Praha a Středočeský kraj završí integraci veřejné dopravy, spolupráce pokračuje
9. ledna 2022 (07:14)
foto: Pražská integrovaná doprava
Hejtmanství od letošního roku plánuje vypisování tendrů na provoz autobusové dopravy na území kraje pro příštích deset let.
Praha a Středočeský kraj letos završí integraci veřejné dopravy, tedy dokončení sjednocení systému Pražské integrované dopravy (PID). Vznikl též moderní systém odbavení cestujících. Spolupráce s metropolí pokračuje, například při plánování stavby záchytných parkovišť P+R, která budou integrována do systému PID. Kraj s Prahou řeší i očekávané dopravní komplikace, která vzniknou při plánovaných uzavírkách, řekl krajský radní pro dopravu Petr Borecký (STAN).
Ve Středočeském kraji se má letos připojit k PID už jen okolí Vlašimi na Benešovsku, Čáslavi na Kutnohorsku a Březnice na Příbramsku. Kompletní integrace pražského a středočeského systému dopravy začala po několikaletých přípravách v roce 2015 zapojením Mělnicka. Výhodou sjednocení je fungování jedné jízdenky na všechny druhy dopravy ve Středočeském kraji i v pražské MHD, jednotný tarif také cestování zlevní a lépe by měla fungovat návaznost spojů.
Vláda chystá rozšíření jednotné jízdenky One Ticket i mimo železnici, výsledkem by měla být jedna jízdenka platná pro všechny druhy veřejné dopravy bez ohledu na dopravce. "Myslím, že my tady máme, jako Středočeský kraj, už poměrně náskok, protože jsme zavedli ve spolupráci s Prahou velmi moderní způsob odbavování cestujících," uvedl Borecký. Dodal, že systém přejímá i do značné části Liberecký kraj, hejtmanství jedná s Ústeckým a Pardubickým krajem. Právě středočeský systém by mohl být použit jako pilotní a technologický základ pro celostátní systém, podle Boreckého by v optimistickém případě mohl fungovat za rok, v realistickém za dva.
Hejtmanství od letošního roku plánuje vypisování tendrů na provoz autobusové dopravy na území kraje pro příštích deset let. Některé oblasti, které přímo navazují na linky pražského dopravního podniku, ale zadá podle Boreckého napřímo.
Zásadním rozdílem je podle radního možnost využití bezemisních autobusů. Středočeský kraj a Praha mají podobný počet obyvatel. Kraj má 1,4 milionu, Praha sice podle oficiálních čísel méně, ale podle odhadů včetně trvale nepřihlášených je to podobný počet. Avšak metropole zabírá přibližně 500 čtverečních kilometrů a kraj 11.000 čtverečních kilometrů, navíc je zde členitý terén například na Křivoklátsku nebo v Brdech, což brání většímu rozsahu využití elektrobusů, protože třeba při větším stoupání se rychleji vybíjí baterie. Hejtmanství tedy splní spíše minimální kritéria podílu bezemisní dopravy, v roce 2025 chce mít 50 až 60 takových vozů z celkového počtu 1260.
Představitelé Prahy a Středočeského kraje v pátek podepsali memorandum o spolupráci, které se týká například právě dopravy, životního prostředí i dalších oblastí.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Slyšíte ten podivný zvuk z výšin? To krajinou znovu táhnou jeřábi popelaví
Začátek jara v naší krajině často neoznamují jen první květy nebo zpěv skřivanů. Možná …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor na podomní „řemeslníky“. Policie varuje hlavně seniory
Policisté upozorňují na případy podomních „řemeslníků“, kteří se pohybují po městech a …
Motorka spadla při nakládání. A pak si sama zavolala pomoc
Stačila chvilka nepozornosti při nakládání motocyklu a v Dobříši byl hned poplach. …
ZAJÍMAVOSTI
Hokejová horečka v Příbrami! HC Příbram míří do play-off a potřebuje podporu fanoušků
Velká chvíle pro příbramský hokej je tady. Tým HC Příbram si vybojoval postup do …
SPORT
/VIDEO/ V neděli virál, dnes bomba! Přinášíme nejlepší záběry legendárního Čmeláka
V neděli jsme na našich sítích sdíleli amatérské video práškovacího letadla Z‑37 …
FOTOGALERIE
Nájem v Domě Natura trvá. Opozice mluví o nevyužitých budovách, radnice o komplikované rekonstrukci
Odbor životního prostředí sídlí v pronajatých prostorách Domu Natura od roku 2023. …
POLITIKA
Nový nepřítel Itálie? Po ananasu přichází smažák na pizze. A Příbram se ptá: dorazí tahle bomba i k nám?
Český internet má nový hit. Zatímco se svět ještě nevzpamatoval z nekonečné debaty o …
FAST FOOD
Nikdy jsme nebyli víc propojení. A nikdy víc sami
Večer, kdy se nic neděje. Telefon leží na stole, obrazovka je tmavá a ticho v bytě …
LIFESTYLE
Dobrovolní hasiči ve Středočeském kraji lákají stále více dětí. Sborům ale chybějí vedoucí mládeže
Zájem o členství dětí a mládeže u dobrovolných hasičů ve Středočeském kraji v poslední …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Neštěstí v Sedlci-Prčici: Když se pokus o rychlé zatápění změní v tragédii
Nedělní dopoledne v Sedlci-Prčici na Příbramsku připomnělo, že největší nebezpečí …




