Příbram chystá rozsáhlou rekonstrukci čističky za čtvrt miliardy korun
16. září 2022 (06:16)
Příbram plánuje rozsáhlou rekonstrukci čistírny odpadních vod, která by zvýšila její kapacitu. Nově by měla čistírna vystačit pro 65.000 obyvatel, nyní je to asi 40.000. Město pracuje na projektové dokumentaci, stavba by mohla začít v roce 2024. Odhadované náklady jsou kolem 250 milionů korun, radnice chce na projekt získat dotaci, řekl starosta Jan Konvalinka (za ANO). Nynější stav čističky neumožňuje podle něj připojení nových domácností.
"Máme první stupeň projektové dokumentace. Předpokládáme dokončení dalších stupňů v následujícím roce a v roce 2024 bychom měli vysoutěžit dodavatele a zahájit práce," uvedl starosta. Zda náklady do té doby ještě nevzrostou, není jasné. Konečná cena bude známa až po soutěži.
Současné zařízení je na hraně kapacity. Nové stavby už není ve dvaatřicetitisícové Příbrami možno připojit ke kanalizaci. Majitelé nových nemovitostí jsou tak odkázáni na jímky nebo vlastní čističky. Kapacita přestavěné čistírny by měla nově měla vystačit až pro 65.000 obyvatel. "To by mělo zajistit rozvoj města na několik desítek let dopředu," dodal Konvalinka.
Do čističek investují i další města. Rekonstrukce čistírny nedávno skončila například ve Voticích na Benešovsku. Práce si vyžádaly 96 milionů korun, město na projekt získalo dotace z evropských i národních zdrojů. Přestavba čistírny byla pro Votice důležitá, protože současné zařízení přestávalo stačit. Ve městě žije kolem 4500 lidí. Kapacita čističky dosud vystačila pro 5500 obyvatel a po přestavbě to může být až 9950. Ke kanalizaci mají být do budoucna připojeny i místní části Beztahov a Amerika. Ve městě navíc vznikají nové stavby a zájem o připojení mají také místní továrny.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Jiří Holý: Je třeba najít to nejvýhodnější řešení, které umožní nízkou cenu vody a současně zajistí bezpečnost a rozvoj našeho majetku
•Buršík: Starosta má vystupovat rozhodně a uvažovat strategicky
•Příbramské ANO vnáší do volební kampaně prvek soutěže
Další články
AI místo trenéra i poradce? Umělá inteligence se stává osobním koučem milionů lidí
Ještě před pár lety byla umělá inteligence pro většinu lidí jen zajímavou …
ZAJÍMAVOSTI
Brdský pohár představí v Lázu sílu chladnokrevných koní i zábavu pro celou rodinu
V sobotu 1. srpna se v Lázu uskuteční tradiční soutěží chladnokrevných koní Brdský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Uzavírka v oblasti Mariánského údolí a Václavského náměstí potrvá do konce srpna
Oblast ulic Mariánské údolí a Václavské náměstí bude od 27. července do 31. srpna …
AKTUÁLNĚ
Vážná srážka dvou aut u Dubence: Čtyři zranění a kyvadlový provoz na silnici I/18
Před dvanáctou hodinou došlo na křižovatce silnice I/18 u obce Dubenec k vážné …
AKTUALIZOVÁNO
Policie prověřuje hromadnou bombovou výhrůžku. Týká se zhruba 400 budov po celém Česku
Policie České republiky od rána prověřuje rozsáhlou bombovou výhrůžku, která směřovala …
AKTUÁLNĚ
Do Česka míří vlna extrémních veder. Teploty vystoupají až k 38 °C, hrozí přehřátí i zvýšené riziko požárů
Českou republiku čeká po relativně chladnějším začátku týdne výrazná změna počasí. Do …
AKTUÁLNĚ
Macík má nový speciál. EVO5 je ostřejší, rychlejší a připravený na Dakar
Nová evoluce, nový design, nový směr. Martin Macík ukázal kamion MMT EVO5, se kterým …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Půlmaraton jako terapie: proč mladí utíkají nejen kvůli sportu
Běh už dávno není jen o kondici nebo hubnutí. Pro mnoho mladých lidí se stal způsobem, …
NÁZOR
45. ročník SILMET Rally Příbram je minulostí. Dohnal s Vybíralem znovu zvítězili
Posádka Jan Dohnal – Ivo Vybíral zvítězila v 45. ročníku SILMET Rally Příbram a …
SPORT
Kouř z požárů ve Francii a Španělsku dorazil nad Česko. Odborníci vysvětlují, proč nepředstavuje zdravotní riziko
Nad území České republiky se v neděli během časných ranních hodin začal dostávat kouř …
NEPŘEHLÉDNĚTE





