15. 10. svátek má Tereza

Pozor na kosatce a chřástala

5. října 2019   (14:12)
Pozor na kosatce a chřástala

Brdské kosatcové louky nesmí zarůst. Sekají se ruční technikou a později


Brdská příroda byla sice téměř šedesát let pro veřejnost nepřístupná, stále se však jedná o krajinu, kde se vždy určitým způsobem hospodařilo a mnohá brdská zákoutí by bez lidské péče zanikla.

V lednu 2020 to budou čtyři roky, co jsou Brdy chráněnou krajinnou oblastí. Loni  bylo na péči o CHKO Brdy čerpáno z Programu Péče o Krajinu více jak 2,5 miliónu Kč. Naprostá většina financí (2,1 miliónu Kč) byla věnována na péči o bezlesí, druhou největší položkou (600 tisíc korun) byly seče. Ty se týkaly nejen bývalých osídlených míst ve středních Brdech, jako je Hrachoviště či okolí Padrťských rybníků, ale i řady podmáčených luk na okrajích CHKO.

Kvůli vysoké hladině spodní vody nejsou tyto podhorské louky klasicky zemědělsky obhospodařovány a díky tomu se na nich zachovala řada lučních květin, které jinde nenajdeme. Mezi nimi i kosatce, poslové léta. Aby tyto silně ohrožené rostliny vykvetly i příští rok, musí se o louky šetrně pečovat. A brát přitom ohled i na živočichy, pro které jsou brdské louky také domovem.

Zeptali jsme se Bohumila Fišera, vedoucího Správy CHKO Brdy, jak taková péče o kosatcové louky vypadá.
Louky je zapotřebí udržovat, aby nezarostly. Důležité je zásahy ve formě seče či jiné disturbance (rozrušování trsů kosatce také velmi dobře snášejí) načasovat do období, kdy kosatcům dozrají semena, tedy pozdního léta a začátku podzimu. 

U Padrťských rybníků se potvrdilo hnízdění chřástala polního
Chřástal polní se vyskytuje na více lokalitách v Brdech, jeho výskyt a hnízdění dlouhodobě sleduje ornitolog Petr Homolka, který také potvrdil letošní hnízdění u Padrťských rybníků. Chřástal se nemusí na lokalitách vyskytovat či hnízdit každý rok, přesto bychom mu měli stále udržovat vhodné podmínky.

Nejsou sečí ohroženy živočichové, kteří dané místo obývají?
Protože se seče dělají ručně (křovinořezy) a v pozdním létě, je konflikt vyloučen. Všechna mláďata jsou již dostatečně odrostlá, aby mohla, stejně jako vyskytující se plazi a obojživelníci, uniknout do nesečené části porostu. Bereme přitom v potaz i pohyb bahňáků (např. bekasina) a případné hnízdění hrabavých druhů (zejména bažanti a křepelky).

Jak by se měli chovat lidé, aby neohrozili kosatce, které zde rostou, a ohrožené živočichy, kteří zde žijí?
Jako jinde v přírodě, rostliny netrhat a hlavně nevyrývat. Živočichy zbytečně nevyrušovat, pohybovat se především po cestách, chovat se tiše a nezanechávat po sobě stopy v podobě odpadků.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. „Setkali jsme se s případy, kdy se lidé museli ze své nemovitosti odstěhovat, protože to tam nedávali,“ říká Lenka Charvátová, která se s manželem zabývá paranormálními jevy 15. října 2019   (20:35) V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk Dodavatel přivezl zboží z Mozambiku 15. října 2019   (17:03) Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu V rámci přípravy na možné vyhlášené krizové stavy či mimořádné události a jejich řešení, jsou většinou jednou ročně předsedou krizového štábu nařízena cvičení. 15. října 2019   (14:32) Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Rekonstrukce osvětlení by měla být dokončena v nejbližších dnech 15. října 2019   (12:49) Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Kaštanovník se dožívá i několika set let a dorůstá do velikosti až 30 metrů. 15. října 2019   (11:50) Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Nepřehlédněte Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nepřehlédněte Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz