25. 5. svátek má Viola




Příbram řeší, jak bude od příštího roku provozovat vodohospodářský majetek

22. ledna 2024   (18:07)
Příbram řeší, jak bude od příštího roku provozovat vodohospodářský majetek
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

Novým provozovatelem místo nynější společnosti 1. SčV by měl být podnik zcela nebo částečně vlastněný městem.


Příbram projednává s právníky a odborníky na vodohospodářství způsob, jakým bude od příštího roku spravovat svůj vodohospodářský majetek. Novým provozovatelem místo nynější společnosti 1. SčV by měl být podnik zcela nebo částečně vlastněný městem. Pokud by si město přizvalo partnera, mělo by mít v takové společnosti většinový podíl. Nový podnik musí fungovat nejpozději od ledna příštího roku, všechny přípravné schvalovací procesy by tak měly být hotové do léta, uvedl starosta Jan Konvalinka (za ANO).

Zastupitelé loni v prosinci rozhodli, že město ukončí koncesní řízení na provozovatele vodohospodářského majetku a bude si infrastrukturu spravovat samo. Podle Konvalinky má takový model řada měst a pro Příbram bude přínosem. Výhodu vidí mimo jiné v tom, že město bude mít podíl na zisku, na nějž dosud nemělo nárok. "Pak jsou tady možnosti dotační, rozhodně tento model nevylučuje možnost zisku dotací, ať už národních nebo evropských," dodal starosta.
Podle Konvalinky jsou možné tři způsoby dalšího provozování vodohospodářské infrastruktury, a to prostřednictvím příspěvkové organizace, společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti. Vedení radnice podle něj preferuje společnost s ručením omezeným. Podle prvního místostarosty Vladimíra Karpíška (za ANO) by se případná partnerská firma s majoritním podílem města mohla podílet i na údržbě vodohospodářského majetku v okolních obcích.
Město v koncesním řízení vybíralo provozovatele infrastruktury pro další období. Předpokládaná hodnota koncese byla 1,68 miliardy Kč bez DPH. Zastupitelé dostali v prosinci k posouzení doporučení hodnoticí komise, která vybrala nejvhodnějšího uchazeče. Nakonec ale schválili návrh SPD, aby město koncesní řízení ukončilo. Podle zastupitele za SPD Jiřího Novotného se v době řízení vyskytly "důvody hodné zvláštního zřetele včetně důvodů ekonomických", proto nelze po zadavateli požadovat, aby v něm pokračoval. Podle Novotného by město mělo kontrolu nad tím, jak se s vodu nakládá. Zisk má být investován zpátky do vodohospodářské infrastruktury a nesmí odcházet do zahraničí, dodal zastupitel.

Vodohospodářská infrastruktura patří v Příbrami městu, které provoz dosud přenechává firmě 1. SčV. Společnost platí městu nájemné a ponechává si příjem z vodného a stočného. Město má uzavřenou smlouvu se současným provozovatelem od roku 2004. V roce 2013 firma uplatnila právo opce na prodloužení účinnosti provozní smlouvy a prohlásila, že má vůli pokračovat ve spolupráci s městem dalších deset let, tedy do konce letošního února. Na únorovém jednání mají zastupitelé projednat dodatek ke smlouvě s 1. SčV, podle nějž by firma provozování zajistila do konce letošního roku.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Thajsko hlásí objev století: gigantický dinosaurus, o kterém nikdo netušil Thajsko hlásí objev století: gigantický dinosaurus, o kterém nikdo netušil Vědci v Thajsku oznámili objev, který otřásl paleontologickým světem. Identifikovali … ZAJÍMAVOSTI Za Hluboší skončilo auto na boku, silnice byla uzavřena Za Hluboší skončilo auto na boku, silnice byla uzavřena V pondělí odpoledne zasahovaly složky integrovaného záchranného systému na silnici … AKTUALIZOVÁNO Pomněnkový den připomíná zmizelé děti. Policisté na Příbramsku loni pátrali po 14 dětech Pomněnkový den připomíná zmizelé děti. Policisté na Příbramsku loni pátrali po 14 dětech Každoročně si 25. května lidé po celém světě připomínají Mezinárodní den pohřešovaných … ZAJÍMAVOSTI Na většině středočeských stanic měřících přes 30 let padly v neděli teplotní rekordy Na většině středočeských stanic měřících přes 30 let padly v neděli teplotní rekordy Ve Středočeském kraji v neděli 24. května padly teplotní rekordy na 13 z 16 stanic s … NEPŘEHLÉDNĚTE Půlstoletí od premiéry: „Na samotě u lesa“ slaví 50 let. Kultovní film má kořeny na Příbramsku Půlstoletí od premiéry: „Na samotě u lesa“ slaví 50 let. Kultovní film má kořeny na Příbramsku Rok 2026 přináší významné výročí jednoho z nejmilovanějších českých filmů. Komedie Na … ZAJÍMAVOSTI Chodec po střetu s autem v Brodské ulici odešel. Policie ho teď hledá Chodec po střetu s autem v Brodské ulici odešel. Policie ho teď hledá Příbramští dopravní policisté pátrají po chodci, který se stal účastníkem dopravní … AKTUÁLNĚ Obřadní síň v Ernestinu září novotou. Příbram dokončila kompletní rekonstrukci a chystá první obřady Obřadní síň v Ernestinu září novotou. Příbram dokončila kompletní rekonstrukci a chystá první obřady Historická budova Zámeček-Ernestinum má za sebou další výraznou proměnu. Obřadní síň, … Vážná nehoda cyklistky u Krásné Hory: Ženu s těžkým zraněním transportoval do nemocnice vrtulník Vážná nehoda cyklistky u Krásné Hory: Ženu s těžkým zraněním transportoval do nemocnice vrtulník Na silnici u Krásné Hory nad Vltavou došlo v neděli v podvečer k vážné dopravní nehodě … AKTUÁLNĚ Lucie Pudilová vyzvala šampionku Szabovou! Příbramská bojovnice míří na titulový zápas na Štvanici Lucie Pudilová vyzvala šampionku Szabovou! Příbramská bojovnice míří na titulový zápas na Štvanici Příbramská rodačka Lucie Pudilová si řekla o zápas, který může změnit její … SPORT
Toxický kolega v práci? Jak si nastavit hranice a nenechat si zničit psychiku Toxický kolega v práci? Jak si nastavit hranice a nenechat si zničit psychiku Stačí jeden problematický člověk a atmosféra na pracovišti se může rychle změnit v … LIFESTYLE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz