26. 4. svátek má Oto

Při odklízení vepřína se vystřídalo celkem 55 hasičů

2. října 2014   (17:43)
Při odklízení vepřína se vystřídalo celkem 55 hasičů

Řídící důstojník František Vacek z územního odboru Příbram popisuje zásah hasičů ve vepříně v Zalužanech.


Dne 5. září 2014 krátce před 16. hodinou byla na operační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje nahlášena mimořádná událost veterinárního charakteru. Jednalo se o hromadný úhyn více jak 1300 kusů vepřů v areálu Zemědělské společnosti Zalužany a.s. Společnost po nezbytných úkonech veterinární správy, dostala pokyn k zahájení vyklízení a nasadila na tuto práci veškeré své zaměstnance. Vepři měli hmotnost v rozpětí cca 85-95 kg a tak bylo zřejmé, že celková hmotnost uhynulých vepřů překračuje hodnotu 110t. Veškeré manipulace v prostoru vepřína byly prováděny ruční prací bez možnosti využití mechanizace.

Bylo zjevné, že pokud nemá dojít k hygienické katastrofě je nezbytné veškeré uhynulé vepře nejpozději do 24 hodin zlikvidovat v asanačním podniku. Klimatické podmínky toto dne nebyly příznivé a vnitřní teplota v hale se i přes maximální možné nasazení ventilace pohybovala na hranici 26 °C. 

Na místo byly v prvém sledu vyslány jednotky požární ochrany HZS Příbram, JSDHO Zalužany, JSDHO Kozárovice a JSDHO Březnice. Zároveň byl o události vyrozuměn službu konající řídící důstojník HZS územního odboru Příbram, který neprodleně vyrazil na místo zásahu.
 
V době příjezdu jednotek požární ochrany bylo již zemědělskou společností vyklizeno cca. 200 kusů. Velitel zásahu po provedeném průzkumu, poradě se zootechnikem a řídícím důstojníkem nasadil první jednotky, které vystřídaly vyčerpané zaměstnance společnosti. Řídící důstojník pak ve spolupráci s operačním střediskem sestavil plán dalšího střídání jednotek a to v předpokládaném cyklu po 4 hodinách intenzivní práce. Zemědělská společnost zajistila pro všechny dostatek nápojů, stravy a místo pro odpočinek mimo budovu vepřína. Tím se podařilo zajistit kontinuitu vyklizení v maximální možné intenzitě.

Práce pokračovaly až do dalšího střídání jednotek, které proběhlo okolo 20. hodiny. V tu dobu převážnou část zásahu zajistila JSDHO Březnice, která byla v prvém sledu převedena do zálohy a na místě setrvali místní hasiči JSDHO Zalužany. Poslední střídání pak nastalo okolo půlnoci, kdy se na místo dostavila jednotka sboru dobrovolných hasičů z Milína a Rožmitálu pod Třemšínem. Po celou dobu zásahu byli na místě velitel JSDHO Zalužany a řídící důstojník HZS územního odboru Příbram, kteří plnili především úkoly koordinace jednotek a spolupráce se zástupcem zemědělské společnosti. Zásah skončil druhý den v 02:32 hodin, kdy řídící důstojník poděkoval všem za extrémní úsilí, které vedlo k odvrácení vážné hygienicko-veterinární situace.
 
Celkem se na místě zásahu vystřídalo 55 hasičů ze sedmi jednotek požární ochrany správního obvodu bývalého okresu Příbram. Další jednotka JSDHO Příbram VI - Březové Hory v souvislosti s touto událostí zajišťovala v době prvního sledu posílení pohotovostní služby v městě Příbrami v počtu čtrnácti hasičů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: red
foto: sxc

autor: npor. František Vacek, řídící důstojník ÚO PříbramDalší články

Čarodějnice na Nováku si užily především děti Čarodějnice na Nováku si užily především děti Na Nováku byla zahájena letošní sezóna čarodějnicemi. 25. dubna 2019   (20:09) Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Pěší dostanou na výběr 16 tras 25. dubna 2019   (16:12) Na Nováku nově také koloběžky Na Nováku nově také koloběžky Největším sportovištěm v Příbrami je areál Nového rybníka, který v posledních letech se začínající sezonou nabízí vždy novou aktivitu pro sportovce. 25. dubna 2019   (13:29) Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Dnes proběhnou na Nováku čarodějnice. 25. dubna 2019   (11:43) V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! Momentálně probíhají vyprošťovací práce. 25. dubna 2019   (09:48) AKTUÁLNĚ Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu V brzké době se dá čekat oprava mostu a s tím spojená omezení. 25. dubna 2019   (08:19) Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Kapela Queen je opět velmi populární díky povedenému filmu Bohemian Rhapsody. 25. dubna 2019   (06:08) Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie původně očekávala, že škodu bude znát již na počátku letošního roku, následně se termín posunul na únor, kdy se zjistilo, že rozsah poškození nelze vizuální prohlídkou zjistit a bude nutné vrtulník odstrojit. 24. dubna 2019   (20:17) Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Páteční večer bude patřit rockové hudbě! Při troše štěstí můžete jít zdarma! 24. dubna 2019   (17:12) Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz