Požárů spojených se silvestrovskými oslavami každým rokem přibývá, varují hasiči
29. prosince 2020 (13:56)
foto: pribram.cz, ČTK
Kvůli pandemii koronaviru a s ní souvisejícím protiepidemickým opatřením by ovšem letos měly být oslavy příchodu nového roku klidnější. V celé zemi platí zákaz vycházení od 21:00 do 05:00, na veřejnosti se nesmí pít alkohol a restaurace jsou zavřené.
Požárů spojených se silvestrovskými oslavami každým rokem přibývá. Naposledy jich bylo 387, o rok dříve 279 a předtím 238. Nejvíce požárů bývá v prvních třech hodinách nového roku. Příčinou je nejčastěji zábavní pyrotechnika. Hasiči proto upozorňují na to, aby lidé používali jen legálně prodávané výrobky a dbali na bezpečné zásady odpalování petard. ČTK o tom dnes informovala mluvčí hasičů Nicole Studená. Letošní oslavy by ale měly být ovlivněné omezeními, které v zemi platí kvůli epidemii koronaviru.
Při oslavách příchodu nového roku nejčastěji hoří trávní porosty, kontejnery s odpady, okrasné keře nebo věci na balkonech. "V poslední době dochází i k zapálení odstavených aut a objevují se i případy vyhořelých bytů, do kterých vlétly zapálené světlice," uvedla mluvčí. Škody jdou do milionů korun.
Nejčastěji je příčinou neopatrnost a nedbalost, nesprávná manipulace se zábavní pyrotechnikou a nedodržování bezpečnostních doporučení. "V mnoha případech je na vině i nadměrná konzumace alkoholu, která způsobuje, že lidé přestávají být dostatečně ostražití," podotkla mluvčí. Letos 1. ledna zaznamenali hasiči od půlnoci do třetí hodiny ranní 194 požárů, tedy polovinu ze všech požárů na Silvestra a Nový rok.
Hasiči proto doporučují, aby lidé kupovali jen takovou pyrotechniku, která je na českém trhu legálně, má návod výrobce na použití v českém jazyce a certifikační značku. "Pyrotechniku navlhlou či s otevřeným obalem nikdy nekupujeme," zdůraznila mluvčí. Lidé by petardy a ohňostroje měli odpalovat zásadně na volném prostranství, minimálně 100 metrů od domů. S pyrotechnikou nikdy nesmí manipulovat nezletilé děti.
"Rozhodně neodpalujte pyrotechniku, pokud jste požili alkohol. Stává se, že místo do vzduchu zamíří podnapilá osoba na kolemjdoucí osoby či obydlí, protože neudrží předepsaný směr vypouštění pyrotechniky," dodala mluvčí.
Kvůli pandemii koronaviru a s ní souvisejícím protiepidemickým opatřením by ovšem letos měly být oslavy příchodu nového roku klidnější. V celé zemi platí zákaz vycházení od 21:00 do 05:00, na veřejnosti se nesmí pít alkohol a restaurace jsou zavřené. V kamenných obchodech se zábavní pyrotechnika nesmí prodávat, lze ji ale koupit například v e-shopech.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Vedra utne v sobotu studená fronta, přijdou i silné bouřky. Po víkendu se horko vrátí
Česko čeká velmi proměnlivý víkend. Pátek přinese vrchol současné vlny veder, kdy …
AKTUÁLNĚ
Pára na rožmitálské železnici nabídne historický vlak, drezínu i historický autobus Robur. Na nádraží bude celodenní program
Milovníci železnice, historie i rodiny s dětmi si přijdou na své v sobotu 1. srpna, …
TIP NA VÝLET
Lboy míří do Příbrami. Klub Peklo se po prázdninách znovu otevře koncertem mladého rappera
Příbramský klub Peklo se po prázdninové pauze znovu otevírá a hned startuje silným …
KULTURA
Pozor na instantní nudle! Inspekce varuje před salmonelou
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala naléhavé varování před …
AKTUÁLNĚ
Podpora až 38.500 korun. V Příbrami je práce dost — je čas pravidla změnit?
Podpora v nezaměstnanosti může v prvních měsících dosáhnout až 38 500 korun. V době, …
ANKETA
Proteinová horečka pokračuje. Proč jsou bílkoviny dnes téměř v každém výrobku?
Ještě před několika lety byly proteinové výrobky spojovány hlavně s kulturisty a …
ZAJÍMAVOSTI
Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa
Paratriatlonista Jan Tománek si zajistil účast na letošním mistrovství světa na …
SPORT
Pozor na vedra. Veterináři varují před přehřátím zvířat i cestováním v horku
Tropické teploty, které překračují 30 stupňů Celsia, představují velkou zátěž nejen …
AKTUÁLNĚ
Vojenské lesy posilují ochranu Brd před požáry. Nasazují nové hasicí prostředky
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) posilují ochranu lesů před požáry. V reakci na stále …
AKTUÁLNĚ
Vedra udeří naplno. V pátek může v Česku padnout hranice 40 stupňů
Českou republiku čeká další vlna mimořádných veder. Meteorologové vydali výstrahu před …
AKTUÁLNĚ




