Před 256 lety se narodil Jakub Jan Ryba. Hudební skladatel, učitel, otec třinácti dětí a autor České mše vánoční
24. října 2021 (10:05)
foto: pribram.cz/Miroslav Pavlík
Z celkového počtu zhruba 1 500 Rybových skladeb se jich dochovalo kolem šesti set.
V úterý 26. října to bude 256 let, co se narodil hudební skladatel Jakub Jan Ryba. Od roku 1788 až do své smrti působil jako učitel ve městě Rožmitál pod Třemšínem. Působil také jako regenschori v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále. Zde jsou dodnes dochovány varhany z roku 1750, na které hrával.
Z celkového počtu zhruba 1 500 Rybových skladeb se jich dochovalo kolem šesti set. Většina z nich je uložena v Českém muzeu hudby v Praze. Vydaných jich je pouze několik desítek a nahraných děl je ještě méně. Většina jich stále čeká na svou realizaci. Jeho nejslavnější skladbou je Česká mše vánoční.
V roce 1990 vznikla v Rožmitále pod Třemšínem Společnost Jakuba Jana Ryby. Jejím cílem je popularizovat dílo tohoto vynikajícího českého učitele, hudebního skladatele a národního buditele. V současné době má více než 200 členů, mezi nimiž jsou i významné osobnosti.
V rožmitálském Podbrdském muzeu má Ryba rozsáhlou expozici. Ta představuje jeho velmi početné a rozmanité dílo, a to nejen hudební, ale i literární. Seznamuje také s jeho neobyčejným životním příběhem a tragickým osudem.
Údajně z důvodu dlouhodobé vyčerpanosti, depresí a trýznivého fyzického onemocnění spáchal 8. dubna 1815 J. J. Ryba sebevraždu. Podle nedávno objeveného dokumentu mohl být poslední kapkou fakt, že rožmitálský farář údajně ustoupil od rozjednané opravy kostelních varhan, které tou dobou byly rozladěny a v žalostném stavu. Na místě jeho smrti, nad obcí Voltuš, postavili lesní dělníci kamenný křížek, který byl později doplněn kamennou mohylou. Ta zde stojí dodnes.
foto: pribram.cz/Miroslav Pavlík
S Rybou se pojí několik mýtů. Běžně je například vyobrazován jako muž s plnovousem. Ve své době však nemohl plnovous nosit, tehdy byl znakem buřičství a muži chodili s hladce oholenými tvářemi. Tato „podobizna“ vznikla na objednávku, když ho bylo třeba zobrazit na Národopisné výstavě roku 1895 v Praze, a to pro galerii podobizen starých kantorů ve školském pavilonu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, Tomáš Pečenka
Další články
Kvalita vody ve středočeských koupalištích je nadále většinou výborná
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích je většinou výborná, horké …
AKTUÁLNĚ
Požár staré slámy v Příbrami na Balonce se obešel beze škody
V soukromém areálu na Balonce v Příbrami zasahovali v pátek odpoledne profesionální …
AKTUALIZOVÁNO
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny znovu mírně narostly
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 40,50 Kč …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Přijďte na koncert Rožmitálské Venkovanky nebo na závody v kynologii!
Během celého víkendu bude na Dobříši probíhat CACIT 2026 - šampionát ve sportovní …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Dražba za 20 milionů bez jediného zájemce. Na zastupitelstvu zazněly otázky, město chystá opakování
Veřejná dražba prvorepublikové budovy bývalé hudební školy v ulici Československé …
POLITIKA
Salmonela v krůtím mase z Polska. Inspekce varuje: Nekonzumujte zásoby z mrazáku
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala varování pro spotřebitele …
AKTUÁLNĚ
Guláš Fest v Belvederu: vůně, soutěž, saxofon a sud piva pro vítěze!
Příbram se chystá na událost, která provoní celé okolí.
12. září 2026 od 12 hodin …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Babičky na rodičovské? Ve Švédsku už to jde. A co Česko?
Ve Švédsku už rodiče mohou převést část své placené rodičovské dovolené na prarodiče. …
ZAJÍMAVOSTI
Beran nad Zaječovem nabízí výhledy i vojenskou historii
Výrazný vrchol na Hořovicku láká turisty skalními útvary, kamenným schodištěm i …
TIP NA VÝLET
Léto nabírá sílu. O víkendu bude až 30 stupňů, přeháňky se objeví jen výjimečně
Po chladnějších dnech se počasí v Česku vrací do letního režimu. Nad střední Evropu se …
AKTUÁLNĚ




