2. 8. svátek má Gustav

Příbram jako lakmusový papírek v prezidentských volbách

12. ledna 2023   (11:44)
Příbram jako lakmusový papírek v prezidentských volbách
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Odborníci z agentury STEM společně s televizí Prima zjistili zajímavou skutečnost. Příbram statisticky vychází jako jedno z měst, kde výsledky minulých prezidentských voleb nejvíce odpovídají tomu, jak nakonec volila celá republika.


Již za jeden den se otevřou volební místnosti, ve kterých budou lidé moci volit příštího prezidenta. Ve středečních hlavních zprávách televize Prima zaznělo v této souvislosti zajímavé zjištění. Ze společného šetření s odborníky z agentury STEM byla zjištěna zajímavá skutečnost. Příbram je jedním z měst, kde výsledky voleb nejvíce odpovídají tomu, jak nakonec volila celá republika.

V přeneseném slova smyslu lze tedy říct, že jak zvolí Příbram, tak dopadnou volby. Tento příměr přitom platí již řadu let. V roce 2013, kdy probíhala historicky první přímá volba prezidenta, získal v Příbrami Miloš Zeman 53,3 % hlasů, zatímco v celé ČR Zeman získal 54,8 %. Ještě menší rozdíl byl v přímé volbě v roce 2018, kdy Zemana v prvním kole volilo 38,1 % Příbramanů, zatímco celorepublikově volilo tohoto kandidáta 38,6 %. Podobné to bylo i ve druhém kole, kdy Zemana volilo v Příbrami 50,3 %, zatímco celostátně získal 51,4 %.
Ona podobnost Příbrami a celé České republiky platí také pro volby do poslanecké sněmovny. Například v roce 2010 dala Příbram 24,7 % svých hlasů straně ČSSD, která na celorepublikové úrovni získala 22,1 %. Stejně tak v roce 2013, po pádu vlády Petra Nečase, preferovali Příbramané ČSSD 22,2 % svých hlasů, kopírujících celorepublikový výsledek 20,5 % hlasů. Podobnou analogii lze nalézt i v letech 2017 (ANO) či v posledních parlamentních volbách v roce 2021 (SPOLU).
Reportéři televize Prima nelenili a vyrazili se zeptat obyvatel Příbrami na jejich volební preference přímo do ulic našeho města. Zatímco jedna respondentka se hodlá řídit zdravým rozumem a dá hlas Andreji Babišovi, jiná dá spíše na svou intuici či výsledek televizních debat. Další dotazovaný hodlá upřednostnit Petra Pavla, v dobré víře, že to tu dá dohromady. Poslední respondentka bude pro změnu preferovat Danuši Nerudovou. Všichni se ale shodli, že příští prezident by měl mít silné morální zásady a bude v první řadě hájit zájmy naší republiky.

Naše město se tak obrazně řečeno stává pomyslným lakmusovým papírkem v prezidentských volbách. Jestli se Příbramští znovu trefí a vyhraje ten prezidentský kandidát, kterého budou volit v Příbrami, se dozvíme již za několik dnů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Související


Další články

Dobříš má nové sportoviště. Zimní stadion ožije i v létě, areál bude zdarma pro veřejnost Dobříš má nové sportoviště. Zimní stadion ožije i v létě, areál bude zdarma pro veřejnost Dobříš pokračuje v modernizaci městských sportovišť. Díky společnému úsilí desítek … AKTUÁLNĚ Digitální detox je hitem. Proč si lidé dobrovolně vypínají mobil i sociální sítě? Digitální detox je hitem. Proč si lidé dobrovolně vypínají mobil i sociální sítě? Mobilní telefon se stal neodmyslitelnou součástí každodenního života. Mnoho lidí po … ZAJÍMAVOSTI Rozkvetlé Brdy lákají na jedinečný cyklovýlet. Účastníci zamíří i na dopadovou plochu Tok Rozkvetlé Brdy lákají na jedinečný cyklovýlet. Účastníci zamíří i na dopadovou plochu Tok Milovníci přírody, cyklistiky i Brd se mohou těšit na výjimečný letní výlet. Muzeum … PŘÍRODA Senát smetl návrh na jasnější péči o umírající. Lékaři dál řeší nejtěžší situace bez zákonné opory Senát smetl návrh na jasnější péči o umírající. Lékaři dál řeší nejtěžší situace bez zákonné opory Senát zastavil návrh, který měl lékařům ulehčit rozhodování v péči o umírající. Novela … ZDRAVOTNICTVÍ Mazutová výtopna na Rynečku čeká na nový osud. Město zvažuje demolici i bytovou výstavbu Mazutová výtopna na Rynečku čeká na nový osud. Město zvažuje demolici i bytovou výstavbu Bývalá mazutová výtopna na Rynečku je jedním z největších brownfieldů v Příbrami. … NEPŘEHLÉDNĚTE Dvojitý šok v Oktagonu. Pudilová i její partner Fleury padli — láska drží, klec ne. Dvojitý šok v Oktagonu. Pudilová i její partner Fleury padli — láska drží, klec ne. Tvrdý večer pro zamilovanou dvojici z MMA světa. Příbramská Lucie Pudilová nastoupila … SPORT Banán v kávě? Nový trend z Koreje dobývá kavárny. Ochutnali byste ho? Banán v kávě? Nový trend z Koreje dobývá kavárny. Ochutnali byste ho? Zapomeňte na cukr nebo karamelový sirup. Sociální sítě v posledních měsících zaplavuje … ZAJÍMAVOSTI Obří sumec z Orlíku má nový domov, v akváriu u zámku obdivují 160centimetrového dravce Obří sumec z Orlíku má nový domov, v akváriu u zámku obdivují 160centimetrového dravce Sladkovodní expozice nedaleko zámku Orlík nad Vltavou láká na novou atrakci v podobě … AKTUÁLNĚ V červenci zemřel na středočeských silnicích jeden člověk, loni jedenáct V červenci zemřel na středočeských silnicích jeden člověk, loni jedenáct V červenci zemřel při dopravních nehodách na silnicích ve Středočeském kraji jeden … DOPRAVA
Nejdražší chyba při prodeji domu? Uděláte ji dřív, než zveřejníte první inzerát Nejdražší chyba při prodeji domu? Uděláte ji dřív, než zveřejníte první inzerát Co nám říkají klienti... „Podíval jsem se na podobné domy na internetu a cenu jsem … PR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz