Před 42 lety zachvátily plameny Svatou Horu. Hasiči bojovali s požárem čtyři dny
27. dubna 2020 (09:30)
foto: pribram.cz, HZS Středočeského kraje
Od „nevinné“ hry dětí vznikl 27. dubna 1978 v místech, kde Svatohorské schody odbočují z přímého směru dovnitř areálu, požár.
Od „nevinné“ hry dětí vznikl 27. dubna 1978 v místech, kde Svatohorské schody odbočují z přímého směru dovnitř areálu, požár. Ten se následně vzhledem k velmi hořlavé střešní krytině šířil a postupoval dále do objektu i směrem dolů po schodech. Vysoko šlehajícími plameny byly zasaženy dřevěné podlážky lešení v průčelí opravované části budovy, po nichž se požár přenesl na střechu severních ambitů a dále pak na sousední internát.
foto: pribram.cz, HZS Středočeského kraje
Velmi rychlé šíření bylo zapříčiněno vysokou hořlavostí šindele na střeše a třistaletým usazeným prachem pod střechou. Požár pravděpodobně vznikl okolo patnácté hodiny a byl telefonicky oznámen na Ohlašovnu požárů. Na místo se postupně dostavilo přes tři sta hasičů z více než čtyřiceti profesionálních a dobrovolných jednotek. K zásahu byli povoláni hasiči z okresů Příbram, Beroun, Praha-západ, Kolín, Kladno, Písek a Strakonice a desítky dobrovolných jednotek z širokého okolí.
Na zdárné likvidaci požáru a záchraně cenného inventáře se podílely i další subjekty, zejména Báňská záchranná stanice Příbram, technické služby měst Příbram a Dobříš, Vězeňské nápravné zařízení Bytíz a vojenské útvary Příbram a Jince.
Na zdárné likvidaci požáru a záchraně cenného inventáře se podílely i další subjekty, zejména Báňská záchranná stanice Příbram, technické služby měst Příbram a Dobříš, Vězeňské nápravné zařízení Bytíz a vojenské útvary Příbram a Jince.
foto: pribram.cz, HZS Středočeského kraje
Díky výše uvedeným se podařilo požár Svaté Hory během čtyř dnů úspěšně uhasit a zachránit tak většinu národní kulturní památky. Na jejich počest a jako dík za jejich snahu a obětavost se na Svaté Hoře pořádají vzpomínkové akce, které symbolizují důstojné uctění základních hodnot hasičů a hasičského hnutí.
foto: pribram.cz, HZS Středočeského kraje
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
HZS Středočeského kraje
HZS Středočeského kraje
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Bílá a hnědá ovládnou rok 2026. Do módy se vrací 80. léta i široké kalhoty
Bílá a hnědá, široké kalhoty a inspirace 80. léty minulého století. Právě tyto prvky …
Záchranáři zasahovali pod vrcholem Praha: přistál i vrtulník
V sobotu odpoledne se pod vrcholem Praha ve středních Brdech odehrála dramatická …
Jarní prázdniny: policie připomíná zásady bezpečného pohybu doma, na horách i na silnicích
S blížícím se obdobím jarních prázdnin je čas připomenout si, jak si děti i dospělí …
Příbram doma nezaváhala. Kocouři smetli Beskydy 3:0 a berou důležité body
V 19. kole ČEZ extraligy mužů přivítali volejbalisté VK TROX Příbram soupeře z …
Suchý únor: nejkratší měsíc, nejdelší výzva
Každý únor se tisíce Čechů pustí do výzvy, která vypadá nevinně, ale umí potrápit: …
Zajímavosti
ČOV Příbram: největší zakázka města a otázky, které padly na zastupitelstvu
Rekonstrukce čistírny odpadních vod je největší investicí v historii Příbrami a …
Politika
Velký večer Lucie Pudilové. Vyhrála a potvrdila vztah s hvězdným jménem
Příbramská rodačka a nejznámější česká MMA bojovnice Lucie Pudilová má za sebou návrat …
Sport
Dětské obrázky ze Svaté Hory spojily Příbramsko s Itálií i blížící se olympiádou
Vánoční obrázky pro Ježíška letos dorazily na Svatou Horu nejen z Příbramska, ale také …
FOTOGALERIE
Po osmi letech se rekordman Tománek vrací na Jizerskou padesátku
Už tuto neděli 1. února se v Bedřichově uskuteční 59. ročník ČEZ Jizerské 50. Na …
Nová D4 jede naplno: 5,7 milionu aut a tisíce přestupků během prvního roku
Na nové dálnici D4 mezi Pískem a Příbramí řešilo město Písek v roce 2025 přes 20.000 …




