21. 3. svátek má Radek

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v ČR ústavně zakotveno

3. srpna 2021   (14:10)
Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v ČR ústavně zakotveno
foto: ilustr/pixabay

Prezident Miloš Zeman podepsal toto doplnění Listiny základních práv a svobod, které nabude účinnosti 1. září.


Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Prezident Miloš Zeman podepsal toto doplnění Listiny základních práv a svobod, které nabude účinnosti 1. září. ČTK o tom informoval mluvčí hlavy státu.

Úprava je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Listina základních práv a svobod bude nově obsahovat výslovné ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon".

Ústavní změna podle předkladatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Posílí také pozici ČR při projednávání dalších unijních regulací. Tvůrci předlohy poukazovali na zákaz nošení jakýchkoli předmětů, které by mohly být použity jako zbraň.
Odpůrci doplnění listiny zejména z řad lidovců nebo Pirátů pokládali úpravu za nadbytečnou s ohledem na již platné ústavní právo na život a zákonná pravidla. Obávali se také, že změna povede k ozbrojování obyvatelstva. Zastánci změny naopak argumentovali tím, že nucené odzbrojování nezajistí větší bezpečnost.
Ústavní změna vychází z petice, kterou podepsalo 102.000 lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených. Přehnaná regulace legálně držených zbraní nemá žádný smysl a vede podle zastánců novely k nárůstu nelegálně držených zbraní. Komise to zdůvodnila mimo jiné nutností přijmout opatření proti terorismu. Kritici unijního opatření ale poukazovali na to, že teroristé většinou používají nelegálně opatřené zbraně a že stávající český zákon je dostačující.

Česko se proti kontroverzní unijní směrnici bránilo žalobou u Soudního dvora Evropské unie, ale neuspělo. Vláda proto musela předložit novelu zbraňového zákona, která unijní regulaci přebírá v nezbytně nutné míře. Norma, kterou už Parlament schválil, zavedla dvě nové kategorie zbraní. Platnost zbrojních průkazů zůstala desetiletá, policie bude nejméně jednou za pět let prověřovat, zda držitel průkazu splňuje zákonné, zejména zdravotní podmínky.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Svět ztratil jednu z největších ikon akčního filmu a bojových umění. Americký herec … Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Město Příbram zve všechny zájemce na třetí komentovanou vycházku letošního roku, která … HISTORIE Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Ve čtvrtek 19. března vyhlásila policie pátrání po 54letém muži z obce Bohutín. … AKTUÁLNĚ Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy Redakce pribram.cz v posledních dnech zaznamenává nestandardní hlasování v některých … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: O víkendu se můžete začít připravovat na Velikonoce, přijít fandit příbramským sportovcům nebo sledovat závody! Tipy na víkend: O víkendu se můžete začít připravovat na Velikonoce, přijít fandit příbramským sportovcům nebo sledovat závody! Předposlední březnový víkend nabídne opravdu pestrý program. Budete si moci přijít … NEPŘEHLÉDNĚTE Brdská příroda volá o pomoc: stovky kilometrů tras čekají na dobrovolníky. Začíná se už v pátek Brdská příroda volá o pomoc: stovky kilometrů tras čekají na dobrovolníky. Začíná se už v pátek Dobrovolníci, rodiny s dětmi i milovníci přírody se opět mohou zapojit do tradiční … PŘÍRODA Nemocnice v Příbrami nasadila špičkovou UV technologii. Pomůže v boji proti infekcím Nemocnice v Příbrami nasadila špičkovou UV technologii. Pomůže v boji proti infekcím Oblastní nemocnice Příbram rozšiřuje své technologické vybavení o moderní UV-C … Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Ve čtvrtek 19. března večer se v příbramské divadle koná dlouho očekávaný Galavečer … ON-LINE PŘENOS Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Příbram funguje dál svým běžným rytmem, ale řada problémů zůstává otevřená. Na přání … ANKETA
Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Ve čtvrtek 19. března odpoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě se … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz