Příbram plánuje v Kozičíně vybudovat záchytné parkoviště pro návštěvníky Brd
6. listopadu 2024 (14:45)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka (ilustrační foto)
Přístup do Brd má být pro turisty zase o něco komfortnější. Město Příbram chce vybudovat nové parkoviště v Kozičíně.
Návštěvníci Chráněné krajinné oblasti Brdy se mohou těšit na novou parkovací plochu v Kozičíně. Město Příbram zde chce vybudovat záchytné parkoviště a dát tak řád současnému parkování nadivoko. Předpokládané náklady na výstavbu jsou 3,5 milionu korun, z toho přes 1,5 milionu korun pokryje dotace ze Středočeského Fondu podpory cestovního ruchu. Práce by měly začít v roce 2026 po dokončení stavby kanalizace v Kozičíně, řekl dnes novinářům starosta Jan Konvalinka.
Kapacita bude 28 míst. „Parkoviště by minimálně z počátku nemělo být zpoplatněné, aby si řidiči nezvykli parkovat níž v osadě. Posléze, až uvidíme, jak se věci vyvíjejí, můžeme přistoupit ke zpoplatnění, ale primárním účelem, proč se to dělá, je komfort návštěvníků Brd," doplnil starosta.
Připomněl, že Kozičín je jedním z výchozích bodů pro návštěvníky Brd. Už dříve tam vznikl altán, poblíž je i lanové hřiště. "Dlouhodobě se zde potýkáme s tím, že tam auta lidí, kteří jdou do Brd, parkují nadivoko. Je to tam celé neutěšené, proto tam chceme udělat parkoviště," dodal Konvalinka.
Připomněl, že Kozičín je jedním z výchozích bodů pro návštěvníky Brd. Už dříve tam vznikl altán, poblíž je i lanové hřiště. "Dlouhodobě se zde potýkáme s tím, že tam auta lidí, kteří jdou do Brd, parkují nadivoko. Je to tam celé neutěšené, proto tam chceme udělat parkoviště," dodal Konvalinka.
Brdy se těší velké oblibě turistů, tomu ale mnohde neodpovídají parkovací kapacity. Špatné parkování v obcích kolem bývalého vojenského újezdu ale komplikuje život lesníkům i záchranářům, kteří potřebují do přírodní oblasti volný průjezd. Hlavní zátěž nesou lidé z obcí na okraji chráněné krajinné oblasti. Část turistů nerespektuje dopravní značení, silniční pravidla nebo nechává auta na trávě a na soukromých pozemcích.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák
Další články
Čechy zasáhly vydatné deště: místy spadlo až 90 mm, rekord drží Nedrahovice
Česko má za sebou výraznou srážkovou epizodu. Zatímco v Čechách za posledních 24 hodin …
AKTUÁLNĚ
Silniční kontroly přitvrdí: Policie řidiče o posledním prázdninovém víkendu pořádně prověří
Konec prázdnin tradičně znamená výrazný nárůst dopravy. Policie proto o posledním …
DOPRAVA
Modráskové louky: Když neposečená tráva znamená, že se hospodaří správně
Možná jste si při procházce přes Brdy všimli zvláštního rozdílu. Zatímco některé louky …
POZNÁVÁME BRDY
Senioři mají svůj den. Udělejte dnes něco hezkého pro někoho, kdo si to zaslouží
Pátek 21. srpna připadá National Senior Citizens Day, tedy dni věnovanému seniorům. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Poznejte život v lese při komentované vycházce s lesníkem
Brdská příroda ukrývá řadu zajímavostí, které při běžné procházce snadno přehlédnete. …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: S létem se můžete začít postupně loučit na hradech a zámcích, Příbramsko ale stále nabízí spoustu letních akcí!
O víkendu se můžete zúčastnit oblíbené celorepublikové akce Hradozámecká noc, a to …
AKTUÁLNĚ
Pohonné hmoty v Příbrami: Nafta stále zdražuje
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,99 Kč do 41,90 Kč …
AKTUÁLNĚ
V Osečanech na zámku se bude vdávat princezna
V sobotu 22. srpna 2026 se na zámku v Osečanech odehraje událost, která tomu místu …
KULTURA
Parkování, bydlení i hospodaření města. Šance pro Příbram - Naše Česko představuje kandidáty
Šance pro Příbram - Naše Česko představila kandidátní listinu pro podzimní komunální …
VOLBY 2026
Komáři mají svůj den. Proč připadá Světový den komárů právě na 20. srpna?
Stačí večer vyrazit ven a jejich přítomnost člověk většinou pozná během několika …
ZAJÍMAVOSTI




