19. 9. svátek má Zita

Příbram obhájila hospodářský rating, ukazatele se zlepšují

11. října 2014   (08:19)
Příbram obhájila hospodářský rating, ukazatele se zlepšují

Ratingovou analýzu si město Příbram nechává vypracovat již několik let.


I v letošním roce nechalo vedení města Příbram vypracovat analýzu hospodaření od agentury Moody´s a opět se podařilo získat ratingové hodnocení Aa1.cz. Ve zprávě analytici přímo uvádějí, že rating se opírá především o velice nízkou zadluženost města a s ní spojenou nízkou dluhovou službu. Rating také dle odborníků dále zohledňuje zlepšení přebytku provozního rozpočtu v roce 2013 a silnou politickou podporu vedení města v zastupitelstvu.

Právě nízká zadluženost, která by měla přetrvat i ve střednědobém horizontu, konzervativní přístup k investicím a zlepšení provozního přebytku v roce 2013 jsou podle auditorů silné stránky hospodaření Příbrami.

"Jsem velmi rád, že se nám daří dlouhodobě držet hodnocení Aa1.cz, žádné z hodnocených měst v ČR nemá rating lepší a to mě velmi těší. Byli jsme také pochváleni za investiční akce a za získávání dotací. Zabývám se městským rozpočtem řadu let a mám radost, že i příbramské rozpočty zaslouží dle odborníků, kteří posuzují dlouhou řadu ukazatelů, pochvalu. V Příbrami se dlouhodobě hospodaří s penězi daňových poplatníků, tedy všech občanů vyrovnaně, velmi zdravě, nezadlužujeme město a podporou investic nezvyšujeme nezaměstnanost. Kdo tvrdí opak, nechce říct pravdu," komentoval analýzu 1. místostarosta Ivan Šedivý (ODS).

Objem investic by měl být letos vyšší

Podle agentury Moody´s lze předpokládat, že oproti roku 2013 bude objem investic v letošním roce vyšší, a to za stálého využívání dotací od vlády i EU.

Velmi zásadním údajem je zadluženost. Přímý a nepřímý dluh města je nyní na úrovni 7 %, přičemž v roce 2008 dosahoval hodnoty 17 %. Agentura kalkuluje, že maximálně může dluh dosáhnout desetiprocentní hranice, což je stále považováno za velmi nízkou zadluženost, zejména s ohledem, že průměrná zadluženost sledovaných měst v ČR je 30 procent. Agentura také kvituje, že jeden ze dvou úvěrů, které město v případě potřeby může čerpat, je dokonce bezúročný.

"Těší mě pochvala za investice a získávání dotací, velká pochvala patří tedy řadě úředníků, kteří dělají skvěle svoji práci. Ekonomové z agentury také předpokládají růst centrální ekonomiky, což je určitě další dobrá zpráva nejen pro Příbram," přidal svůj komentář radní Juraj Molnár (ČSSD).

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text i foto: red

autor: redDalší články

Krajský soud odsoudil březnického vraha na 17 let Krajský soud odsoudil březnického vraha na 17 let Případ vraždy čtyřiašedesátiletého muže otřásl Březnicí koncem dubna tohoto roku. Krajský soud dnes poslal Lukáše B. do vězení. 18. září 2019   (19:23) Pouťové atrakce nepustí téměř celý příští týden automobily na náměstí T. G. M. Pouťové atrakce nepustí téměř celý příští týden automobily na náměstí T. G. M. Letos poprvé po rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka proběhne Václavská pouť přímo v centru města 18. září 2019   (17:43) Cvičení záchranných složek: Na Příbramsku havaroval autobus s vězni, dva utekli Cvičení záchranných složek: Na Příbramsku havaroval autobus s vězni, dva utekli Byl vyhlášen i traumaplán 18. září 2019   (14:18) Pražská ulice bezpečnější Pražská ulice bezpečnější Na základě podnětů od občanů se vedení města zabývalo situací, která nastává každý víkend na pěší zóně Pražské ulice. Lidé jdoucí touto nákupní třídou jsou nuceni proplétat se mezi zaparkovanými vozidly. 18. září 2019   (11:44) Konec potemnělým chodníkům v Příbrami? Konec potemnělým chodníkům v Příbrami? Na Flusárně si lidé po setmění svítí na cestu mobily. Město zde v horizontu několika měsíců instaluje LED lampy 18. září 2019   (11:26) Bude Příbram v oblasti sportu průkopnickým městem? Bude Příbram v oblasti sportu průkopnickým městem? Velkého ocenění se dostalo městu od sportovních odborníků, kteří se věnují koncepci sportu na celostátní úrovni 18. září 2019   (09:58) Ženou regionu se stala zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům Ženou regionu se stala zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům Jana Puklová Havelková. To je letošní Žena regionu pro Středočeský kraj 18. září 2019   (07:33) V Alce mají srdce na pravém místě. Přijďte se přesvědčit V Alce mají srdce na pravém místě. Přijďte se přesvědčit Handicapovaní klienti a jejich rodiny mají v Alce vždy dveře otevřené. Dnes budete moci vstoupit i vy 18. září 2019   (06:13) Vodním záchranářům na Slapech letos mírně přibylo zásahů Vodním záchranářům na Slapech letos mírně přibylo zásahů Nejzávažnější případ sezóny byla resuscitace jednačtyřicetiletého muže, který trpěl Romano-Wandrovým syndromem. Byl podán jeden výboj pomocí AED. Při součinnosti s ZZS byl pacient přiveden do plného vědomí. 17. září 2019   (20:20) Hořící vůz skončil v příkopu Hořící vůz skončil v příkopu Řidič vyvázl bez zranění 17. září 2019   (17:32)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz