23. 7. svátek má Libor




Pracovní karanténu už využívají nemocnice v Kolíně, Příbrami a Slaném

25. ledna 2022   (15:56)
Pracovní karanténu už využívají nemocnice v Kolíně, Příbrami a Slaném
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Příbramská nemocnice má aktuálně v pracovní karanténě 13 lidí z celkových zhruba 1250 zaměstnanců. Testy zde prokázaly covid u 24 pracovníků a v karanténě je jich pět.


Nemocnost zdravotníků ve středočeských nemocnicích stoupá. Jejich ředitelé zatím využívají pracovních karantén jen částečně a situace se značně liší, k pracovním karanténám přistoupili v Příbrami, Kolíně a ve Slaném. Zatím ji naopak nevyužily nemocnice v Mladé Boleslavi, Kladně či Nymburce. ČTK to sdělili zástupci vedení a mluvčí nemocnic. Oproti rostoucí nemocnosti v řadách zaměstnanců stále klesá počet pacientů s covidem. Za posledních 11 dní se snížil jejich počet o 40 procent, ze 128 na 77, řekl dnes krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík.

Podle informací mluvčí středočeské hygieny Dany Šalamunové bylo zatím od 19. ledna v pracovní karanténě 53 zdravotníků a šest pracovníků v sociálních službách. "Tato čísla se samozřejmě velmi rychle mění, aktuálně je to 30 procent z tohoto počtu," sdělila ČTK Šalamunová. O umožnění pracovní karantény žádá zaměstnavatel krajskou hygienickou stanici, musí pro to mít řádné zdůvodnění, například popsat, proč jsou zaměstnanci na pracovišti nepostradatelní.
Největší počet zaměstnanců, kteří nemohou kvůli karanténě nebo izolaci pracovat, zaznamenali z oslovených nemocnic v Kolíně. V pondělí jich podle ředitele Petra Chudomela bylo 63 ze zhruba 1350, z toho 43 v izolaci a 20 v karanténě. Pracovní karanténu zde vedení využívá pro osm zaměstnanců.
Narůstající počet zaměstnanců s covidem mají také v mladoboleslavské nemocnici, zatímco v pondělí jich bylo 28, dnes je doma v karanténě nebo s testem prokázanou nemocí už 36 zaměstnanců. Situace je podle mluvčí nemocnice Hany Kopalové vážná zejména s ohledem na chybějící sestry. "Celkem nám v práci chybí 110 zaměstnanců, z toho 66 sester," sdělila Kopalová. Pracovní karanténu zde zatím nevyužili ani pro jednoho ze zhruba 1600 zaměstnanců.

V nymburské nemocnici se zhruba 450 zaměstnanci zatím pracovní karanténu nepoužili. "Vážnější výpadky mezi zaměstnanci kvůli karanténám nebo izolaci nyní nemáme, momentálně je to nejhorší na sále, kde chybí tři sestry, celkově pak ale pouze v řádu jednotek," řekla jednatelka Nemocnice Nymburk Nela Gvoždiaková.
Nemocnice ve Slaném zaměstnává kolem 500 lidí a od minulého týdne zde evidují nárůst počtu zaměstnanců, kteří museli kvůli karanténě nebo izolaci zůstat doma. Podle ředitele nemocnice Štěpána Votočka jsou jich nyní už desítky a situace komplikuje například obsazování služeb. "Aktuálně máme jednoho zaměstnance v pracovní karanténě," sdělil Votoček.
Příbramská nemocnice má aktuálně v pracovní karanténě 13 lidí z celkových zhruba 1250 zaměstnanců. Testy zde prokázaly covid u 24 pracovníků a v karanténě je jich pět. ČTK to sdělil mluvčí nemocnice Martin Janota.
Podobná situace je v krajské nemocnici v Kladně. "Z 1292 zdravotníků máme k dnešnímu dni v izolaci nebo v karanténě 32, pracovní karanténu zatím využívat nemusíme," sdělila hlavní sestra nemocnice Lucie Lidická. I tady podle ní mírně klesají počty pozitivních pacientů na lůžkách.
Vláda schválila od 17. ledna pracovní karanténu pro pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách. Zaměstnavatelé by ji měli využívat jen výjimečně, zejména v situacích, kdy je ohrožena péče o pacienty nebo klienty sociálních služeb. Rozhodují o ní krajské hygienické stanice a měli by ji případně využít pouze pracovníci v riziku, nikoli s jasnou nákazou. Zdravotníci i lidé v sociálních službách se testují jednou týdně za předpokladu, že jim stěr a vyhodnocení výsledku testu provede profesionální zdravotník.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Prázdninový hit: úzkokolejka, kterou děti milují. Vlak jede každý den Prázdninový hit: úzkokolejka, kterou děti milují. Vlak jede každý den Jindřichohradecká úzkokolejka se po 3,5 letech pauzy vrátila na koleje a nabízí přesně … TIP NA VÝLET Okresní soud reaguje na článek o hrající fontáně. Technologie je podle něj nefunkční a obnova by stála statisíce Okresní soud reaguje na článek o hrající fontáně. Technologie je podle něj nefunkční a obnova by stála statisíce Po zveřejnění článku o hrající fontáně na náměstí Arnošta z Pardubic, která je už … ANKETA Soutěž: Vyhrajte dvakrát dvě VIP vstupenky na zahájení Silmet Rally Příbram Soutěž: Vyhrajte dvakrát dvě VIP vstupenky na zahájení Silmet Rally Příbram Silmet Rally Příbram se jede už o nadcházejícím víkendu. A díky generálnímu partnerovi … SOUTĚŽ Každý déšť spláchne plast do řek. Jednoduchá síť na kanálu tomu dokáže zabránit Každý déšť spláchne plast do řek. Jednoduchá síť na kanálu tomu dokáže zabránit Mikroplasty už nejsou hrozba budoucnosti. Jsou v pitné vodě, v dešti, v lidské krvi i … ZAJÍMAVOSTI Po víkendových přeháňkách přijde obrat. Česko čeká návrat tropů, teploty příští týden překročí třicítku Po víkendových přeháňkách přijde obrat. Česko čeká návrat tropů, teploty příští týden překročí třicítku Po krátkém ochlazení se do Česka vrátí pravé letní počasí. Meteorologové očekávají, že … POČASÍ Příbramská nemocnice nasadí technologii, kterou má jako první v ČR. Robotické operace začnou 2. září Příbramská nemocnice nasadí technologii, kterou má jako první v ČR. Robotické operace začnou 2. září Oblastní nemocnice Příbram má jako první nemocnice v ČR k dispozici nejnovější … AKTUÁLNĚ Fesťáczek Presents poprvé ovládne Lesní divadlo Skalka. Rodiny čeká den plný hudby, divadla i zábavy Fesťáczek Presents poprvé ovládne Lesní divadlo Skalka. Rodiny čeká den plný hudby, divadla i zábavy Rodinný festival Fesťáczek letos přichází s novým názvem Fesťáczek Presents a vůbec … AKTUÁLNĚ Nový hit internetu: Espresso s energy drinkem. Opravdu funguje, nebo je to jen trend? Nový hit internetu: Espresso s energy drinkem. Opravdu funguje, nebo je to jen trend? Sociální sítě v posledních měsících zaplavuje nový nápoj, který si získává stále větší … ZAJÍMAVOSTI Brdonoš je plnoletý. 18. ročník přinese změny, které tu ještě nebyly Brdonoš je plnoletý. 18. ročník přinese změny, které tu ještě nebyly V Podlesí se chystá 18. ročník triatlonu Brdonoš. Letos s novým konceptem, ale se … SPORT
Policie varuje: Koloběžkáři riskují pokuty i vážné nehody. Policie varuje: Koloběžkáři riskují pokuty i vážné nehody. Elektrokoloběžek na silnicích rychle přibývá, s nimi ale i počet přestupků a … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz