10. 8. svátek má Vavřinec
Pravnučka „českého Edisona“ darovala muzeu vzácnou malovanou skříň

30. ledna 2020   (16:17)
Pravnučka „českého Edisona“  darovala muzeu vzácnou malovanou skříň

Sedlčanské muzeum je jedním z mála muzeí v republice, které tento typ skříně vlastníStolička mamuta, nalezená v Šípkově cihelně u Sedlčan. Zdobené nádoby z tvrze v Ústupenicích. Části bombardéru sestřeleného nad Sedlčanskem. Expozice sedlčanského Městského muzea přibližuje vývoj regionu od pravěku až do časů nedávno minulých. Nedávno se sbírka rozrostla o další vzácný předmět. Je jím malovaná skříň z roku 1783 z Křižíkovy vily.

Tuto vzácnou skříň muzeu darovala pravnučka „českého Edisona“ Františka Křižíka. Třebaže Křižík nemá se Sedlčanskem zřejmě žádnou přímou vazbu, vzhledem k vysoké historické hodnotě byl tento předmět zařazen do muzejní sbírky. Nově se tak sedlčanské muzeum zařadilo po bok Národního muzea, kde se v etnografickém oddělení nyní nachází čtrnáct kusů různého nábytku z Lužice.

„Každým rokem od lidí dostaneme několik předmětů. Ne všechny jsou nakonec zapsány do muzejní sbírky. V tomto případě však nebylo nad čím přemýšlet. Podobných skříní se dodnes zachovalo pouze velmi málo. V muzeu v Žitavě a dál v Sasku a Bavorsku je jich přibližně pouze do dvaceti kusů,“  řekl Pavel Žak, kurátor sbírek Městského muzea Sedlčany.

„Jedná se o skříň vyrobenou v Německu ve městě Horní Lužice. V 17. až 19. století se odtud do habsburské monarchie dovážel malovaný nábytek a tato skříň je toho dokladem. Její malovaný předek odkazuje letopočtem na rok výroby 1783. Sedlčanské muzeum je jedním z mála muzeí v republice, které tento typ skříně vlastní,“ dodal.

Sbírky muzea obsahují kolem 1700 kusů archeologických nálezů a  další dva tisíce historických předmětů. Mezi nimi bohatě zdobené gotické kachle, cechovní pohřební štíty, střelné i sečné zbraně, ​korouhve, perníkářské formy, nářadí na zpracování lnu. Součástí muzea je také Sukova síň. Hudební skladatel a houslista Josef Suk se narodil v Křečovicích u Sedlčan a na veřejnosti poprvé vystoupil v osmi letech v sedlčanském hostinci U Zlaté koruny. Housličky, na něž tehdy hrál, jsou dnes také součástí expozice. Nejvzácnějším exponátem muzea je však Krčínův kancionál z konce 16. století, který místní literátské bratrstvo používalo jako zpěvník liturgických písní. Součástí kancionálu je jediná dochovaná dobová podobizna Jakuba Krčína.
Stolička mamuta, nalezená v Šípkově cihelně u …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto Pavel Žak

Další články

Meteorologové varují: Ženou se bouřky s přívalovými dešti Meteorologové varují: Ženou se bouřky s přívalovými dešti Na účet pozůstalých po tragické nehodě ve Lhotě zaslali lidé téměř 150 tisíc Na účet pozůstalých po tragické nehodě ve Lhotě zaslali lidé téměř 150 tisíc Záhadná bílá paní hlídá na Valdeku poklad v podobě 12 zlatých židlí a zlatého stolu Záhadná bílá paní hlídá na Valdeku poklad v podobě 12 zlatých židlí a zlatého stolu Pojďme odhalit tajemství, pověsti, mystéria a záhadná místa. 10. srpna 2020   (09:13) Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Legendární příbramský hudební klub byl zavřený čtyři roky. Rekonstruovanou scénu pokřtí v září příbramské kapely Origami, Roofers a GymBand Příbram. Těšit se můžeme také na koncerty E!E, The Atavists, přednášku o cestě Kanadou nebo comedy show. Vrací se i tradiční oldies a Dj Ludjek. 10. srpna 2020   (06:02) Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Autor článku píše o zemřelých jako o "cikánech", "škodné" a "parazitech". 9. srpna 2020   (21:02) Nepřehlédněte Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky I přes stále opakovaná varování uhyne každé léto několik zvířat, nejčastěji psů, která nechají nezodpovědní majitelé uzavřené v odstavených automobilech. Majitelé často argumentují tím, že pes byl ve vozidle jen chvíli. 9. srpna 2020   (13:39) Hygienici testují účastníky dobříšského tábora. Covid se zatím prokázal u dalších dvou osob Hygienici testují účastníky dobříšského tábora. Covid se zatím prokázal u dalších dvou osob Kvalita vody na Orlické a Slapské přehradě se zlepšila Kvalita vody na Orlické a Slapské přehradě se zlepšila Hygienici se v tomto týdnu zaměřili na kvalitu koupacích vod v místech, ve kterých v minulém týdnu došlo ke zhoršení. 9. srpna 2020   (07:21)
Potápěči hledají u Radavy muže, který vyskočil z člunu a již se z vody nevynořil Potápěči hledají u Radavy muže, který vyskočil z člunu a již se z vody nevynořil K události došlo před šestnáctou hodinou asi padesát metrů od břehu. 8. srpna 2020   (17:29)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz