9. 6. svátek má Stanislava

Pozdní hřiby, co voní podzimem: hnědák, sameťák a babka

25. října 2025   (07:00)
Pozdní hřiby, co voní podzimem: hnědák, sameťák a babka
foto: Hřib hnědý nebo také podhříbek či podborovák je chutná houba. / Karel Hutr

Sezóna praváků skončila. Není ani nijak velká šance najít hřiby hnědé a další opozdilce z řad hřibovitých, třeba křemenáče. Letos totiž jejich růst utnuly mrazíky. Houby prostě nemají rády nejen mráz, ale ani průvan. Přesto si ještě představíme typické hřibovité druhy rostoucí i na sklonku podzimu. Někdy na ně chodíme ještě v listopadu. Letos tyhle houby sbírat v současné době je dost riskantní.Jsou už totiž zmožené mrazíky a tudíž mohou přinést zažívací potíže.


Mezi tyto pozdní houby náleží hnědák, poddubák, sameťáček, suchohřib, panský, slaďák, podhříbek. To všechno jsou lidové a krajové názvy jedné houby - hřibu hnědého. Tyto hříbky se dají sbírat do prvních mrazů a často i za první chumelenice.

Hřib hnědý je velmi dobrá jedlá houba. Někdo ji upřednostňuje před pravákem kvůli výrazné chuti a vhodnosti do všech houbových receptů a především na nakládání.
Hřib hnědý je velmi dobrá jedlá houba. Někdo …
foto: Hřib hnědý
Když je pro ně ideální počasí, což je pro hnědáky skutečně široký pojem, rostou v nebývalé míře. Můžete jich nasbírat několik košíků. Pak ale přijde rok, že je sotva potkáme.
Když je pro ně ideální počasí, což je pro …
foto: Hřib hnědý
Hřib sametový
V pozdním podzimu společně s hřiby hnědými můžeme sbírat i hřiby sametové. Někdo je nerozlišuje, přesto nějaké rozdíly najdeme. Hřib sametový má povrch klobouku matný, někdy jakoby ojíněný, vrásčitý, později plstnatý. Třeň je většinou bez síťky, nahoře žlutý a ve střední a spodní části načervenalý. Dužnina se na řezu zbarvuje mírně do modrá a při zasychání červená. Chuť je příjemná a vůně výrazná, ovocná. Roste jak v listnatých, tak i v jehličnatých lesích od pahorkatin až do hor. Je to drobná houba. A jak už bylo zmíněno, roste až do listopadu a někdy i do prosince, kdy jiné druhy hřibů nenajdete.
Hřib sametový
V pozdním podzimu společně s …
foto: Hřib sametový je krásný.

Hřib žlutomasý
Tenhle druh zná většina houbařů spíše než pod vědeckým názvem hřib žlutomasý jako babku. Typické jsou pro tento druh u starších plodnic pukliny. Třeň je dutý. Je choulostivý na plísně a na různé škůdce a proto se sbírají mladé plodnice a to takové, které vypadají zdravě a nejsou ani promáčené.
Hřib žlutomasý
Tenhle druh zná většina …
foto: Hřib žlutomasý

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Karel Hutr








Další články

Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi Středočeský kraj od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi v autobusech linek … DOPRAVA Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři Po deštích začínají lesy nejen na Příbramsku znovu lákat houbaře. Zatímco někde se … NEPŘEHLÉDNĚTE Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí Příbram se v polovině června stane dějištěm jedné z největších hornických událostí v … KULTURA Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů Středočeské řeky, nádrže a rybářské revíry získaly nové vodní obyvatele. Ve dnech 3. a … AKTUÁLNĚ Medard začal sluncem. Už od úterý ale dorazí déšť, bouřky a ochlazení Medard začal sluncem. Už od úterý ale dorazí déšť, bouřky a ochlazení „Medardova kápě, čtyřicet dní kape.“ Tahle jedna z nejznámějších českých pranostik se … Hledáte stabilní práci ve stavebnictví? Příbramská firma GREBOS roste a nabízí dlouhodobé uplatnění Hledáte stabilní práci ve stavebnictví? Příbramská firma GREBOS roste a nabízí dlouhodobé uplatnění Pokud hledáte perspektivní a dlouhodobé zaměstnání ve stavebnictví, stojí za to … NEPŘEHLÉDNĚTE Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty) Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty) Noční sovy, kreativní bordeláři a lidé, kteří občas použijí ostřejší slovo, mají jedno … LIFESTYLE Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní Svatý Medard má pověst největšího „meteorologa“ mezi svatými. Legenda o orlu, který ho … POČASÍ Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců Areál Památníku Antonína Dvořáka na Vysoké se i letos promění v jedinečnou přírodní … KULTURA
OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť Po dvou letech se do areálu Nového rybníka vrátil Den bezpečné Příbrami, který nabídl … VIDEO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz