26. 6. svátek má Adriana

Příbram plánuje odvlhčení obvodových zdí v Zámečku Ernestinum

14. května 2019   (13:40)
Příbram plánuje odvlhčení obvodových zdí v Zámečku Ernestinum

Příbram pokračuje s postupnými opravami Zámečku Ernestinum, letos má v plánu odvlhčení obvodových zdí. Bude to stát 1,2 milionu korun, z toho půl milionu pokryje dotace, řekl dnes novinářům místostarosta Martin Buršík (ANO).



Stavební firmy již radnici doručily tři nabídky, rada města bude rozhodovat o přidělení zakázky. "Je to takový evergreen, jsou to jenom určité části. Každý rok žádáme o dotaci maximálně půl milionu korun," uvedl Buršík.

Starosta Jindřich Vařeka (ANO) připomněl, že v minulosti byl připraven projekt velké opravy za 60 milionů korun, který by ale pro město znamenal příliš velkou investici. "Postupujeme po malých krůčcích a každý rok se udělá kousek. Tato salámová metoda nás bude pravděpodobně čekat i u jiných projektů, jako je třeba kulturní dům," dodal.

V minulosti se počítalo s rozsáhlou proměnou budovy v kulturní a společenské centrum, které by bylo přístupné i vozíčkářům. Žádost z takzvaných norských fondů ale nebyla úspěšná. Město se proto snaží opravovat aspoň to, co nejvíc chátrá. V minulosti nechalo například vyměnit okna, kterými dovnitř zatékalo, nebo opravilo atrium.

Zámeček Ernestinum je jednou z historicky nejvýznamnějších staveb v Příbrami. Původně dřevěnou tvrz nechal arcibiskup Arnošt z Pardubic přestavět v kamenný hrádek. Jeho nástupce Jan z Jenštejna ji pak koncem 14. století obehnal zdí a hlubokým příkopem.

Stavba citelně utrpěla za husitských válek, v 16. století při nepokojích měšťanů namířených proti vrchnostenské správě, v době třicetileté války a také mnoha nevhodnými stavebními úpravami. V budově několik desítek metrů od náměstí T. G. Masaryka nyní sídlí městská Galerie Františka Drtikola, infocentrum a Muzeum třetího odboje, které provozuje Konfederace politických vězňů ČR.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: top








Další články

Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco … AKTUÁLNĚ Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u … NEPŘEHLÉDNĚTE Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před … AKTUÁLNĚ Děti se hroutí kvůli známkám. Problém nejsou školy, ale naše očekávání Děti se hroutí kvůli známkám. Problém nejsou školy, ale naše očekávání Konec školního roku je pro část dětí radost, pro jinou část období, kdy se jim svírá … AKTUÁLNĚ Pozor! Ve Středočeském kraji platí kvůli vedrům a suchu mimořádná opatření. Zákaz ohňů i pyrotechniky Pozor! Ve Středočeském kraji platí kvůli vedrům a suchu mimořádná opatření. Zákaz ohňů i pyrotechniky Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje upozorňuje obyvatele na mimořádně vysoké … AKTUÁLNĚ Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina … LIFESTYLE Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř V hlubokých lesích nad řekou Vltavou se ukrývá jedno z nejvýznamnějších míst české … TIP NA VÝLET Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 39,90 Kč … DOPRAVA
Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost S blížícími se letními prázdninami a obdobím dovolených začínají tisíce Čechů plánovat … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz