4. 12. svátek má Barbora
Příbram chystá inventuru stromů

29. listopadu 2019   (12:19)
Příbram chystá inventuru stromů
foto: pribram.cz

Stromy ve městě budou dendrologicky prozkoumány a katalogizoványStromy jsou neodmyslitelným článkem mezi přírodou a člověkem. O to více jsou potřeba v místech s vysokou koncentrací obyvatel. Nejen, že lidem dodávají životodárný kyslík, zvyšují vlhkost a v parném létě snižují okolní teplotu, podílí se také na snižování prašnosti a hlučnosti. Představitelé měst si jejich důležitost velmi dobře uvědomují a městskou zeleň neberou na lehkou váhu.
 
Město Příbram si nechalo vypracovat pasportizaci městské zeleně. Stromy ve městě budou dendrologicky prozkoumány a katalogizovány.
 
„V nedávné době jsme vysoutěžili firmu, která provede pasportizaci zeleně ve městě, tzn. že stromy, které jsou na území města, budou řádně prozkoumány a katalogizovány a bude u nich navržen správný postup následné péče. Získáme tak ucelený přehled o stavu, v jakém se zeleň ve městě nachází a zároveň budeme moci lépe o zeleň pečovat,“ uvedl starosta Mgr. Jan Konvalinka.

Významnou součástí příbramské zeleně je bezesporu i les obklopující dominantu města Svatou Horu. Jedna z občanek města se nedávno obrátila na starostu s tím, že již léta denně chodí na Svatou horu a rok od roku si uvědomuje, jak „se proměňuje v čím dál větší džungli.“ Poukazuje na ovocné přestárlé stromy, planě a rychle se rozrůstající agresivní ostružník či růži šípkovou, která napadá a zahlcuje i vzrostlé stromy do výšek.
 
„K průřezům a ke kácení přistupujeme velmi pečlivě a vždy po konzultaci s odborníkem. Zaměstnáváme sadaře, který má odpovídající vzdělání a kvalifikaci k tomu, aby stromy dendrologicky posoudil. Ohledně Svaté Hory nechám prověřit, komu příslušný pozemek patří. Pokud se jedná o pozemky naše, vyzvu Technické služby města Příbrami, p. o. k nápravě. Pokud se jedná o pozemky náležící Svaté Hoře, budu komunikovat s tamními představiteli,“ uvedl Jan Konvalinka.

V letech 2012 – 2016 byl realizován dobrovolnický projekt na záchranu jedinečného ovocného sadu na úbočí Svaté Hory, který byl založen ve 30. letech dvacátého století. Ten sice již dávno není produkčním sadem, jedná se však o unikátní biotop s významnou krajinotvornou a estetickou funkcí, který svým rozsahem nemá na Příbramsku obdoby. Součástí dobrovolnické práce bylo i vytvoření dřevěných laviček, na jejichž výrobu se použilo dřevo z údržby sadu. 

V příštím roce se bude realizovat projekt participativního rozpočtu Svatohorská alej - rekultivace, lavičky, prořez, VO. V současné době se po dohodě s navrhovatelem řeší otázka možné výměny veřejného osvětlení.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: mir

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz