20. 6. svátek má Květa

Přehledně: Ministerstvo zdravotnictví vydalo opatření, která budou platit od 25. května

20. května 2020   (11:37)
Přehledně: Ministerstvo zdravotnictví vydalo opatření, která budou platit od 25. května
foto: pribram.cz

Opatření se týkají například provozu škol, restaurací, hotelů, lázní, nemocnic, sociálních služeb, velkých akcí či nošení roušek. Platit budou do odvolání.


Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na webu mimořádná opatření podle zákona o veřejném zdraví, která budou život v ČR regulovat od 25. května. Týkají se například provozu škol, restaurací, hotelů, lázní, nemocnic, sociálních služeb, velkých akcí či nošení roušek. Platit budou do odvolání. Oficiálně tak zakotvují pravidla pro obnovování provozu v době ustupující epidemie covidu-19, která úřad představil minulý pátek. Další uvolnění, například zvýšení počtu účastníků velkých akcí, je naplánováno na 8. června. V červnu by se na základě dohod s dalšími zeměmi měly také otevírat hranice.

"Možné náhlé uvolnění přijatých opatření by mohlo mít nedozírné následky a v krajním případě vést až k úplnému zmaření příznivých výsledků, které byly v boji s onemocněním covid-19 v České republice dosud dosaženy," píše ministerstvo v odůvodnění opatření.
Nošení roušek ministerstvo po 25. květnu lidem nařizuje v budovách mimo jejich domácnost, v MHD a na všech dalších místech, pokud jsou méně než dva metry od lidí, se kterými nebydlí ve společné domácnosti. Výjimky stejně jako dosud mají děti do dvou let, ve školkách, žáci a studenti při výuce, pokud dodržují 1,5metrové rozestupy. Moderátoři, lidé při fotografování nebo natáčení, pracovníci v kancelářích, pokud jsou od sebe dál než dva metry, nebo lidé pracující v horku. Pro natáčení navíc ministerstvo stanoví i další podmínky, například pravidelnou dezinfekci prostor a rukou.
Pro hromadné akce, jako jsou divadelní a filmová představení, náboženské nebo sportovní akce, trhy, poutě nebo oslavy ministerstvo stanoví limit 300 účastníků. S výjimkou sportů musí mít jejich účastníci roušky a dodržovat dvoumetrové rozestupy. Výjimka z rozestupů platí také pro svatební obřad.

Restaurace a další stravovací služby musí mít po 25. květnu otevřeno jen od 06:00 do 23:00 s výjimkou jídelen pro zaměstnance nebo výdejových okének. Od nich pak lidé musí zakoupené jídlo a pití konzumovat dál než deset metrů. Dál platí, že provozovatelé v restauracích či obchodech musí mezi zákazníky zajistit dvoumetrové rozestupy, poskytnout jim dezinfekci na ruce a pravidelně po nich dezinfikovat kliky, stoly a další místa, kterých se dotýkají. Při vstupu do obchodů dál musí být také jednorázové rukavice nebo aspoň igelitové sáčky.
Další pravidla toto mimořádné opatření stanoví pro zoologické zahrady, hrady, zámky, muzea a galerie, knihovny, holičství nebo kadeřnictví, obchody s oděvy, divadla, kina, nákupní centra, vnitřní sportoviště, koupaliště, bazény, sauny nebo ubytovací zařízení. Lázně musí zajistit, aby lidé v jídelnách dodržovali dvoumetrové rozestupy a na procedurách jich bylo najednou nejvýše deset.
Nemocnice a zařízení lůžkové sociální péče musí omezit návštěvy u pacientů na maximálně dvě osoby, musí jim měřit teplotu a vyptat se na výskyt příznaků koronaviru. Doporučené je setkávání venku, pokud je možné. Na vícelůžkových pokojích musí být pacient a jeho návštěva od ostatních pacientů odděleni přepážkou nebo zástěnou. Při přijímání nových klientů do zařízení sociálních služeb ministerstvo dál nařizuje testování na covid-19.

První omezení v souvislosti se šířením epidemie začalo ministerstvo a vláda přijímat na začátku března. Mezi prvními byly zakázány návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory, poté byly uzavřené například školy, obchody či restaurace. Od 12. března do 18. května platil nouzový stav. Část opatření ministerstva na konci dubna zrušil soud, musela být proto přijata znovu podle zákona o veřejném zdraví. Dál platí ještě omezení při výjezdu za hranice a návratu do republiky po pobytu v zahraničí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Hadilka obecná, nenápadný poklad lesních luk Hadilka obecná, nenápadný poklad lesních luk Když se řekne kapradina, většina z nás si představí prostě kapradinu s bohatě … POZNÁVÁME BRDY Hasiči ocenili dětskou fantazii. V Příbrami převzali vítězové diplomy i ceny Hasiči ocenili dětskou fantazii. V Příbrami převzali vítězové diplomy i ceny Ve středu 17. června byl v Kulturním domě Příbram slavnostně vyhodnocen další ročník … FOTOGALERIE Velkolepá Slavnost královny Johanky oživí Rožmitál. Návštěvníky čeká průvod, jarmark i středověké ležení Velkolepá Slavnost královny Johanky oživí Rožmitál. Návštěvníky čeká průvod, jarmark i středověké ležení Rožmitál pod Třemšínem se v sobotu 20. června opět vrátí do doby krále Jiřího z … KULTURA Tomáš Třeský z vojenských lesů obhájil titul mistra České republiky ve vábení jelenů Tomáš Třeský z vojenských lesů obhájil titul mistra České republiky ve vábení jelenů Vedoucí lesní správy Mirošov z divize Hořovice Vojenských lesů a statků ČR(VLS) Tomáš … AKTUÁLNĚ Kraj odkoupí od Příbrami za 54 milionů budovu střední školy Kraj odkoupí od Příbrami za 54 milionů budovu střední školy Středočeský kraj získá od Příbrami budovu Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Díky!FEST, farmářské trhy i různé oslavy Tipy na víkend: Díky!FEST, farmářské trhy i různé oslavy Tento víkend si budete moci vybrat z opravdu široké nabídky akcí - od historických … NEPŘEHLÉDNĚTE Rožmitálský Bivoj se vrací. Petr Svoboda míří za třetím vítězstvím a svým životním snem Rožmitálský Bivoj se vrací. Petr Svoboda míří za třetím vítězstvím a svým životním snem Rožmitál pod Třemšínem se chystá na událost, která má sílu i legendu. V sobotu 20. … SPORT Březnice ožije na dlouhé týdny sérií koncertů: Zažijte magické hudební noci pod širým nebem Březnice ožije na dlouhé týdny sérií koncertů: Zažijte magické hudební noci pod širým nebem Březnice se v nadcházejících týdnech promění v centrum letní kultury. Festival … KULTURA NEHODA U DRÁSOVA: Senior s citroënem nezvládl odbočení na dálničním sjezdu a skončil v příkopu NEHODA U DRÁSOVA: Senior s citroënem nezvládl odbočení na dálničním sjezdu a skončil v příkopu Sedmdesátiletý řidič osobního automobilu značky Citroën nezvládl ve čtvrtek odpoledne … AKTUALIZOVÁNO
Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin i nafta stále zlevňují Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin i nafta stále zlevňují Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 40,70 Kč … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz