12. 12. svátek má Simona

Pozor na kosatce a chřástala

5. října 2019   (14:12)
Pozor na kosatce a chřástala

Brdské kosatcové louky nesmí zarůst. Sekají se ruční technikou a později


Brdská příroda byla sice téměř šedesát let pro veřejnost nepřístupná, stále se však jedná o krajinu, kde se vždy určitým způsobem hospodařilo a mnohá brdská zákoutí by bez lidské péče zanikla.

V lednu 2020 to budou čtyři roky, co jsou Brdy chráněnou krajinnou oblastí. Loni  bylo na péči o CHKO Brdy čerpáno z Programu Péče o Krajinu více jak 2,5 miliónu Kč. Naprostá většina financí (2,1 miliónu Kč) byla věnována na péči o bezlesí, druhou největší položkou (600 tisíc korun) byly seče. Ty se týkaly nejen bývalých osídlených míst ve středních Brdech, jako je Hrachoviště či okolí Padrťských rybníků, ale i řady podmáčených luk na okrajích CHKO.

Kvůli vysoké hladině spodní vody nejsou tyto podhorské louky klasicky zemědělsky obhospodařovány a díky tomu se na nich zachovala řada lučních květin, které jinde nenajdeme. Mezi nimi i kosatce, poslové léta. Aby tyto silně ohrožené rostliny vykvetly i příští rok, musí se o louky šetrně pečovat. A brát přitom ohled i na živočichy, pro které jsou brdské louky také domovem.

Zeptali jsme se Bohumila Fišera, vedoucího Správy CHKO Brdy, jak taková péče o kosatcové louky vypadá.
Louky je zapotřebí udržovat, aby nezarostly. Důležité je zásahy ve formě seče či jiné disturbance (rozrušování trsů kosatce také velmi dobře snášejí) načasovat do období, kdy kosatcům dozrají semena, tedy pozdního léta a začátku podzimu. 

U Padrťských rybníků se potvrdilo hnízdění chřástala polního
Chřástal polní se vyskytuje na více lokalitách v Brdech, jeho výskyt a hnízdění dlouhodobě sleduje ornitolog Petr Homolka, který také potvrdil letošní hnízdění u Padrťských rybníků. Chřástal se nemusí na lokalitách vyskytovat či hnízdit každý rok, přesto bychom mu měli stále udržovat vhodné podmínky.

Nejsou sečí ohroženy živočichové, kteří dané místo obývají?
Protože se seče dělají ručně (křovinořezy) a v pozdním létě, je konflikt vyloučen. Všechna mláďata jsou již dostatečně odrostlá, aby mohla, stejně jako vyskytující se plazi a obojživelníci, uniknout do nesečené části porostu. Bereme přitom v potaz i pohyb bahňáků (např. bekasina) a případné hnízdění hrabavých druhů (zejména bažanti a křepelky).

Jak by se měli chovat lidé, aby neohrozili kosatce, které zde rostou, a ohrožené živočichy, kteří zde žijí?
Jako jinde v přírodě, rostliny netrhat a hlavně nevyrývat. Živočichy zbytečně nevyrušovat, pohybovat se především po cestách, chovat se tiše a nezanechávat po sobě stopy v podobě odpadků.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Ve Středočeském kraji od ledna do září přibylo 12.232 obyvatel Ve Středočeském kraji od ledna do září přibylo 12.232 obyvatel Na Příbramsku víc lidí zemřelo, než se narodilo. 12. prosince 2019   (15:48) Vodohospodářský majetek investice potřebuje Vodohospodářský majetek investice potřebuje Je majetek, který je viditelný na první pohled, a je majetek, který je našemu oku skrytý a víme o něm pouze v okamžiku, kdy přestane fungovat. Přesně takovým majetkem je ten vodohospodářský. 12. prosince 2019   (13:27) Rodinný dům zachvátily plameny. Devět hasičských jednotek bojuje s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny. Devět hasičských jednotek bojuje s ohněm Požár rodinného domu v obci Nechvalice byl ohlášen ve čtvrtek před desátou hodinou ranní. Hasiči vyhlásili druhý poplachový stupeň. 12. prosince 2019   (11:09) Výsuvné sloupky zamezí vjezdu vozidel do Pražské ulice Výsuvné sloupky zamezí vjezdu vozidel do Pražské ulice Vjezdy do Pražské ulice budou nově o víkendu uzamykány tak, jako je tomu ve všedních dnech, tj. v deset hodin dopoledne 12. prosince 2019   (08:43) Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu Součástí prohlídky jsou unikátní podlahové barokní hodiny, které byly nedávno zrestaurovány 12. prosince 2019   (06:07) Vánoční jarmark zaplnil školu Vánoční jarmark zaplnil školu V úterý se v budově základní školy ve Školní ulici uskutečnil vánoční jarmark za veliké účasti rodičů. 11. prosince 2019   (19:01) Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Slavnostní dakarské pódium čeká na závodníky 4. ledna a o den později závod odstartuje 11. prosince 2019   (17:02) Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Příbramští policisté zintenzivňují kvůli zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti či plynulosti silničního provozu výkon služby. Zaměřovat se budou především na obchodní centra, parkoviště u nich a na místa, kde se soustřeďuje větší množství osob. 11. prosince 2019   (14:28) Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Nakreslete vánoční obrázek pro Ježíška a zapojte se do jedinečné mezinárodní soutěže 11. prosince 2019   (12:17) Na namrzlé vozovce nezvládl řízení, „zaparkoval“ v příkopu Na namrzlé vozovce nezvládl řízení, „zaparkoval“ v příkopu Ve voze cestovaly dvě osoby 11. prosince 2019   (09:57)


Související články

Na Orlíku se podařilo zachránit odhadem až 10 tisíc škeblí Kromě škeblí říčních vydala vodní nádrž Orlík i škeble asijské, které zde nejsou původní 10. prosince 2019   (16:49) Turistická oblast Brdy a Podbrdsko bilancuje svůj první rok Zelené srdce Čech. Tak je označována kouzelná a trochu divoká krajina lesů, plání a kopců s nádhernými výhledy. V roce 2018 vznikl spolek Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, aby citlivě rozvíjel cestovní ruch v tomto regionu, který byl dlouhá léta opomíjený. Nyní nastal čas pro rekapitulaci výsledků prvního roku jeho fungování. 10. prosince 2019   (13:18) Letošní Vánoce budou ve znamení Večernice Prosincové večerní obloze těsně po západu Slunce bude vévodit planeta Venuše, která se takto viditelná večer nazývá rovněž Večernicí. Kousek od ní uvidíte i planetu, u které je v dalekohledu viditelný prstenec, Saturn. Ranní obloha pak bude patřit planetám Mars a Merkur. 9. prosince 2019   (15:45) Spíš na blátě než na sněhu. O Vánocích se teploty přes den udrží nad nulou „Období od 9. prosince 2019 do 5. ledna 2020 by mělo být teplotně normální, respektive slabě nadnormální,“ uvedli meteorologové. 9. prosince 2019   (11:34) Úraz na zledovatělém chodníku? Ne vždy máte právo na odškodnění Podle Plánu zimní údržby místních komunikací města Příbram je chodec povinen při chůzi používat tu část komunikace určenou pro pěší, která je posypána inertním posypovým materiálem 9. prosince 2019   (06:13)

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz