6. 12. svátek má Mikuláš

Pozor na kosatce a chřástala

5. října 2019   (14:12)
Pozor na kosatce a chřástala

Brdské kosatcové louky nesmí zarůst. Sekají se ruční technikou a pozdějiBrdská příroda byla sice téměř šedesát let pro veřejnost nepřístupná, stále se však jedná o krajinu, kde se vždy určitým způsobem hospodařilo a mnohá brdská zákoutí by bez lidské péče zanikla.

V lednu 2020 to budou čtyři roky, co jsou Brdy chráněnou krajinnou oblastí. Loni  bylo na péči o CHKO Brdy čerpáno z Programu Péče o Krajinu více jak 2,5 miliónu Kč. Naprostá většina financí (2,1 miliónu Kč) byla věnována na péči o bezlesí, druhou největší položkou (600 tisíc korun) byly seče. Ty se týkaly nejen bývalých osídlených míst ve středních Brdech, jako je Hrachoviště či okolí Padrťských rybníků, ale i řady podmáčených luk na okrajích CHKO.

Kvůli vysoké hladině spodní vody nejsou tyto podhorské louky klasicky zemědělsky obhospodařovány a díky tomu se na nich zachovala řada lučních květin, které jinde nenajdeme. Mezi nimi i kosatce, poslové léta. Aby tyto silně ohrožené rostliny vykvetly i příští rok, musí se o louky šetrně pečovat. A brát přitom ohled i na živočichy, pro které jsou brdské louky také domovem.

Zeptali jsme se Bohumila Fišera, vedoucího Správy CHKO Brdy, jak taková péče o kosatcové louky vypadá.
Louky je zapotřebí udržovat, aby nezarostly. Důležité je zásahy ve formě seče či jiné disturbance (rozrušování trsů kosatce také velmi dobře snášejí) načasovat do období, kdy kosatcům dozrají semena, tedy pozdního léta a začátku podzimu. 

U Padrťských rybníků se potvrdilo hnízdění chřástala polního
Chřástal polní se vyskytuje na více lokalitách v Brdech, jeho výskyt a hnízdění dlouhodobě sleduje ornitolog Petr Homolka, který také potvrdil letošní hnízdění u Padrťských rybníků. Chřástal se nemusí na lokalitách vyskytovat či hnízdit každý rok, přesto bychom mu měli stále udržovat vhodné podmínky.

Nejsou sečí ohroženy živočichové, kteří dané místo obývají?
Protože se seče dělají ručně (křovinořezy) a v pozdním létě, je konflikt vyloučen. Všechna mláďata jsou již dostatečně odrostlá, aby mohla, stejně jako vyskytující se plazi a obojživelníci, uniknout do nesečené části porostu. Bereme přitom v potaz i pohyb bahňáků (např. bekasina) a případné hnízdění hrabavých druhů (zejména bažanti a křepelky).

Jak by se měli chovat lidé, aby neohrozili kosatce, které zde rostou, a ohrožené živočichy, kteří zde žijí?
Jako jinde v přírodě, rostliny netrhat a hlavně nevyrývat. Živočichy zbytečně nevyrušovat, pohybovat se především po cestách, chovat se tiše a nezanechávat po sobě stopy v podobě odpadků.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: mir

Další články

O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok. Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při … Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům V Seifertově ulici naproti poliklinice Ravak by mohly vyrůst nové bytové domy. O … Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Policisté prošetřují okolnosti tragické nehody, která se stala v neděli v noci na … Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Meteorologové upozorňují na to, že v noci a ráno se může ojediněle tvořit náledí nebo … Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Blíží se doba tradičních domácích zabijaček. Bez čeho by se ale ta pravá jistě … Komerční sdělení V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance Od 22. listopadu platí pro zaměstnavatele povinnost testovat pracovníky bez očkovaní. Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Lyžování na Monínci o víkendu přilákalo stovky lidí.
Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Druhá adventní neděle neboli bronzová reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz