20. 7. svátek má Ilja

Příbram bude prosazovat obchvat i za cenu vlastních investic

17. června 2019   (19:30)
Příbram bude prosazovat obchvat i za cenu vlastních investic

Příbram bude prosazovat výstavbu jihovýchodního obchvatu města i za cenu vlastních investic a ústupků. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekl starosta Jan Konvalinka Reagoval tak na kritiku lidí ze Zdaboře, kteří se obávají zvýšeného hluku z obchvatu


Konvalinka zdůraznil, že město nikdy nebylo tak blízko výstavbě důležité komunikace. "Byli bychom velice neradi, kdyby se nynější nadějný stav jakkoliv měnil. Jsme si vědomi rizik a potenciálních problémů ekologického, architektonického i čistě lidského rozměru. Přesto budeme dál jako město výstavbu obchvatu prosazovat, a to i za cenu nutných vlastních investic či jiných ústupků," uvedl starosta.

Poukázal na to, že město na základě připomínek osadního výboru Zdaboř v minulosti zpochybnilo hlukovou studii, jež podle něj nerespektovala výškové poměry, a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypracovalo studii novou. "Všechny referenční body jsou v normě, ale právě dva body v oblasti Zdaboře jsou těsně na hranici. Jedná se o velmi malou odchylku od normy odpovídající spíše chybě měření," míní Konvalinka.

Obyvatele Zdaboře, Žežic, Červené, Brodu nebo Tisové překvapilo, že obchvat je navržen téměř bez protihlukových opatření. Osadní výbory Zdaboře a Žežic, Sdružení přátel a občanů Zdaboře a Sbor dobrovolných hasičů Zdaboř napsaly zastupitelům žádost o pomoc. Jiný pohled mají například lidé z Březových Hor, kteří na novou silnici netrpělivě čekají. Obchvat jim má ulevit od nadměrné dopravy, a jsou tudíž proti každé změně projektu, která by mohla stavbu zdržet.

Projektanti podle Konvalinky zástupcům města sdělili, že hluková studie odpovídá předpisům a není třeba dělat protihluková opatření. Po dokončení obchvatu se navíc v rámci zkušebního provozu počítá s dalšími měřeními, která budou vycházet ze skutečnosti a nikoliv z výpočtů. Budou-li hlukové emise překračovat normu, bude ŘSD muset vybudovat protihlukové stěny, bez nich by stavbu nebylo možné zkolaudovat.

Starosta připustil, že i při udržení hlučnosti v normě může být hluková zátěž na Zdaboři nad pocitovou úrovní běžné zátěže v městské zástavbě. Pak by město vybudovalo protihluková opatření na své náklady. S tím podle něj souvisí i stavební připravenost, o níž město jedná s projektantem. "V rámci modelování investičního výhledu připravujeme prostředky tak, aby nás případný náklad na protihluková opatření v daném roce rozpočtově nezasáhl," dodal Konvalinka.

Výstavba obchvatu bude rozdělena do dvou etap a vyžádá si téměř 1,9 miliardy korun. Stavět by se mělo v letech 2023 až 2026. V rámci územního řízení je na tento pátek svoláno veřejné projednání.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: topDalší články

Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Opět přicházíme s pravidelným přehledem víkendových akcí. 19. července 2019   (21:16) Ve městě přibude pět kamerových bodů Ve městě přibude pět kamerových bodů Městská policie Příbram ve spolupráci s Policií ČR vytipovala sedm lokalit, kde by bylo dobré umístit nové kamerové body. Pět určených míst bude kamerami osazeno do konce letošního roku. 19. července 2019   (17:16) Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří "Kluci pracují ve dne v noci, někdy ani nespí, jen aby měli čtenáři aktuální informace,“ říká Miloslava Ritschlová, redaktorka pribram.cz 19. července 2019   (14:27) Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Nadýchal přes dvě promile 19. července 2019   (11:11) Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Dopravní nehoda omezuje provoz v Rožmitále pod Třemšínem 19. července 2019   (09:26) Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Došlo k vážnému poranění nezletilé osoby 19. července 2019   (08:50) AKTUALIZOVÁNO Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice nefunguje tak, jak bychom si představovali, většinou je prázdná,“ říká Bc. Petra Zemanová, vedoucí týmu služeb sociální péče a sociální pracovnice společnosti Alka 19. července 2019   (06:23) Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Při hasení požáru došlo k výpadku dodávky vody pro obec Lhota u Příbramě a hasiči nakonec museli hledat přírodní zdroje hasební vody 18. července 2019   (20:16) Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Pokud si fenky do 21 dnů od nalezení jejich majitelé nevyzvednou, budou nabídnuty k adopci 18. července 2019   (17:12) Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Centrum se zabývá léčbou cévní mozkové příhody neboli mrtvice. 18. července 2019   (14:41)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz