vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno:   25. 9. 2020
Bohutín 2
Bratkovice 1
Březnice 7
Buková u Příbramě 1
Čím 3
Dobříš 19
Dolní Hbity 2
Drásov 2
Dublovice 2
Háje 2
Hluboš 4
Jablonná 1
Jince 2
Kamýk nad Vlt. 2
Kosova Hora 4
Krásná Hora nad Vltavou 1
Láz 1
Lešetice 1
Lhota u Příbramě 1
Milín 8
Mokrovraty 1
Nechvalice 1
Nečín 5
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 3
Nový Knín 5
Obecnice 6
Ohrazenice 1
Pičín 1
Příbram 121
Příčovy 5
Rosovice 1
Rožmitál p. Tř. 8
Sedlčany 18
Sedlec-Prčice 3
Smolotely 1
Stará Huť 9
Štětkovice 1
Třebsko 1
Vranovice 1
Vysoký Chlumec 1
Zbenice 1

Praktické rady: Co vás čeká v případě pozitivního výsledku na covid?

Nepřehlédněte
20. srpna 2020   (15:30)
Praktické rady: Co vás čeká v případě pozitivního výsledku na covid?

Hygienici zveřejnili postupy, jakými se řídit v případě pozitivního výsledku na covid-19, ale i to, co vás čeká v případě kontaktu s nakaženou osobou.


Co Vás čeká, jste-li pozitivní na covid-19
 
Pozitivní výsledek se můžete dozvědět jednak od svého ošetřujícího lékaře, pokud vás indikoval k odběru (výsledek mu oznámí laboratoř), nebo od zaměstnanců hygienické stanice místně příslušné podle vašeho bydliště, kteří výsledek z laboratoře zjistí v informačním systému infekčních nemocí. Výsledek je vám sdělen telefonicky nebo pomocí textové zprávy, pokud se vám nelze dovolat.
 
Při oznámení pozitivního výsledku je vám sděleno, že vy osobně od data zjištění pozitivity musíte setrvat v izolaci, tj. omezit styk s dalšími lidmi, setrvávat doma, praktický lékař vám vystaví 14denní izolaci, tj. e-neschopenku. Neschopenka je vydána ode dne zjištění pozitivního testu. V případě, že po 14denní izolaci jste min. 4 dny bez jakýchkoli příznaků onemocnění, jste považováni za zdravé a není třeba absolvovat již žádný test.
 
Dále budete při prvním hovoru se zaměstnanci hygienické stanice v rámci epidemiologického šetření vyzváni k přípravě seznamu osob, s nimiž jste byli v posledních dnech v rizikovém kontaktu. Jako rizikový kontakt je označován takový kontakt s jinou osobou, kdy setrváte v blízké vzájemné vzdálenosti (do 2 m) po dobu minimálně 15 minut. Mezi takové kontakty zpravidla patří rodinní příslušníci, s nimiž sdílíte domácnost, příbuzní, kteří Vás navštívili doma či jste s nimi sdíleli čas po delší dobu (oslavy), spolupracovníci, účastníci sportovních soustředění, táborů…
 
Seznam by měl obsahovat jméno, příjmení a telefonní číslo dotyčné osoby.
 
Vaši rodinní příslušníci a všechny další osoby v rizikovém kontaktu s vámi budou dle vámi připraveného seznamu kontaktováni zaměstnanci KHS a další postup bude dle bodu 2.

Co vás čeká, pokud jste byli v rizikovém kontaktu s osobou pozitivní na covid-19
 
Na základě informace získané od osoby pozitivní na covid-19 budete osloveni ze strany místně (dle bydliště) příslušné KHS, jejíž zaměstnanci vám zavolají v rámci epidemiologického šetření. Může se stát, že nebudete osloveni hned ve stejný den, kdy byla zjištěna pozitivita toho, s nímž jste se setkali, protože nějakou dobu trvá, než je na KHS předán seznam kontaktů ze strany pozitivní osoby (zpravidla do druhého dne). Může jich také být větší množství a rizikovost kontaktů je třeba vyhodnotit, což nemusí být možné z kapacitních důvodů vše zvládnout v průběhu jednoho dne. Pokud jste si ale vědomi kontaktu s pozitivní osobou (například vám to kamarád oznámí ještě dříve, než vás hygienici kontaktují), měli byste se podle toho zachovat a nevyhledávat kontakty s dalšími lidmi.
Zaměstnanci KHS vás informují o vašem kontaktu s pozitivní osobou, a dále o tom, že do 5 dnů od rizikového kontaktu s touto osobou musíte absolvovat test (RT-PCR), tj. dostavit se na odběrové místo. Za tímto účelem vám bude jimi vystavena elektronická žádanka na vaše jméno. K tomu zaměstnanci KHS potřebují od vás získat další údaje (bydliště, rodné číslo).
 
Dále budete informováni, že budete v karanténě, jejíž délka se počítá 14 dnů od rizikového kontaktu s pozitivní osobou. Karanténu vám vystaví váš praktický lékař (dále jen „PL“) na základě vaší telefonické komunikace s ním. 
 
Rodinní příslušníci a osoby sdílející s vámi společnou domácnost nemají uloženo žádné omezení.
 
Pokud první test RT-PCR bude negativní, pokračujete v nastavené karanténě. Na konci karantény vám Váš PL vystaví elektronickou žádanku na další test RT-PCR. Pokud bude i nadále negativní, karanténa bude ze strany PL ukončena.
 
Pokud by první nebo druhý test RT-PCR byl pozitivní, byla by vám nařízena ze strany praktického lékaře 14denní izolace od data zjištění pozitivity a postup by byl dle 1. bodu.
Co vás čeká, pokud jste rodiči dítěte, které bylo pozitivně testováno na covid-19
 
Pozitivní výsledek se můžete jakožto zákonný zástupce dítěte dozvědět jednak od ošetřujícího praktického lékaře, pokud vaše dítě indikoval k odběru (výsledek mu oznámí laboratoř), nebo od zaměstnanců hygienické stanice místně příslušné podle vašeho bydliště, kteří výsledek z laboratoře zjistí v informačním systému infekčních nemocí. Výsledek je vám sdělen telefonicky nebo pomocí textové zprávy, pokud se vám nelze dovolat.

Při oznámení pozitivního výsledku je vám sděleno, že dítě od data zjištění pozitivity musí setrvat v izolaci, tj. omezit styk s dalšími lidmi a setrvávat doma po dobu 14 dní od data zjištění pozitivity. Ostatní členové společné domácnosti budou v karanténě dle bodu 2. Dále budete vyzváni k vytvoření seznamu osob, které s vaším dítětem byly v posledních dnech v rizikovém kontaktu, zaměstnancům KHS, kteří s těmito osobami provedou epidemiologické šetření dle bodu 2.
 
V případě, že po 14denní izolaci bude vaše dítě min. 4 dny bez jakýchkoli příznaků onemocnění, je považováno za zdravé a není již třeba, aby absolvovalo test.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
Krajská hygienická stanice
foto: pribram.cz_Jakub Pečenka

autor: Jakub Pečenka

Další články

Hasiči dekontaminovali před znovuotevřením prostory jeslí Hasiči dekontaminovali před znovuotevřením prostory jeslí Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Kruhový objezd u aquaparku dostal od dopravní policie zelenou Kruhový objezd u aquaparku dostal od dopravní policie zelenou Příbram podlehla Spartě 1:3. Hosté neměli navrch, kontrolu nad zápasem dostali až v 69. minutě Příbram podlehla Spartě 1:3. Hosté neměli navrch, kontrolu nad zápasem dostali až v 69. minutě Příbram doma neporazila Spartu už přes 15 let a nadále čeká na první výhru v ligové sezoně. 27. září 2020   (20:44) Představujeme: Simona Luftová kandiduje do Senátu Představujeme: Simona Luftová kandiduje do Senátu Prymula chce omezit shromažďování, možná se zruší tělocvik a hudební výchova Prymula chce omezit shromažďování, možná se zruší tělocvik a hudební výchova Základní školy se nyní podle Prymuly zavírat nebudou, očekává ale přechod středních škol na dálkovou výuku, protože tento vzdělávací stupeň je nyní nejrizikovějším prostředím z hlediska šíření epidemie. 27. září 2020   (14:33) Deštníky neodložíme, srážky budou nadprůměrné i v příštím týdnu Deštníky neodložíme, srážky budou nadprůměrné i v příštím týdnu Po chladném víkendu se oteplí, pršet ale bude dál. 27. září 2020   (12:36) Geopark Barrandien je národním geoparkem: Vyvrcholily několikaleté snahy Ekologického centra Orlov Geopark Barrandien je národním geoparkem: Vyvrcholily několikaleté snahy Ekologického centra Orlov Mnohaletá snaha Ekologického centra Orlov vyvrcholila oficiální certifikací Národního geoparku Barrandien (NGB), který se tak stává největším národním geoparkem České republiky. 27. září 2020   (09:18) Příbram nastoupí proti Spartě i s fotbalisty B-týmu Příbram nastoupí proti Spartě i s fotbalisty B-týmu Začátek utkání je v 18:00 na Litavce. 27. září 2020   (08:44)
Král: Napětí na zastupitelstvech se zklidnilo, vedení města je vstřícnější Král: Napětí na zastupitelstvech se zklidnilo, vedení města je vstřícnější
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz