14. 3. svátek má Matylda a Rút

Příbram byla před 520 lety povýšena na město

13. června 2017   (09:08)
Příbram byla před 520 lety povýšena na město
foto: pribram.cz

Příbram na město povýšil král Vladislav II.



Král Vladislav II. udělil před 520 lety, 13. června 1497, Příbrami horní svobody a povýšil ji na město. Vývoj tohoto někdejšího proslulého hornického města pod úpatím Brd byl spjat s bohatou tradicí těžby stříbra, olova a dalších kovů. První dochovaný písemný záznam o Příbrami, kde nyní žije na 33 000 lidí, pochází z 20. června 1216.

Dějiny hornictví a hutnictví v Příbrami sahají až do pravěku. Koncem 13. století se ve městě už těžilo stříbro, od 16. století pak byla královským horním městem. Rozmach dolování pokračoval od 17. století. V roce 1849 vznikla v Příbrami báňská škola se zaměřením na kovohutnictví, od roku 1904 byla již Vysokou školou báňská v Příbrami. V roce 1945 pak byla univerzita přeložena do Ostravy.

Význam Příbrami vzrostl za socialismu díky těžbě uranu, zdejší doly byly ale v 50. letech také součástí systému Táborů nucených prací. Těžba na uranovém ložisku trvala v letech 1947 až 1991. Tábory nucených prací využíval komunistický režim k tvrdé represi převážně politických vězňů. Nechvalně proslulými byly například tábory Příbram-Vojna a Příbram-Brody (1949 až 1951). Od konce 80. let pak započal útlum v těžbě.

Hlavní památkou města je působivý poutní areál Svatá Hora s barokním klášterním komplexem, ambity a kaplemi. Svatá Hora je nejvýznamnějším a nejstarším mariánským poutním místem v Čechách.

S Příbramí je spjata řada slavných rodáků, například fotograf František Drtikol, spisovatel Jan Drda, režisér a scenárista Pavel Juráček, animátor, výtvarník a režisér Václav Bedřich, herci Josef Hlinomaz, Karel Effa, Antonín „strýček“ Jedlička či Petr Nárožný, generál Richard Tesařík, animátorka Hermína Týrlová nebo básník Václav Hrabě. V příbramské nemocnici zemřela v roce 1991 herečka Adina Mandlová.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: rmi








Další články

Učitelé ZUŠ Antonína Dvořáka zahrají benefiční koncert pro dětské pacienty Učitelé ZUŠ Antonína Dvořáka zahrají benefiční koncert pro dětské pacienty Tradice pomoci pokračuje – učitelé hudby a zpěvu připravili koncert na podporu … NEPŘEHLÉDNĚTE Policie v Příbrami rozdávala pokuty: Nepřipoutaní, mobily, drogy i zákazy řízení Policie v Příbrami rozdávala pokuty: Nepřipoutaní, mobily, drogy i zákazy řízení Policisté se v týdnu zaměřili na speciální dopravní kontrolu, která byla zaměřena … FOTOGALERIE Co je pro vás poslem jara? První čáp na komíně nebo sněženky? Co je pro vás poslem jara? První čáp na komíně nebo sněženky? Co je vlastně symbolem jara? Pro někoho je to návrat čápů na komíny, pro jiného první … FOTOGALERIE Jarní rituál, nebo sousedská válka? Jarní rituál, nebo sousedská válka? Jarní úklid se sirkou v ruce? Než škrtnete, zjistěte, jak pálit větve bez asistence … ZAJÍMAVOSTI Tipy na víkend: Den svatého Patrika, hokejové utkání a řada kulturních akcí Tipy na víkend: Den svatého Patrika, hokejové utkání a řada kulturních akcí Tento víkend si můžete vyzkoušet, jak asi vypadá atmosféra v tradiční irské hospodě, … NEPŘEHLÉDNĚTE Rožmitál čeká pestrý pátek: Jarní tvoření a Ping pongový ples k 50 letům stolního tenisu Rožmitál čeká pestrý pátek: Jarní tvoření a Ping pongový ples k 50 letům stolního tenisu Rožmitál pod Třemšínem čeká 13. března odpoledne a večer plné zábavy, kreativity a … KULTURA Tankování v Příbrami zdražuje. Konflikt na Blízkém východě rozhýbal ceny paliv Tankování v Příbrami zdražuje. Konflikt na Blízkém východě rozhýbal ceny paliv Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 36,90 Kč do 38,90 … AKTUÁLNĚ MG ROADSHOW míří opět do Příbrami MG ROADSHOW míří opět do Příbrami Už 17. a 18. března ožije areál společnosti AUTA s.r.o. v Příbrami velkou … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě S příchodem teplejších březnových dní se na silnice vrátili motorkáři. Začátek sezony … DOPRAVA
Den, který děsí svět: Pátek třináctého Den, který děsí svět: Pátek třináctého Pátek třináctého. Den, kdy někteří raději nevycházejí z domu, jiní si dávají pozor na … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz