18. 6. svátek má Milan

Příbram obhájila hospodářský rating, ukazatele se zlepšují

11. října 2014   (08:19)
Příbram obhájila hospodářský rating, ukazatele se zlepšují

Ratingovou analýzu si město Příbram nechává vypracovat již několik let.


I v letošním roce nechalo vedení města Příbram vypracovat analýzu hospodaření od agentury Moody´s a opět se podařilo získat ratingové hodnocení Aa1.cz. Ve zprávě analytici přímo uvádějí, že rating se opírá především o velice nízkou zadluženost města a s ní spojenou nízkou dluhovou službu. Rating také dle odborníků dále zohledňuje zlepšení přebytku provozního rozpočtu v roce 2013 a silnou politickou podporu vedení města v zastupitelstvu.

Právě nízká zadluženost, která by měla přetrvat i ve střednědobém horizontu, konzervativní přístup k investicím a zlepšení provozního přebytku v roce 2013 jsou podle auditorů silné stránky hospodaření Příbrami.

"Jsem velmi rád, že se nám daří dlouhodobě držet hodnocení Aa1.cz, žádné z hodnocených měst v ČR nemá rating lepší a to mě velmi těší. Byli jsme také pochváleni za investiční akce a za získávání dotací. Zabývám se městským rozpočtem řadu let a mám radost, že i příbramské rozpočty zaslouží dle odborníků, kteří posuzují dlouhou řadu ukazatelů, pochvalu. V Příbrami se dlouhodobě hospodaří s penězi daňových poplatníků, tedy všech občanů vyrovnaně, velmi zdravě, nezadlužujeme město a podporou investic nezvyšujeme nezaměstnanost. Kdo tvrdí opak, nechce říct pravdu," komentoval analýzu 1. místostarosta Ivan Šedivý (ODS).

Objem investic by měl být letos vyšší

Podle agentury Moody´s lze předpokládat, že oproti roku 2013 bude objem investic v letošním roce vyšší, a to za stálého využívání dotací od vlády i EU.

Velmi zásadním údajem je zadluženost. Přímý a nepřímý dluh města je nyní na úrovni 7 %, přičemž v roce 2008 dosahoval hodnoty 17 %. Agentura kalkuluje, že maximálně může dluh dosáhnout desetiprocentní hranice, což je stále považováno za velmi nízkou zadluženost, zejména s ohledem, že průměrná zadluženost sledovaných měst v ČR je 30 procent. Agentura také kvituje, že jeden ze dvou úvěrů, které město v případě potřeby může čerpat, je dokonce bezúročný.

"Těší mě pochvala za investice a získávání dotací, velká pochvala patří tedy řadě úředníků, kteří dělají skvěle svoji práci. Ekonomové z agentury také předpokládají růst centrální ekonomiky, což je určitě další dobrá zpráva nejen pro Příbram," přidal svůj komentář radní Juraj Molnár (ČSSD).

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text i foto: red

autor: redDalší články

Příbram bude prosazovat obchvat i za cenu vlastních investic Příbram bude prosazovat obchvat i za cenu vlastních investic Příbram bude prosazovat výstavbu jihovýchodního obchvatu města i za cenu vlastních investic a ústupků. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekl starosta Jan Konvalinka Reagoval tak na kritiku lidí ze Zdaboře, kteří se obávají zvýšeného hluku z obchvatu 17. června 2019   (19:30) Příbram o víkendu žila, i počasí se nad námi slitovalo Příbram o víkendu žila, i počasí se nad námi slitovalo Příbram o uplynulém víkendu skutečně žila. Připraveny byly kulturní i sportovní akce pro širokou veřejnost. 17. června 2019   (15:43) Jednání zastupitelů dnes poprvé zahájí nový starosta Jan Konvalinka Jednání zastupitelů dnes poprvé zahájí nový starosta Jan Konvalinka Průběh dnešního jednání by mohl být opravdu krátký a klidný. 17. června 2019   (15:29) Guláš dělá hezká těla Guláš dělá hezká těla V Březnici se v sobotu soupeřilo ve vaření guláše 17. června 2019   (12:54) Novák Fest - děti se hýbaly, tvořily a zkoušely Novák Fest - děti se hýbaly, tvořily a zkoušely V neděli 16. června děti rozhýbaly areál Nového rybníka 17. června 2019   (10:34) Bahna bez bahna? I tak to bude velkolepé Bahna bez bahna? I tak to bude velkolepé V sobotu 22. června se na Bahnech uskuteční jubilejní 30. ročník největší společné ukázky současné i historické vojenské techniky v Evropě 17. června 2019   (08:07) Pičín na Příbramsku plánuje průzkumné vrty a chce stavět vodovod Pičín na Příbramsku plánuje průzkumné vrty a chce stavět vodovod Pičín nyní žádný centrální zdroj pitné vody nemá. 17. června 2019   (05:45) Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomněli jste popřát? Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomněli jste popřát? Den matek se slaví ve velkém, na tatínky se často zapomíná 16. června 2019   (17:14) Novinky ve vlakovém jízdním řádu nepotěší obyvatele Bělčic a Myslína Novinky ve vlakovém jízdním řádu nepotěší obyvatele Bělčic a Myslína Pokud se neseženou finance, budou všechny osobní vlaky končit/začínat v Březnici 16. června 2019   (14:19) Divadlo A. Dvořáka bude hrát pod širým nebem Divadlo A. Dvořáka bude hrát pod širým nebem Skanzen Vysoký Chlumec je už téměř vyprodaný, na ostatní představení jsou ještě vstupenky k dispozici 16. června 2019   (11:05)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz