26. 4. svátek má Oto

Příbram představuje své asistenty prevence kriminality

5. června 2014   (11:05)
Příbram představuje své asistenty prevence kriminality

Asistenti prevence kriminality jsou v ulicích již od konce minulého měsíce.


Nejen na problémové příbramské ubytovny začali dohlížet dva asistenti prevence kriminality. Proti strážníkům či policistům mají výhodu, že komunitu lidí na ubytovnách dobře znají a mohou do ní lépe proniknout. Město na jejich činnost získalo do konce roku dotaci od ministerstva vnitra. V projektu chce pokračovat i v dalších letech, řekl dnes novinářům manažer prevence kriminality příbramské městské policie Ladislav Hadrbolec. 

Situaci v ubytovnách asistenti znají

Město trápí situace v ubytovnách, v nichž žije řada nepřizpůsobivých lidí. Problémy jsou hlavně v zařízení v ulici Pod Čertovým pahorkem. Lidé z okolí si stěžují na nepořádek, rozbíjení pouličních lamp a hluk. Nyní je šest problémových ubytoven a vznikají další. 

"Kolega na ubytovnách bydlel. Situaci zná," řekla novinářům nová asistentka. Oba mají dohlížet i na další rizikové oblasti a také na okolí škol. Podle starosty Pavla Pikrta (ČSSD) už dvojice dostala první úkoly, které má řešit. "U škol se objevil problém, že bezdomovci obtěžují děti. Berou jim peníze," řekl Pikrt. 

V budoucnu budou směny i v podvečer

Terénní pracovníci v tričkách s nápisy asistent mají zatím pracovní dobu od 7:30 do 16:00, časem by měli být v ulicích i v podvečer. Na rozdíl od strážníků či policistů nemohou zadržet pachatele trestné činnosti. "Nedisponují žádnými pravomocemi, jsou to takoví styční důstojníci," uvedl Hadrbolec. 

Podle Pikrta asistenti v případě potřeby volají na místo strážníky, kteří pak zakročí. "Základem jejich činnosti je dohlížení na dodržování pořádku, zásadně verbální cestou. Říkají tomu v Rumburku systém ruce v kapsách," poznamenal starosta. 

Asistenti jsou i v jiných městech

Terénní pracovníci působí i v dalších středočeských městech. Příbram se inspirovala praxí v Nymburku, kde v těchto funkcích působí také žena a muž. Stejně jako v Nymburku je i v Příbrami jeden z dvojice Rom a druhý je členem majoritní společnosti. 
    

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: pribram.cz

autor: Jan Kholl drDalší články

Začátkem května se bude napouštět venkovní bazén. Od června bude otevřen Začátkem května se bude napouštět venkovní bazén. Od června bude otevřen Vše směruje k tomu, aby byl venkovní bazén na sezónu připraven. 26. dubna 2019   (15:20) Parkoviště pod hřbitovem se v řádu dní stane placeným Parkoviště pod hřbitovem se v řádu dní stane placeným Město zpoplatní toto parkoviště v nejbližších dnech. 26. dubna 2019   (12:45) Technické služby začnou sekat trávu již toto pondělí, čeká na ně 85 hektarů Technické služby začnou sekat trávu již toto pondělí, čeká na ně 85 hektarů V minulém roce stihly technické služby posekat městskou zeleň nejméně třikrát. 26. dubna 2019   (11:30) Policisté pátrají po šestnáctiletém chlapci Policisté pátrají po šestnáctiletém chlapci Mladík se může skrývat u svých kamarádů 26. dubna 2019   (09:30) Děti se budou moct vyřádit v divadle už 26. května Děti se budou moct vyřádit v divadle už 26. května Jednotné vstupné je 90 Kč. Platí po celý den a na všechny atrakce. 26. dubna 2019   (08:23) Rekonstrukce mostu u Řitky může vyjít až na 43,5 milionů Rekonstrukce mostu u Řitky může vyjít až na 43,5 milionů Na opravu mostu se již hledá zhotovitel. 26. dubna 2019   (06:27) Čarodějnice na Nováku si užily především děti Čarodějnice na Nováku si užily především děti Na Nováku byla zahájena letošní sezóna čarodějnicemi. 25. dubna 2019   (20:09) Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Pěší dostanou na výběr 16 tras 25. dubna 2019   (16:12) Na Nováku nově také koloběžky Na Nováku nově také koloběžky Největším sportovištěm v Příbrami je areál Nového rybníka, který v posledních letech se začínající sezonou nabízí vždy novou aktivitu pro sportovce. 25. dubna 2019   (13:29) Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Dnes proběhnou na Nováku čarodějnice. 25. dubna 2019   (11:43)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz