18. 1. svátek má Vladislav
Příbram chystá inventuru stromů

29. listopadu 2019   (12:19)
Příbram chystá inventuru stromů

Stromy ve městě budou dendrologicky prozkoumány a katalogizovány


Stromy jsou neodmyslitelným článkem mezi přírodou a člověkem. O to více jsou potřeba v místech s vysokou koncentrací obyvatel. Nejen, že lidem dodávají životodárný kyslík, zvyšují vlhkost a v parném létě snižují okolní teplotu, podílí se také na snižování prašnosti a hlučnosti. Představitelé měst si jejich důležitost velmi dobře uvědomují a městskou zeleň neberou na lehkou váhu.
 
Město Příbram si nechalo vypracovat pasportizaci městské zeleně. Stromy ve městě budou dendrologicky prozkoumány a katalogizovány.
 
„V nedávné době jsme vysoutěžili firmu, která provede pasportizaci zeleně ve městě, tzn. že stromy, které jsou na území města, budou řádně prozkoumány a katalogizovány a bude u nich navržen správný postup následné péče. Získáme tak ucelený přehled o stavu, v jakém se zeleň ve městě nachází a zároveň budeme moci lépe o zeleň pečovat,“ uvedl starosta Mgr. Jan Konvalinka.

Významnou součástí příbramské zeleně je bezesporu i les obklopující dominantu města Svatou Horu. Jedna z občanek města se nedávno obrátila na starostu s tím, že již léta denně chodí na Svatou horu a rok od roku si uvědomuje, jak „se proměňuje v čím dál větší džungli.“ Poukazuje na ovocné přestárlé stromy, planě a rychle se rozrůstající agresivní ostružník či růži šípkovou, která napadá a zahlcuje i vzrostlé stromy do výšek.
 
„K průřezům a ke kácení přistupujeme velmi pečlivě a vždy po konzultaci s odborníkem. Zaměstnáváme sadaře, který má odpovídající vzdělání a kvalifikaci k tomu, aby stromy dendrologicky posoudil. Ohledně Svaté Hory nechám prověřit, komu příslušný pozemek patří. Pokud se jedná o pozemky naše, vyzvu Technické služby města Příbrami, p. o. k nápravě. Pokud se jedná o pozemky náležící Svaté Hoře, budu komunikovat s tamními představiteli,“ uvedl Jan Konvalinka.

V letech 2012 – 2016 byl realizován dobrovolnický projekt na záchranu jedinečného ovocného sadu na úbočí Svaté Hory, který byl založen ve 30. letech dvacátého století. Ten sice již dávno není produkčním sadem, jedná se však o unikátní biotop s významnou krajinotvornou a estetickou funkcí, který svým rozsahem nemá na Příbramsku obdoby. Součástí dobrovolnické práce bylo i vytvoření dřevěných laviček, na jejichž výrobu se použilo dřevo z údržby sadu. 

V příštím roce se bude realizovat projekt participativního rozpočtu Svatohorská alej - rekultivace, lavičky, prořez, VO. V současné době se po dohodě s navrhovatelem řeší otázka možné výměny veřejného osvětlení.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Wikipedie

autor: mirDalší články

Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23) Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů V jedinečný svět fantazie a hry se Galerie Františka Drtikola promění v neděli 19. ledna při slavnostní vernisáži 18. ledna 2020   (13:10) Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Hygienici zaznamenali raketový vzestup chřipky 18. ledna 2020   (10:09) Jan Konvalinka: Rekonstrukce příbramského akvaparku se může oddálit o roky Jan Konvalinka: Rekonstrukce příbramského akvaparku se může oddálit o roky Proti rekonstrukci s předpokládanými náklady 440 milionů korun se v minulých dnech postavila ODS i Piráti 18. ledna 2020   (08:09) Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Policisté silnici obousměrně uzavřeli. 17. ledna 2020   (19:46) Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Kvůli mrznoucímu dešti bude v sobotu ledovka 17. ledna 2020   (17:21) Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Dosud neznámý pachatel využil nestřeženého momentu a okradl příbramské hasiče. 17. ledna 2020   (17:20) Nepřehlédněte Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení K uvalení vazby byly dva důvody ze tří možných. 17. ledna 2020   (13:17) Nepřehlédněte Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 V Praze se závodníkovi narodila dcerka Mia. Do další dakarské etapy tak Martin Macík vyrážel nabitý novou energií 17. ledna 2020   (11:07)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz