28. 10. je státní svátek
Pozor na umístění obytného přívěsu na pozemku, stavební úřad by vás mohl pokutovat

29. září 2020   (08:40)
Pozor na umístění obytného přívěsu na pozemku, stavební úřad by vás mohl pokutovat
foto: pribram.cz

Obyvatelné zařízení je mnohdy považováno za stavbu nebo výrobek plnící funkci stavby a vyžaduje tak povolení. Jak je to konkrétně s obytnými přívěsy?


Lidé se potýkají s problémy, jakmile na svůj pozemek jen tak umístí obytný přívěs. Přívěs je považován mnohdy za stavbu, stejně jako cihlový dům. Aby se člověk vyhnul případným peněžním postihům nebo sporům, měl by před umístěním výrobku na pozemek úřad kontaktovat. Na problém upozorňuje Tomáš Vítek.

Především jde o skutečnost, zda lze zařízení považovat za stavbu ve smyslu stavebního zákona, která je definována jako dílo vznikající stavební nebo montážní technologií (bez ohledu na použitý materiál konstrukce, účel využití a dobu trvání). Za dočasnou stavbu se považuje stavba, kterou úřad vymezí určitou dobou jejího trvání.
Obytný přívěs (kontejner, maringotka, stánek s občerstvením atd.) je sám o sobě mobilním zařízením, avšak ve chvíli jeho dlouhodobého či trvalého umístění na konkrétním pozemku a zároveň plnění funkce stavby, je ze strany stavebního úřadu posuzován jako kterákoliv jiná stavba. To znamená, že bude majitel potřebovat posouzení a povolení od úřadu. Nutno podotknout, že to, jestli obytný přívěs zůstane nadále přemístitelný (je reálně pojízdný, má funkční kola, apod.), není pro jeho posouzení jako stavby z pohledu stavebního zákona relevantní.
Pokud nebude obytný přívěs trvale na pozemku umístěn a bude výrobkem plnícím funkci stavby, bude nutné pro jeho umístění pouze územní souhlas. Získání povolení ve formě územního souhlasu namísto územního rozhodnutí o umístění stavby je podstatně jednodušší.

Podle stavebního úřadu má umístění mobilního domu (i na vlastním pozemku) určitá pravidla.

„Pokud by měl být mobilní dům využíván pro bydlení nebo rodinnou rekreaci, musí být posuzován ze stejných hledisek jako stavba rodinného domu nebo stavba pro rekreaci (světlá výška obytné místnosti musí být min 2500 mm, šířka chodby min. 900 mm, energetická náročnost stavby musí splňovat hodnotu A až C, obytné místnosti musí mít minimální plochy dané normou, atd.). Stavba musí být také umístěna na pozemku v souladu s územně plánovací dokumentací, musí odpovídat architektonickým hodnotám v území, musí splňovat podmínky mechanické odolnosti a stability, požární bezpečnosti, hygieny, úspory energie a tepla, životního prostředí atd.“, uvádí stavební uřad.
Problém s umístěním bývá často řešen i v kempech. V praxi tedy člověk využívající přívěs například na dobu dovolené dvou týdnů nebude pro svou rekreaci potřebovat povolení stavebního úřadu. Pokud se ovšem jedná o umístění v řádu týdnů či měsíců, majitel už o svém záměru bude muset jednat s příslušným úřadem.  

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz