14. 12. svátek má Lýdie

Příbram chystá inventuru stromů

29. listopadu 2019   (12:19)
Příbram chystá inventuru stromů

Stromy ve městě budou dendrologicky prozkoumány a katalogizovány


Stromy jsou neodmyslitelným článkem mezi přírodou a člověkem. O to více jsou potřeba v místech s vysokou koncentrací obyvatel. Nejen, že lidem dodávají životodárný kyslík, zvyšují vlhkost a v parném létě snižují okolní teplotu, podílí se také na snižování prašnosti a hlučnosti. Představitelé měst si jejich důležitost velmi dobře uvědomují a městskou zeleň neberou na lehkou váhu.
 
Město Příbram si nechalo vypracovat pasportizaci městské zeleně. Stromy ve městě budou dendrologicky prozkoumány a katalogizovány.
 
„V nedávné době jsme vysoutěžili firmu, která provede pasportizaci zeleně ve městě, tzn. že stromy, které jsou na území města, budou řádně prozkoumány a katalogizovány a bude u nich navržen správný postup následné péče. Získáme tak ucelený přehled o stavu, v jakém se zeleň ve městě nachází a zároveň budeme moci lépe o zeleň pečovat,“ uvedl starosta Mgr. Jan Konvalinka.

Významnou součástí příbramské zeleně je bezesporu i les obklopující dominantu města Svatou Horu. Jedna z občanek města se nedávno obrátila na starostu s tím, že již léta denně chodí na Svatou horu a rok od roku si uvědomuje, jak „se proměňuje v čím dál větší džungli.“ Poukazuje na ovocné přestárlé stromy, planě a rychle se rozrůstající agresivní ostružník či růži šípkovou, která napadá a zahlcuje i vzrostlé stromy do výšek.
 
„K průřezům a ke kácení přistupujeme velmi pečlivě a vždy po konzultaci s odborníkem. Zaměstnáváme sadaře, který má odpovídající vzdělání a kvalifikaci k tomu, aby stromy dendrologicky posoudil. Ohledně Svaté Hory nechám prověřit, komu příslušný pozemek patří. Pokud se jedná o pozemky naše, vyzvu Technické služby města Příbrami, p. o. k nápravě. Pokud se jedná o pozemky náležící Svaté Hoře, budu komunikovat s tamními představiteli,“ uvedl Jan Konvalinka.

V letech 2012 – 2016 byl realizován dobrovolnický projekt na záchranu jedinečného ovocného sadu na úbočí Svaté Hory, který byl založen ve 30. letech dvacátého století. Ten sice již dávno není produkčním sadem, jedná se však o unikátní biotop s významnou krajinotvornou a estetickou funkcí, který svým rozsahem nemá na Příbramsku obdoby. Součástí dobrovolnické práce bylo i vytvoření dřevěných laviček, na jejichž výrobu se použilo dřevo z údržby sadu. 

V příštím roce se bude realizovat projekt participativního rozpočtu Svatohorská alej - rekultivace, lavičky, prořez, VO. V současné době se po dohodě s navrhovatelem řeší otázka možné výměny veřejného osvětlení.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Wikipedie

autor: mirDalší články

Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hustý dým je vidět na kilometry 14. prosince 2019   (14:14) AKTUALIZOVÁNO Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Už několik dní se řidiči potýkají s dopravními komplikacemi při výjezdu z obchodních domů. 14. prosince 2019   (13:13) Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Pokles hladiny Orlíku vyvolal pozornost některých obyvatel měst, jež využívají vodu z Vltavy k výrobě pitné vody. 14. prosince 2019   (09:50) Flusárna se probrala ze tmy Flusárna se probrala ze tmy Ačkoliv je Flusárna frekventovanou spojnicí mezi starou Příbramí a sídlištěm, byla dlouhé roky zahalena tmou. To se změnilo instalací nového osvětlení. 14. prosince 2019   (07:38) Meteorologové varují před silným větrem Meteorologové varují před silným větrem Hrozí poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a budovách. 13. prosince 2019   (19:24) U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti Záchranné složky vyjížděly dnes po patnácté hodině k dopravní nehodě, hasiči vyhodnotili havárii jako mimořádnou událost. 13. prosince 2019   (16:46) Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Svatá Lucie před Vánoci kontrolovala pořádnost hospodyněk. Pokud neměly naklizeno, tvrdě je potrestala 13. prosince 2019   (13:24) Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Při návštěvě areálu Nový rybník dbejte opatrnosti. 13. prosince 2019   (10:45) Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Komunitní lednice v Příbrami funguje již téměř rok a půl. Bez pomoci potravinové banky by však neplnila svůj účel 13. prosince 2019   (08:45) Adventní akce pokračují Adventní akce pokračují Další pozvánka v této předvánoční době zcela logicky směřuje ke stříbrné adventní neděli, kterou v Příbrami můžeme společně prožít na náměstí 17. listopadu. 13. prosince 2019   (06:07)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz