vývoj COVID-19
18. 1. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 11
Bohutín 23
Borotice 6
Březnice 55
Buková u Pb 10
Bukovany 5
Čenkov 11
Cetyně 2
Chotilsko 6
Chrást 3
Chraštice 1
Čím 7
Daleké Dušníky 3
Dobříš 119
Dolní Hbity 22
Drahenice 2
Drahlín 8
Drásov 5
Drevníky 2
Drhovy 2
Dubenec 8
Dublovice 13
Dubno 3
Háje 4
Hluboš 9
Hřiměždice 10
Hudčice 2
Hvožďany 14
Jablonná 8
Jesenice 16
Jince 19
Kamýk n. V. 8
Klučenice 7
Kňovice 1
Korkyně 3
Kosova H. 11
Kotenčice 2
Koupě 4
Kozárovice 3
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 8
Lazsko 3
Lešetice 3
Lhota u Pb 10
M. Hraštice 22
Milín 37
Modřovice 1
Mokrovraty 18
Nalžovice 7
Narysov 9
Nechvalice 15
Nečín 7
Nedrahovice 8
Nepomuk 5
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 6
Nové Dvory 6
Nový Knín 22
Občov 4
Obecnice 34
Obořiště 13
Osečany 1
Ostrov 4
Ouběnice 2
Pečice 1
Petrovice 15
Pičín 10
Počaply 5
Počepice 6
Podlesí 14
Příbram 369
Příčovy 3
Prosen. L. 1
Radětice 1
Rosovice 7
Rožmitál p. T. 62
Rybníky 4
Sádek 4
Sedlčany 55
Sedlec-Prč. 32
Smolotely 9
Solenice 6
Stará Huť 10
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 5
Svatý Jan 7
Svojšice 3
Tochovice 23
Třebsko 7
Tušovice 1
Věšín 8
Višňová 7
Volenice 6
Voznice 8
Vrančice 1
Vranovice 6
Vševily 2
Vys. Chlumec 7
Vysoká u Příbramě 3
Zalužany 8
Zduchovice 1




Příbram není Kutná Hora, ale má šanci ji dohnat

15. listopadu 2020   (08:01)
Příbram není Kutná Hora, ale má šanci ji dohnat

Na svém posledním zasedání schválilo zastupitelstvo města dokument Koncepce cestovního ruchu, který analyzuje turistickou atraktivitu Příbramska a možný potenciál do budoucna.


V pondělí 9. listopadu se na program jednání zastupitelstva města Příbram dostalo také schvalování dokumentu Koncepce cestovního ruchu. Bez větších debat byl pak jednomyslně, hlasy 22 přítomných, přijat. Obsahem dokumentu je analýza různých aspektů cestovního ruchu (nabídky, poptávky, infrastruktury) a také návrhy řešení.
 

Cílem tohoto textu není přesný popis všech částí koncepce, zaměří se pouze na některé z nich. Koncepce cestovního ruchu, kterou vypracovala společnost Krokem, je v plném znění (120 stran) dostupná na webu města www.pribram.eu.
 
Příbram vs. Kutná Hora, Písek a spol.
Úvodním východiskem práce je tzv. benchmarking, který Příbram s aktuálním počtem 32 500 obyvatel porovnává zejména se středočeskými městy s ohledem na turismus, hornickou historii nebo výhodnou polohu v blízkosti Prahy. Jako první soupeře nasazuje Kutnou Horu a Písek.
„Ačkoliv má Kutná Hora méně obyvatel než Příbram, počty hostů a přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních (HUZ) v roce 2019 Příbram převyšují šestinásobně, resp. čtyřnásobně,“ uvádí koncepce, která přidává i nesporný benefit města – Kutná Hora je díky zápisu na seznamu UNESCO vyhledávaná českými a zahraničními návštěvníky. Demograficky je Příbram o 12 000 obyvatel větší.
 

Písek má k Příbrami blíže jak geograficky, tak počtem obyvatel (cca 30 000). Počtem návštěvníků ale v roce 2019 převýšil Příbram téměř pětkrát. Kromě památek a dalších atraktivit přivádí do Písku turisty z řad vodáků protékající Otava.
 
Dalšími srovnávanými městy jsou Kladno a Slaný, Benešov a Beroun a jako poslední Kolín a Strakonice. V Berouně přesáhl v roce 2019 počet přenocování v HUZ číslo 108 000 (počet hostů byl necelých 55 000). V Příbrami se v tomto období ubytovalo 8500 hostů, počet přenocování se vyhoupl nad 21 000.
 
Kolo nebo letadlo?
Text se dále zabývá nabídkou pro cestovní ruch na Příbramska. Pomineme-li místní turistické hvězdy – sakrální Svatou Horu, rodinné Hornické muzeum, Vysokou se sílou osobnosti nebo přírodní krásy Brd – nachází další témata k možnému rozvoji. Zmiňována je například zážitková turistika (spektrum leteckých zážitků na příbramském letišti) nebo řada sportovních a kulturních událostí, z nichž některé mají potenciál obstát za hranicemi regionu.
 
Dobré předpoklady vidí koncepce pro rozvoj cykloturistiky, jímž se už zabývá tzv. Cyklistická koncepce města Příbram. Jako slabá místa byla identifikovány nedostatečně rozvinutá infrastruktura – zejména chybějící propojení cyklotras, nedostatek stojanů na kola a špatný stav značení.
 
Turisté nemají kde přenocovat
Nevýhodou pro rozvoj cestovního ruchu, která může být jak předpokladem, tak důvodem, proč na Příbramsku turisté nezůstávají, je počet lůžek v HUZ – Příbrami byl v roce 2019 zhruba poloviční oproti roku 2012. Počet HUZ zařízení zde během období 2012–2019 klesl z původních patnácti na osm. V Příbrami tak převažují penziony s menší ubytovací kapacitou nad hotely, které mohou kromě vyšší kapacity pro kongresové akce nebo zájezdy nabízet nadstandardní služby.
Mimo Příbram je míst k přenocování také nedostatek. Zároveň se srovnáním počtu hostů v Příbrami a jejím okolí ukazuje, že turisté míří pryč z města: „Správní obvod obce s rozšířenou působností (SO ORP) Příbram vykazuje od roku 2016 rostoucí počet hostů ubytovaných v HUZ. V roce 2012 v Příbrami tvořil téměř čtvrtinu z celkového počtu hostů v ORP Příbram. Tento podíl se během let snižoval a v roce 2019 se počet hostů v Příbrami snížil na osminu počtu hostů v ORP Příbram.“ Rozšířené není v Příbrami ani ubytování prostřednictvím v posledních letech populárního Airbnb.
Stanovisko k restauracím není rovněž příznivé. Jsou zaměřeny na místní, otevírací doba ve většině z nich začíná pozdě (od 10.00) a chybí dopolední nabídka nebo menu rozvíjející gastroturistiku. Slibné jsou lokální minipivovary s možností rozvoje pivní turistiky.
 
Jak vyšel dotazník
Autoři koncepce oslovili také místní a návštěvníky, aby vytvořili obraz města, jeho kvalit a nedostatků. Příbramané vidí svoje město v růžovějších barvách než přespolní, kterým jsou ale více než nakloněni (přítomnost turistů vnímá pozitivně přes 90 % z nich).
 
Osloveno bylo 257 lidí od 15 let s bydlištěm převážně v Příbrami (82 %, zbývajících 18 % žije do 15 km od města). Jako rozhodně atraktivní pro turisty označilo Příbram a její blízké okolí 27 % z nich, 43 % se kloní k variantě „spíše ano“. Jinak se k této otázce staví návštěvníci. Mezi 93 odpověďmi se o atraktivitě města a okolí negativně vyjádřilo 50 % (spíše ne 47 %, rozhodně ne 3 %). Hlavními důvody jejich návštěvy pak byly spíše praktické záležitosti jako návštěva příbuzných, cesta za prací nebo nákupy.
 
Set dotazů byl vytvořen také pro odbornou veřejnost. Ta se ze 98 % (rozhodně souhlasilo 75 %) postavila za tvrzení, že cestovní ruch představuje pro Příbram významné ekonomické odvětví, které má být ze strany města podporováno. Hodnocení současných podmínek vytvářených městem pro rozvoj cestovního ruchu považuje za spíše nevyhovující 41 % a úplně nevyhovují 14 % z počtu 44 oslovených odborníků.
 
Značka Příbram
Další část práce se věnuje vizím, konkrétním cílům a jasně popsaným návrhům, jak jich dosáhnout. Kromě rozšíření nabídky (ubytovací kapacita) vyzdvihuje další dva strategické cíle – zlepšení destinační spolupráce a marketingové komunikace. V dlouhodobém výhledu na rok 2030 je ukotvena vize Příbrami jako významného turistického cíle, který patří mezi první tři nejnavštěvovanější města Středních Čech.
 
Koncepce cestovního ruchu je velmi inspirativním začátkem k možnému zviditelnění a zatraktivnění lokality. Jakou značku si Příbram vybuduje do budoucna bude záležet na konkrétních realizovaných krocích.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Miroslav Zelenka
Svatá Hora

autor: Magdalena Rezková









Další články

Gymnázium pod Svatou Horou otevře i v novém školním roce Gymnázium pod Svatou Horou otevře i v novém školním roce Podle radního Středočeského kraje pro školství Milana Váchy nedojde po dnešním jednání ke sloučení obou příbramských gymnázií až tak rychle. 18. ledna 2021   (20:43) Školy budou v současném režimu pokračovat i příští týden Školy budou v současném režimu pokračovat i příští týden Aktuálně jsou otevřené pouze mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. 18. ledna 2021   (18:18) Finanční výbor v Příbrami je prozatím bez předsedy Finanční výbor v Příbrami je prozatím bez předsedy Na prosincovém jednání zastupitelstva města byly politické subjekty vyzvány k nominaci předsedy a člena finančního výboru. Nominace přišla pouze jedna. 18. ledna 2021   (18:05) Svaz obchodu: Otevření vybraných obchodů zásadně nezvýší mobilitu Svaz obchodu: Otevření vybraných obchodů zásadně nezvýší mobilitu "Zatímco na hračky nebo oblečení pro dospělé si jde klidně dva měsíce počkat, pastelky, oblečení pro nejmenší nebo ponožky lidé potřebují průběžně. Ne každý si navíc může dovolit k objednávce zboží za 50 korun platit dalších 110 korun poštovného," říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. 18. ledna 2021   (14:04) Po nehodě na Příbramsku nadýchal cizinec 3,5 promile Po nehodě na Příbramsku nadýchal cizinec 3,5 promile Během dvou dnů řešili dopravní policisté na Příbramsku tři nehody, při kterých byli motoristé pod vlivem alkoholu. 18. ledna 2021   (11:19) Slyšel jsem rány a pak někdo řekl, „vezmi hlavně cigára“. Říká muž, který zadržel zloděje v Bohutíně Slyšel jsem rány a pak někdo řekl, „vezmi hlavně cigára“. Říká muž, který zadržel zloděje v Bohutíně ŽIVĚ: Zastupitelé rozhodnou o prodeji chaty Granit na šumavském Zadově ŽIVĚ: Zastupitelé rozhodnou o prodeji chaty Granit na šumavském Zadově O osudu nejen této rekreační nemovitosti se rozhodne již od 16:00, průběh jednání přinášíme on-line. 18. ledna 2021   (06:31) Na Litavce dnes bez branek. Příbram remizovala s Plzní 0:0 Na Litavce dnes bez branek. Příbram remizovala s Plzní 0:0 Příbramští vedení bývalým plzeňským kapitánem Pavlem Horváthem jsou dál předposlední, ale mají zápas k dobru. 17. ledna 2021   (18:36) Lékový ústav zatím eviduje 70 možných nežádoucích účinků očkování Lékový ústav zatím eviduje 70 možných nežádoucích účinků očkování Jako následky očkování lékaři nebo pacienti nejčastěji hlásili zarudnutí kůže kolem místa vpichu nebo příznaky, které se podobají lehčímu virovému onemocnění. 17. ledna 2021   (16:56)
Při předjíždění u Brodu dostala smyk a sestřelila zaparkované auto v protisměru Při předjíždění u Brodu dostala smyk a sestřelila zaparkované auto v protisměru Na výjezdu z Příbrami došlo v neděli odpoledne k dopravnímu omezení. 17. ledna 2021   (14:06)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz