21. 7. svátek má Vítězslav




Povodí Vltavy investovalo do protipovodňových opatření za 20 let 4,9 miiardy Kč

5. srpna 2022   (11:20)
Povodí Vltavy investovalo do protipovodňových opatření za 20 let 4,9 miiardy Kč
foto: Povodí Vltavy

Opatření byla vybudována v 59 lokalitách, kde se povodně vyskytují nejčastěji.


Ničivé povodně, které zasáhly Česko před 20 lety, způsobily škody na majetku státního podniku Povodí Vltavy 2,6 miliardy korun a jejich odstranění trvalo do roku 2005. Podnik od roku 2002 investoval zhruba 4,9 miliardy korun do budování protipovodňových opatření, která mají ochránit více než 110.000 obyvatel a majetek v hodnotě více než 5,4 miliardy. Opatření byla vybudována v 59 lokalitách, kde se povodně vyskytují nejčastěji. Podnik o tom informoval v tiskové zprávě.

Protipovodňová opatření se budovala v Praze, Českých Budějovicích, v Plzni i v menších městech, jako jsou Veselí nad Lužníci nebo Zruč nad Sázavou, i na vodních dílech, které státní podnik spravuje. Vzniklo také několik takzvaných suchých poldrů, které fungují jako nádrže, do kterých voda při nadměrném průtoku řízeně nateče, například u obce Chrouzovy na Plzeňsku.
Povodeň v roce 2002 byla způsobena dvěma mimořádně vydatnými vlnami srážek ve dnech 6. až 7. srpna a 11. až 13. srpna, které způsobily extrémní průtoky na téměř všech tocích povodí Vltavy. Během první vlny srážek dosahovaly na Českokrumlovsku a v Novohradských horách úhrny objemu 130 až 200 litrů vody na metr čtvereční.
"Povodeň, která tím vznikla, překročila celkovým objemem i velikostí průtoků na mnoha lokalitách všechny do té doby známé povodňové průtoky. Většina značek velkých vod z předchozích povodní byla při kulminacích této povodně skryta pod hladinou," poznamenal generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

První vlnu se podařilo utlumit v nádržích soustavy Vltavské kaskády. Deště ale způsobily mimořádné nasycení povodí, což vedlo k tomu, že většina srážek odtékala po povrchu do vodních toků a přišla druhá vlna povodně. "Druhá povodňová vlna nakonec překročila technické možnosti Vltavské kaskády. Během 38 hodin se zvýšil přítok do nádrže Orlík ze 620 m3/s až na hodnotu kulminace 3900 m3/s, což byla více než tisíciletá povodeň," uvedl Kubala. Doplnil, že díky Vltavské kaskádě se podařilo oddálit kulminaci povodně na horním toku Vltavy o 17 hodin, což umožnilo aktivovat protipovodňová opatření a evakuaci například obyvatel pražského Karlína.

V Praze povodeň kulminovala 14. srpna, kdy byl v poledne průtok 5160 m3/s, což odpovídá pětisetleté vodě, v následujících dnech se průtok snižoval a pod 3. stupeň povodňové aktivity klesl 18. srpna.Podle Kubaly lze říci, že Vltavská kaskáda během povodní obstála a vodní díla zůstala po celou dobu bezpečná a stabilní. "Za uplynulých 20 let jsme se v ochraně před povodněmi posunuli výrazně dopředu, ale mějme neustále na paměti, že povodeň je přírodní jev, kterému nelze zabránit. Můžeme a musíme realizovat taková opatření, která sníží její negativní dopady," poznamenal.

Dodal také, že činnost na Vltavské kaskádě byla po povodních prověřována z různých úhlů pohledu. Vznikla řada studií, ze kterých vyplývá, že vše proběhlo správně a kaskáda přispěla ke zmírnění ztrát na životech a majetku.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Moře, nebo Česko? Kam letos vyrazit na letní dovolenou? Moře, nebo Česko? Kam letos vyrazit na letní dovolenou? Léto je v plném proudu a mnozí se ještě rozhodují, kde strávit zaslouženou dovolenou. … LIFESTYLE Zákaz mobilů ve školách: ochrana dětí, nebo krok zpět? Zákaz mobilů ve školách: ochrana dětí, nebo krok zpět? Vláda jednomyslně podpořila návrh na plošný zákaz používání mobilních telefonů a … ANKETA Pozor při sběru hub a borůvek. Tasemnice liščí může číhat i na nemytých lesních plodech Pozor při sběru hub a borůvek. Tasemnice liščí může číhat i na nemytých lesních plodech Tasemnice liščí (Echinococcus multilocularis) patří mezi nejnebezpečnější parazity, … NEPŘEHLÉDNĚTE Senátorkou za Příbramsko chce být Luftová (Piráti), ODS podpoří Štěpánka (STAN) Senátorkou za Příbramsko chce být Luftová (Piráti), ODS podpoří Štěpánka (STAN) V podzimních senátních volbách na Příbramsku se bude ucházet o hlasy voličů příbramská … AKTUÁLNĚ Vstupní brána má nové štuky i ochrannou vrstvu. Příbramský hřbitov čekají další velké úpravy Vstupní brána má nové štuky i ochrannou vrstvu. Příbramský hřbitov čekají další velké úpravy Vstupní brána na příbramský hřbitov z parku V Zátiší prošla kompletní opravou. Má nové … AKTUÁLNĚ Zfetovaný a opilý řidič napálil fabii do stromu: Auto samo zavolalo pomoc přes E-call Zfetovaný a opilý řidič napálil fabii do stromu: Auto samo zavolalo pomoc přes E-call Kombinace alkoholu, pervitinu a ignorování soudních rozhodnutí opět ukázala svou … AKTUÁLNĚ Středočeský kraj v autobusech PID od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi Středočeský kraj v autobusech PID od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi Od srpna bude možné nastupovat do autobusů Pražské integrované dopravy (PID) všemi … DOPRAVA Penaltový král poprvé ve Středočeském kraji. Nový Knín hostí premiéru s Horváthem, Zelenkou i „Kalkulátorem“ Penaltový král poprvé ve Středočeském kraji. Nový Knín hostí premiéru s Horváthem, Zelenkou i „Kalkulátorem“ Po šestnácti ročnících na Moravě vstupuje Penaltový král do nové éry. Soutěž se vydává … SPORT Technologická revoluce míří na Příbramsko. Unikátní podzemní laboratoř dostane novou šanci stát se centrem inovací Technologická revoluce míří na Příbramsko. Unikátní podzemní laboratoř dostane novou šanci stát se centrem inovací Jedinečné pracoviště ukryté pod zemí nedaleko Slapské přehrady čeká další rozvoj. … ZAJÍMAVOSTI
Březnicí otřásly exotické rytmy a vůně z celého světa: Třetí ročník festivalu přilákal stovky lidí Březnicí otřásly exotické rytmy a vůně z celého světa: Třetí ročník festivalu přilákal stovky lidí Březnické staré kluziště se proměnilo v pestrobarevnou křižovatku světových kultur. … FOTOGALERIE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz