Praha už nemá volné kapacity pro ubytování běženců, ve hře je stanové městečko
11. května 2022 (11:43)
Kvůli situaci ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze vznikne dočasné přístřeší se zázemím, aby lidé nemuseli spát na chodbách. Zapojí se i neziskové organizace, uvedl dopoledne na twitteru ministr vnitra Vít Rakušan (ANO). Praha už nemá volné kapacity pro ubytování běženců přijíždějících do města. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ráno napsal, že město zvažuje vytvoření stanového městečka pro uprchlíky, což měla být až poslední možnost a vládu před tím varoval.
"Situace na pražském hlavním nádraží se řeší. Lidi nenecháme spát na chodbách. Vznikne proto dočasné přístřeší s veškerým zázemím. Zapojené budou i neziskové organizace. Stále jednáme s Maďarskem o zrychlení screeningu příchozích do ČR," uvedl Rakušan. Mnozí z romských uprchlíků z Ukrajiny mají dvojí občanství a jako občané Maďarska nemají na pomoc v ČR nárok.
Hřib konstatoval, že hlavní město už nemá volné ubytovací kapacity. "Nemáme kde dál brát. Třeba situace na hlavním nádraží je přes všechnu naši snahu za hranou důstojné péče," poznamenal.
Už v pondělí primátor vyzval vládu, aby vytvořila systém, podle něhož bude možné rozdělovat ukrajinské uprchlíky rovnoměrně do všech krajů. Hlavnímu městu jinak hrozí kolaps a bude muset kvůli přetíženosti zavřít své centrum pro uprchlíky ve Vysočanech, sdělil Hřib ČTK.
Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí. V sále Fantovy budovy je 70 lůžek, které poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Všechny kapacity jsou ale často naplněny. Magistrát proto požádal státní Správu uprchlických zařízení o pomoc.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
V Husově ulici porazilo auto chodce na přechodu
Před půl sedmou večer v pondělí 23. února byla nahlášena nehoda s chodcem v Příbrami v …
AKTUALIZOVÁNO
V Brdech je nová přírodní památka Kočka, chrání naleziště zkamenělin
V Chráněné krajinné oblasti Brdy přibylo patnácté maloplošné zvláště chráněné území – …
ZAJÍMAVOSTI
Smrtelná vzteklina se objevila u psa dovezeného do Evropy
Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje na závažný případ zavlečení vztekliny do …
Chcete rozhodnout, kde policie „chytí“ řidiče za rychlou jízdu? Zapojte se do Speed Marathonu 2026!
Máte pocit, že někteří řidiči jezdí příliš rychle právě u vás? Teď máte šanci …
Na Slapech se provádí generální oprava mostu na hrázi, vyžádá si uzavírku
Na Slapské přehradě byla letos zahájena generální oprava mostu. Práce potrvají do roku …
Příbram bude hostit republikový šampionát. Do města přijede elita dětského krasobruslení
Zimní stadion v Příbram se od 6. do 8. března stane dějištěm Mistrovství České …
Srážka dvou Fordů u obce Obory, kvůli vyšší škodě vyjela k nehodě policie
V pondělí 23. února krátce před sedmou hodinou ranní se v katastru obce Obory na …
Komisař, který ve volném čase zachraňuje Svatohorský sad s přáteli
Luboš Řezáč, příbramský komisař kriminální policie a zakladatel spolku Svatohorské …
ROZHOVOR
V Čenkově zachraňovali muže po pádu do Litavky. Zřejmě už druhý pád do vody v únoru
V Čenkově se v neděli 22. února odehrála dramatická záchranná akce.
Mladé fotbalové naděje zabojují o pohár starostky. Podlesí čeká velký turnaj!
Fotbalové hřiště v Podlesí se v sobotu 29. března promění v dějiště napínavých soubojů …





