19. 1. svátek má Doubravka
Příbram bude v příštím roce hospodařit se schodkem 135 mil.Kč

17. prosince 2019   (08:48)
Příbram bude v příštím roce hospodařit se schodkem 135 mil.Kč

Příbram bude v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč. Schodek 135 milionů korun pokryje z vlastních zdrojů. Návrh rozpočtu schválili zastupitelé. Na letošní rok město přijalo také schodkový rozpočet s příjmy 737 milionů korun a výdaji 824 milionů Kč.


Podle vedení radnice byl už letošek množstvím peněz na opravy a investice rekordní a příští rok má být tato částka ještě o 91 milionů korun zvýšena. Největší investicí bude začátek rekonstrukce akvaparku, který si vyžádá 50 milionů korun. Město počítá také s vytvořením nových 20 lůžek pro domov seniorů v areálu bývalé 8. základní školy, opravou hlediště v divadle, dokončením silnice v Orlově na Hájetině, obnovou sídliště Cíl či budováním parkovacích míst v ulici Generála Kholla.

"Za mě je ten rozpočet naprosto předlužená záležitost," vyjádřil se k návrhu kriticky opoziční zastupitel Vladimír Král (Šance pro Příbram). Místostarosta Martin Buršík (ANO) namítl, že město v příštím roce nebude čerpat žádný úvěr. Schodek, související z velké části s plánovaným začátkem rekonstrukce akvaparku, může být podle vedení radnice bezpečně financován z prostředků na běžných účtech.

Buršík poukázal na to, že Česká republika je na vrcholu ekonomického cyklu a hrubý domácí produkt roste rychleji než dluh. Radnice vycházela z předpokladu, že zemi v následujících 18 měsících nečeká ekonomická krize. Buršík také kritizoval rozpočty z minulých let, sestavené bývalým radním Václavem Dvořákem (ANO). Podle něj byly tyto návrhy nepřesné a nezahrnovaly například příjmy od kraje. Za poslední dva roky tak podle Buršíka nebyly do rozpočtů zahrnuty příjmy za 351 milionů Kč. Dvořák to označil za absolutní nesmysl.

Zastupitel za Piráty Antonín Schejbal upozornil na to, že rozpočet vůbec neprojednal finanční výbor, proto by podle něj bylo vhodné vstoupit do příštího roku s rozpočtovým provizoriem a řádný rozpočet projednat až v lednu. Totéž by uvítali i zástupci TOP 09. Návrh na stažení materiálu z jednání ale nenašel dostatečnou podporu.

"My bychom se také mohli bavit o tom, proč finanční výbor neprojednal rozpočet," namítl starosta Jan Konvalinka (za ANO). Členové výboru poukazovali na to, že listopadové jednání se nekonalo a v prosinci je na čtyři hodiny zaměstnalo projednávání rozpočtového výhledu. K návrhu rozpočtu se proto nedostali. "Pokud chceme rozpočet projednávat v lednu, nic proti tomu nemám, ale důvodem by nemělo být, že náš finanční výbor není dostatečně efektivní," uvedl radní a bývalý starosta Jindřich Vařeka (ANO). Dvořák naopak výbor obhajoval, podle něj je mimořádně zodpovědný a zasedají v něm odborníci.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: Tomáš PečenkaDalší články

Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31) Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23) Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů V jedinečný svět fantazie a hry se Galerie Františka Drtikola promění v neděli 19. ledna při slavnostní vernisáži 18. ledna 2020   (13:10) Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Hygienici zaznamenali raketový vzestup chřipky 18. ledna 2020   (10:09)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz