21. 10. svátek má Brigita

Příbram bude prosazovat obchvat i za cenu vlastních investic

17. června 2019   (19:30)
Příbram bude prosazovat obchvat i za cenu vlastních investic

Příbram bude prosazovat výstavbu jihovýchodního obchvatu města i za cenu vlastních investic a ústupků. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekl starosta Jan Konvalinka Reagoval tak na kritiku lidí ze Zdaboře, kteří se obávají zvýšeného hluku z obchvatu


Konvalinka zdůraznil, že město nikdy nebylo tak blízko výstavbě důležité komunikace. "Byli bychom velice neradi, kdyby se nynější nadějný stav jakkoliv měnil. Jsme si vědomi rizik a potenciálních problémů ekologického, architektonického i čistě lidského rozměru. Přesto budeme dál jako město výstavbu obchvatu prosazovat, a to i za cenu nutných vlastních investic či jiných ústupků," uvedl starosta.

Poukázal na to, že město na základě připomínek osadního výboru Zdaboř v minulosti zpochybnilo hlukovou studii, jež podle něj nerespektovala výškové poměry, a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypracovalo studii novou. "Všechny referenční body jsou v normě, ale právě dva body v oblasti Zdaboře jsou těsně na hranici. Jedná se o velmi malou odchylku od normy odpovídající spíše chybě měření," míní Konvalinka.

Obyvatele Zdaboře, Žežic, Červené, Brodu nebo Tisové překvapilo, že obchvat je navržen téměř bez protihlukových opatření. Osadní výbory Zdaboře a Žežic, Sdružení přátel a občanů Zdaboře a Sbor dobrovolných hasičů Zdaboř napsaly zastupitelům žádost o pomoc. Jiný pohled mají například lidé z Březových Hor, kteří na novou silnici netrpělivě čekají. Obchvat jim má ulevit od nadměrné dopravy, a jsou tudíž proti každé změně projektu, která by mohla stavbu zdržet.

Projektanti podle Konvalinky zástupcům města sdělili, že hluková studie odpovídá předpisům a není třeba dělat protihluková opatření. Po dokončení obchvatu se navíc v rámci zkušebního provozu počítá s dalšími měřeními, která budou vycházet ze skutečnosti a nikoliv z výpočtů. Budou-li hlukové emise překračovat normu, bude ŘSD muset vybudovat protihlukové stěny, bez nich by stavbu nebylo možné zkolaudovat.

Starosta připustil, že i při udržení hlučnosti v normě může být hluková zátěž na Zdaboři nad pocitovou úrovní běžné zátěže v městské zástavbě. Pak by město vybudovalo protihluková opatření na své náklady. S tím podle něj souvisí i stavební připravenost, o níž město jedná s projektantem. "V rámci modelování investičního výhledu připravujeme prostředky tak, aby nás případný náklad na protihluková opatření v daném roce rozpočtově nezasáhl," dodal Konvalinka.

Výstavba obchvatu bude rozdělena do dvou etap a vyžádá si téměř 1,9 miliardy korun. Stavět by se mělo v letech 2023 až 2026. V rámci územního řízení je na tento pátek svoláno veřejné projednání.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: topDalší články

Chov ovcí v lesoparku skončil, lidé je pozabíjeli. V minizoo na Nováku hrozí obdobná situace Chov ovcí v lesoparku skončil, lidé je pozabíjeli. V minizoo na Nováku hrozí obdobná situace Krmit zvířata v příbramském minizoo je zakázáno, lidé jim přesto dávají 21. října 2019   (06:22) Modernizace lodního výtahu na Orlíku bude o 35 milionů dražší, než se předpokládalo Modernizace lodního výtahu na Orlíku bude o 35 milionů dražší, než se předpokládalo Práce na modernizaci potrvají zhruba jeden rok. 20. října 2019   (19:55) Polámali vysazené stromy, zničili dětem hračky Polámali vysazené stromy, zničili dětem hračky V Kosově Hoře vandalové opakovaně ničí obecní park 20. října 2019   (16:23) Billa se vrací k igelitovým taškám. Za papírové padlo 300 stromů měsíčně Billa se vrací k igelitovým taškám. Za papírové padlo 300 stromů měsíčně Původní záměr využití papírových tašek se neosvědčil, lidé je používali jednorázově. 20. října 2019   (13:02) Máte už přezuto? Zimní sezona se blíží Máte už přezuto? Zimní sezona se blíží Slunečním paprskům sice neodzvonilo, zodpovědní řidiči ale už teď přemýšlí o tom, kdy přezují na zimní pneumatiky. 20. října 2019   (11:34) Posvícení bývalo nejoblíbenějším svátkem na venkově Posvícení bývalo nejoblíbenějším svátkem na venkově Na dnešní den připadá Havelské posvícení. Drží se především tam, kde není známé přesné datum posvěcení kostela 20. října 2019   (08:49) Rybáři vylovili z Dolejší Obory přes dvě tuny ryb. Nechyběly ani štiky Rybáři vylovili z Dolejší Obory přes dvě tuny ryb. Nechyběly ani štiky Na výlovu se podílelo patnáct rybářů. 20. října 2019   (06:40) Na záchranu obděnického kostela vybrali lidé přes 200 tisíc korun Na záchranu obděnického kostela vybrali lidé přes 200 tisíc korun Obděnický kostel patří k nejstarším církevním stavbám v regionu 19. října 2019   (17:08) Stupidita v praxi. Mladíci si natáčeli ničení lampy v Příbrami Stupidita v praxi. Mladíci si natáčeli ničení lampy v Příbrami Video zveřejnili na sociální síti 19. října 2019   (10:07) Nepřehlédněte Hasiči cvičili likvidaci požáru se závěsným bambivakem Hasiči cvičili likvidaci požáru se závěsným bambivakem Cvičení se zúčastnilo osmnáct hasičských jednotek 19. října 2019   (09:09)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz