Přežrané kočky, husté pavučiny, vysoké krtince. Zeptejte se přírody, jaká bude zima
20. listopadu 2022 (12:01)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Chováním zvířat, růstem rostlin či počasím v předchozích měsících se lidé řídili odjakživa.
Zajímá vás, jaká bude letos zima? Zeptejte se přírody. Poví vám to přesněji než meteorologové. Zvířata totiž neomylně vědí, jaké bude v zimě počasí. Na rozdíl od lidí se před mrazy nemají kam schovat, a tak aby zimu přežila, dostala do vínku instinkt, který je dostatečně včas před velkými mrazy varuje.
Chováním zvířat, růstem rostlin či počasím v předchozích měsících se lidé řídili odjakživa. Z jejich pozorování vzešly lidové pranostiky. Některé možná budete znát od svých prababiček. Pokud ne, stačí vyjít ven a rozhlédnout se kolem sebe. Mnohé "zákony přírody" dokážete vyčíst sami.
Má vaše kočka neobvykle velký apetit a neustále se přežírá? Tkají si pavouci své pavučiny přes sebe? Postavili si mravenci během léta vysoké mraveniště? Drží se vrány pohromadě? Dělají krtci vysoké krtince? Stahují se krkavci k obydlí? Pak bude zřejmě drsná zima.
Nejen zvířata, ale i rostliny nám mohou napovědět, zda budeme v zimě nosit péřovku nebo sáčko. Všímejte si, kolik se letos urodilo na stromech a keřích plodů. Říká se, že je-li po lese hodně žaludů, bude zima dlouhá. Řídit se můžete i podle listí. Jedna pranostika tvrdí, že pokud během teplého podzimu stromy předčasně nasadí na květy, znamená to velmi dlouhou zimu.
Naše babičky také říkávaly: „Čím více má cibule sukének, tím bude zima tužší.“ Jak je to s cibulí dovezenou z jiných zemí, kterou si dnes koupíme v supermarketech, to už pranostika neřeší. Takže si musíte buď sehnat českou zeleninu nebo sukénky nepočítat.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•V noci na neděli se bude na Příbramsku tvořit náledí. Meteorologové nabádají řidiče k opatrnosti
•Meteorologové: Ve Středočeském kraji napadne do sobotního večera až 12 centimetrů sněhu
•O víkendu začne padat sníh a výrazně se ochladí
Další články
Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi
Středočeský kraj od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi v autobusech linek …
DOPRAVA
Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři
Po deštích začínají lesy nejen na Příbramsku znovu lákat houbaře. Zatímco někde se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí
Příbram se v polovině června stane dějištěm jedné z největších hornických událostí v …
KULTURA
Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů
Středočeské řeky, nádrže a rybářské revíry získaly nové vodní obyvatele. Ve dnech 3. a …
AKTUÁLNĚ
Medard začal sluncem. Už od úterý ale dorazí déšť, bouřky a ochlazení
„Medardova kápě, čtyřicet dní kape.“ Tahle jedna z nejznámějších českých pranostik se …
Hledáte stabilní práci ve stavebnictví? Příbramská firma GREBOS roste a nabízí dlouhodobé uplatnění
Pokud hledáte perspektivní a dlouhodobé zaměstnání ve stavebnictví, stojí za to …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty)
Noční sovy, kreativní bordeláři a lidé, kteří občas použijí ostřejší slovo, mají jedno …
LIFESTYLE
Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní
Svatý Medard má pověst největšího „meteorologa“ mezi svatými. Legenda o orlu, který ho …
POČASÍ
Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců
Areál Památníku Antonína Dvořáka na Vysoké se i letos promění v jedinečnou přírodní …
KULTURA
OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť
Po dvou letech se do areálu Nového rybníka vrátil Den bezpečné Příbrami, který nabídl …
VIDEO




