23. 10. svátek má Teodor
Pozor na klíšťata, nejvíce řádí na Příbramsku

30. července 2020   (06:01)
Pozor na klíšťata, nejvíce řádí na Příbramsku
foto: pribram.cz

Klíšťata přenáší nemoci, které mohou trvale poškodit vaše zdraví.


Studenější a deštivější začátek léta klíšťatům a jejich aktivitě svědčí. Přesvědčit se o tom mohlo 92 Středočechů, kteří se letos nakazili lymskou boreliózou, dalších 19 pak encefalitidou. Z celého Středočeského kraje je na tom nejhůře Příbram, kde je evidováno 36 případů boreliózy, což je již nyní dvakrát více než za celý loňský rok a 8 případů encefalitidy.
 

Podle odborníků nejsou vyšší počty nakažených lidí dány ani tak vyšším počtem klíšťat, jako spíš jejich zvýšenou aktivitou, která většinou bývá v horkých letních měsících nižší. Proti klíšťové encefalitidě neexistuje lék, dá se proti ní ale očkovat. Na očkování navíc přispívá i zdravotní pojišťovna.
 
Podle statistik je zhruba 10 až 20 procent klíšťat přenašečem boreliózy, proti které ovšem očkování není a léčí se především antibiotiky. Pokud není nemoc odhalena včas, bývá léčba náročná a dlouhá. Navíc je samotná borelióza velmi obtížně diagnostikovatelná.
 
Dávejte si pozor na mýty, že klíšťata se vyskytují pouze v lesích a vysoké trávě. Setkat se nimi můžete kdekoliv venku, nebo na zahradě před domem. Není ani pravda, že si vybírají hostitele podle chuti a typu krve. V případě přisátí ho viklavými pohyby vyndejte a místo vydezinfikujte. Kousnutí i nadále sledujte a v případě zdravotních komplikací i po několika týdnech se o přisátém klíštěti zmiňte lékaři.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz