7. 12. svátek má Ambrož

Příbram dá sprejerům svou vlastní zeď

27. ledna 2020   (15:06)
Příbram dá sprejerům svou vlastní zeď

Nová plocha pro legální graffiti vznikne na jaře v areálu Nového rybníka, na plotě místního skateparkuMěl by sloužit ke zvelebení nudných šedých ulic, často je však spíše hyzdí. Řeč je o street artu. Umění, za kterým nemusíte chodit do galerií. Je dostupné pro kohokoliv, kdykoliv a zdarma. Patří sem videoprojekce, tanec, sochy, ale především graffiti. A jsou to právě výtvory sprejerů, které více ničí, než by zvelebovaly. Radnice pak musí vynakládat nemalé finanční prostředky na opravu poničených fasád, autobusových zastávek a vlakových souprav.

Čím dál více měst proto sprejerům vyčleňují místa, kde mohou tvořit zcela legálně. Dávají jim staré nevzhledné zdi, pilíře mostů, nevyužité továrny, podchody, protihlukové zdi či ploty. Zde se mohou „vyřádit“, aniž by je za to někdo trestal.  Za bílého dne a v klidu, nikoliv pod rouškou tmy, s kapucí na hlavě a s policií v patách.

Brzy si přijdou na své i sprejeři z Příbrami. Dostanou plot místního skateparku.

S instalací graffiti stěny počítáme letos na jaře. Vznikne ze čtyř až pěti OSB desek, které se připevní zvenku na plot skateparku. Jednotlivé desky se budou moci postupně přidávat,“ uvedla Bc. Miroslava Poláková, tisková mluvčí Sportovní zařízení města Příbram.

Ačkoliv na  městském majetku za poslední roky sprejeři nezpůsobili žádné větší škody, objekty ve vlastnicví Českých drah jsou na tom již poněkud hůře. Terčem sprejerů se několikrát po sobě staly odstavené vagony, svou stopu writeři zanechali i na všech čtyřech objektech, které podnik na území města vlastní. A, jak vyplývá z vyjádření Mgr. Petra Šťáhlavského, zřejmě se jim v tomto případě podařilo zanechat stopu nesmazatelnou.
 
"Všechny naše objekty jsou poškozeny graffiti, ale jejich odstranění neprovádíme. Předcházíme tak riziku opětovného poškození a znehodnocení opravy. Graffiti nijak nebrání současnému využití objektů, pokud jsou v nich nájemci,"
uvedl Mgr. Petr Šťáhlavský, oborový specialista, Odbor vnější komunikace, České dráhy, a. s.

První legální plochy pro sprejery zavedlo již v polovině 90. let město Teplice. Zde se tento krok osvědčil. Ulevilo se městskému rozpočtu a Teplice se zařadily mezi nejméně počmáraná města. Zdaleka ne všude se však legální sprejerství ihned uchytilo. Například v Krnově byla legální graffiti plocha několik týdnů zcela prázdná a sprejeři své umění nadále předváděli opodál na veřejných budovách. Zakázané ovoce zřejmě v Krnově skutečně chutná nejlépe. Doufejme, že sprejeři v Příbrami budou jiného ražení.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, foto pixabay

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz