19. 7. svátek má Čeněk

Při odklízení vepřína se vystřídalo celkem 55 hasičů

2. října 2014   (17:43)
Při odklízení vepřína se vystřídalo celkem 55 hasičů

Řídící důstojník František Vacek z územního odboru Příbram popisuje zásah hasičů ve vepříně v Zalužanech.


Dne 5. září 2014 krátce před 16. hodinou byla na operační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje nahlášena mimořádná událost veterinárního charakteru. Jednalo se o hromadný úhyn více jak 1300 kusů vepřů v areálu Zemědělské společnosti Zalužany a.s. Společnost po nezbytných úkonech veterinární správy, dostala pokyn k zahájení vyklízení a nasadila na tuto práci veškeré své zaměstnance. Vepři měli hmotnost v rozpětí cca 85-95 kg a tak bylo zřejmé, že celková hmotnost uhynulých vepřů překračuje hodnotu 110t. Veškeré manipulace v prostoru vepřína byly prováděny ruční prací bez možnosti využití mechanizace.

Bylo zjevné, že pokud nemá dojít k hygienické katastrofě je nezbytné veškeré uhynulé vepře nejpozději do 24 hodin zlikvidovat v asanačním podniku. Klimatické podmínky toto dne nebyly příznivé a vnitřní teplota v hale se i přes maximální možné nasazení ventilace pohybovala na hranici 26 °C. 

Na místo byly v prvém sledu vyslány jednotky požární ochrany HZS Příbram, JSDHO Zalužany, JSDHO Kozárovice a JSDHO Březnice. Zároveň byl o události vyrozuměn službu konající řídící důstojník HZS územního odboru Příbram, který neprodleně vyrazil na místo zásahu.
 
V době příjezdu jednotek požární ochrany bylo již zemědělskou společností vyklizeno cca. 200 kusů. Velitel zásahu po provedeném průzkumu, poradě se zootechnikem a řídícím důstojníkem nasadil první jednotky, které vystřídaly vyčerpané zaměstnance společnosti. Řídící důstojník pak ve spolupráci s operačním střediskem sestavil plán dalšího střídání jednotek a to v předpokládaném cyklu po 4 hodinách intenzivní práce. Zemědělská společnost zajistila pro všechny dostatek nápojů, stravy a místo pro odpočinek mimo budovu vepřína. Tím se podařilo zajistit kontinuitu vyklizení v maximální možné intenzitě.

Práce pokračovaly až do dalšího střídání jednotek, které proběhlo okolo 20. hodiny. V tu dobu převážnou část zásahu zajistila JSDHO Březnice, která byla v prvém sledu převedena do zálohy a na místě setrvali místní hasiči JSDHO Zalužany. Poslední střídání pak nastalo okolo půlnoci, kdy se na místo dostavila jednotka sboru dobrovolných hasičů z Milína a Rožmitálu pod Třemšínem. Po celou dobu zásahu byli na místě velitel JSDHO Zalužany a řídící důstojník HZS územního odboru Příbram, kteří plnili především úkoly koordinace jednotek a spolupráce se zástupcem zemědělské společnosti. Zásah skončil druhý den v 02:32 hodin, kdy řídící důstojník poděkoval všem za extrémní úsilí, které vedlo k odvrácení vážné hygienicko-veterinární situace.
 
Celkem se na místě zásahu vystřídalo 55 hasičů ze sedmi jednotek požární ochrany správního obvodu bývalého okresu Příbram. Další jednotka JSDHO Příbram VI - Březové Hory v souvislosti s touto událostí zajišťovala v době prvního sledu posílení pohotovostní služby v městě Příbrami v počtu čtrnácti hasičů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: red
foto: sxc

autor: npor. František Vacek, řídící důstojník ÚO PříbramDalší články

Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Opět přicházíme s pravidelným přehledem víkendových akcí. 19. července 2019   (21:16) Ve městě přibude pět kamerových bodů Ve městě přibude pět kamerových bodů Městská policie Příbram ve spolupráci s Policií ČR vytipovala sedm lokalit, kde by bylo dobré umístit nové kamerové body. Pět určených míst bude kamerami osazeno do konce letošního roku. 19. července 2019   (17:16) Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří "Kluci pracují ve dne v noci, někdy ani nespí, jen aby měli čtenáři aktuální informace,“ říká Miloslava Ritschlová, redaktorka pribram.cz 19. července 2019   (14:27) Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Nadýchal přes dvě promile 19. července 2019   (11:11) Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Dopravní nehoda omezuje provoz v Rožmitále pod Třemšínem 19. července 2019   (09:26) Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Došlo k vážnému poranění nezletilé osoby 19. července 2019   (08:50) AKTUALIZOVÁNO Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice nefunguje tak, jak bychom si představovali, většinou je prázdná,“ říká Bc. Petra Zemanová, vedoucí týmu služeb sociální péče a sociální pracovnice společnosti Alka 19. července 2019   (06:23) Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Při hasení požáru došlo k výpadku dodávky vody pro obec Lhota u Příbramě a hasiči nakonec museli hledat přírodní zdroje hasební vody 18. července 2019   (20:16) Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Pokud si fenky do 21 dnů od nalezení jejich majitelé nevyzvednou, budou nabídnuty k adopci 18. července 2019   (17:12) Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Centrum se zabývá léčbou cévní mozkové příhody neboli mrtvice. 18. července 2019   (14:41)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz