonné hmoty Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 33,90 Kč do 37,90 … AKTUÁLNĚ Řidič najel na sraženou zvěř Řidič najel na sraženou zvěř V pátek 6. března zasahovali hasiči u další nehody mezi Rožmitálem a Voltuší. AKTUALIZOVÁNO Příbram zakročí proti popíjení. Další ulice budou bez alkoholu Příbram zakročí proti popíjení. Další ulice budou bez alkoholu Město Příbram chystá rozšíření obecně závazné vyhlášky, která zakazuje konzumaci … BLESKOVÁ ZPRÁVA „Tohle nikdo nečekal.“ Michal Dlouhý v Příbrami oznámil 2. řadu Zločinů Velké Prahy „Tohle nikdo nečekal.“ Michal Dlouhý v Příbrami oznámil 2. řadu Zločinů Velké Prahy Festival Sherlock v Příbrami přinesl zásadní novinku. Historik, scenárista a odborný … KULTURA
Nehoda blokuje provoz nad Rožmitálem, několik zraněných Nehoda blokuje provoz nad Rožmitálem, několik zraněných Ve čtvrtek odpoledne se na silnici č. 119 nad Rožmitálem u Voltuše srazily dva osobní … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz