20. 5. svátek má Zbyšek

Při odklízení vepřína se vystřídalo celkem 55 hasičů

2. října 2014   (17:43)
Při odklízení vepřína se vystřídalo celkem 55 hasičů

Řídící důstojník František Vacek z územního odboru Příbram popisuje zásah hasičů ve vepříně v Zalužanech.


Dne 5. září 2014 krátce před 16. hodinou byla na operační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje nahlášena mimořádná událost veterinárního charakteru. Jednalo se o hromadný úhyn více jak 1300 kusů vepřů v areálu Zemědělské společnosti Zalužany a.s. Společnost po nezbytných úkonech veterinární správy, dostala pokyn k zahájení vyklízení a nasadila na tuto práci veškeré své zaměstnance. Vepři měli hmotnost v rozpětí cca 85-95 kg a tak bylo zřejmé, že celková hmotnost uhynulých vepřů překračuje hodnotu 110t. Veškeré manipulace v prostoru vepřína byly prováděny ruční prací bez možnosti využití mechanizace.

Bylo zjevné, že pokud nemá dojít k hygienické katastrofě je nezbytné veškeré uhynulé vepře nejpozději do 24 hodin zlikvidovat v asanačním podniku. Klimatické podmínky toto dne nebyly příznivé a vnitřní teplota v hale se i přes maximální možné nasazení ventilace pohybovala na hranici 26 °C. 

Na místo byly v prvém sledu vyslány jednotky požární ochrany HZS Příbram, JSDHO Zalužany, JSDHO Kozárovice a JSDHO Březnice. Zároveň byl o události vyrozuměn službu konající řídící důstojník HZS územního odboru Příbram, který neprodleně vyrazil na místo zásahu.
 
V době příjezdu jednotek požární ochrany bylo již zemědělskou společností vyklizeno cca. 200 kusů. Velitel zásahu po provedeném průzkumu, poradě se zootechnikem a řídícím důstojníkem nasadil první jednotky, které vystřídaly vyčerpané zaměstnance společnosti. Řídící důstojník pak ve spolupráci s operačním střediskem sestavil plán dalšího střídání jednotek a to v předpokládaném cyklu po 4 hodinách intenzivní práce. Zemědělská společnost zajistila pro všechny dostatek nápojů, stravy a místo pro odpočinek mimo budovu vepřína. Tím se podařilo zajistit kontinuitu vyklizení v maximální možné intenzitě.

Práce pokračovaly až do dalšího střídání jednotek, které proběhlo okolo 20. hodiny. V tu dobu převážnou část zásahu zajistila JSDHO Březnice, která byla v prvém sledu převedena do zálohy a na místě setrvali místní hasiči JSDHO Zalužany. Poslední střídání pak nastalo okolo půlnoci, kdy se na místo dostavila jednotka sboru dobrovolných hasičů z Milína a Rožmitálu pod Třemšínem. Po celou dobu zásahu byli na místě velitel JSDHO Zalužany a řídící důstojník HZS územního odboru Příbram, kteří plnili především úkoly koordinace jednotek a spolupráce se zástupcem zemědělské společnosti. Zásah skončil druhý den v 02:32 hodin, kdy řídící důstojník poděkoval všem za extrémní úsilí, které vedlo k odvrácení vážné hygienicko-veterinární situace.
 
Celkem se na místě zásahu vystřídalo 55 hasičů ze sedmi jednotek požární ochrany správního obvodu bývalého okresu Příbram. Další jednotka JSDHO Příbram VI - Březové Hory v souvislosti s touto událostí zajišťovala v době prvního sledu posílení pohotovostní služby v městě Příbrami v počtu čtrnácti hasičů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: red
foto: sxc

autor: npor. František Vacek, řídící důstojník ÚO PříbramDalší články

Aktuálně: U Pivnice na Růžku dnes večer bez cigarety, štamgasti kvůli zápachu plynu povolali hasiče Aktuálně: U Pivnice na Růžku dnes večer bez cigarety, štamgasti kvůli zápachu plynu povolali hasiče Na místo přijel i pracovník plynáren 20. května 2019   (20:35) Pomyslné kormidlo po panu Ing. Jindřichu Vařekovi převezme Mgr. Jan Konvalinka Pomyslné kormidlo po panu Ing. Jindřichu Vařekovi převezme Mgr. Jan Konvalinka Zastupitelé Příbrami právě v těchto chvílích zvolili nového starostu. 20. května 2019   (17:35) AKTUALIZOVÁNO Sledujte s námi ON-LINE volbu nového starosty města Příbrami Sledujte s námi ON-LINE volbu nového starosty města Příbrami Dnešní zasedání Zastupitelstva města začíná v 16:00 hodin. Buďte u toho s námi. 20. května 2019   (15:45) Foto dne: Pane starosto, děkujeme Foto dne: Pane starosto, děkujeme Již jen pár hodin nás dělí od volby nového starosty města Příbrami 20. května 2019   (14:22) Řidič za Milínem vyjel ze silnice a zdemoloval svůj hyundai Řidič za Milínem vyjel ze silnice a zdemoloval svůj hyundai U nehody aktuálně zasahují složky IZS. 20. května 2019   (12:43) Návštěvníci Nového rybníka v létě ocení nové převlékací kabinky Návštěvníci Nového rybníka v létě ocení nové převlékací kabinky Ačkoli kabinky vypadají zvenku podobně jako například nové toalety, mají zcela jiný účel 20. května 2019   (11:10) Aktuálně: Provoz na dálnici opět omezuje dopravní nehoda Aktuálně: Provoz na dálnici opět omezuje dopravní nehoda Levý jízdní pruh je uzavřen 20. května 2019   (09:11) Dětský den pro nedočkavce Dětský den pro nedočkavce Na Drkolnově bude šrumec. Přijedou hasiči a koníci ze žežické stáje 20. května 2019   (08:25) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami Lidé se usmívali a neřešili. Nebyl to happening, ale HAPPYning. 20. května 2019   (06:06) Příbramské divadlo se chystá na venkovní scény, tentokrát se dvěmi inscenacemi Příbramské divadlo se chystá na venkovní scény, tentokrát se dvěmi inscenacemi O venkovní reprízy je velký zájem, představení tak bývají rychle vyprodaná. 19. května 2019   (18:35)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz