17. 9. svátek má Naděžda

Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami

20. května 2019   (06:06)
Dalších 10 fotografií v galeriiPouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami

Lidé se usmívali a neřešili. Nebyl to happening, ale HAPPYning.


V sotobu 18. 5. se v unikátních prostorách spojujících naše město se Svatou horou konal oficiálně první ročník uměleckého happeningu s názvem Svatohorské schody 2019.

Loňského nultého ročníku se zúčastnilo kolem dvou tisíc návštěvníků, iniciátor Ing. Čeněk Kaše se setkal s mnoha vstřícnými ohlasy, a proto se rozhodl v happeningu pokračovat. Pro velký zájem ze strany umělců musel dokonce na poslední chvíli navyšovat výstavní kapacitu.

Zatím jednodenní happening výtvarného umění a fotografie v Příbrami byl inspirován Rokycanským korytem (letos v plánu na 23. června) a Chebskými dvorky. Patří profesionálům i lidem, kteří fotí a malují jen pro svoji radost. Letos přesáhl happening hranice Příbrami a účastí slovenského fotoklubu PIX-XL dokonce i České republiky.

Malby, kresby, fotografie, keramika, dřevořezby, šperky, šaty. Hudba a divadlo. Autoři live. Diskutující skupinky. Dámy v elegantních šatech a kloboucích, pánové ve smokingu. Atmosféra jen těžko popsatelná. Svůj “štětec” dostaly i postižené děti z příbramské organizace Alka. A rozhodně se nenechaly zahanbit.

Poprvé v historii byl tento unikátní prostor nasvícen, a to po celé délce 400 metrů. Filmoví odborníci (jedni z nejlepších v ČR) rozzářili chodbu pomocí 62 kusů 2 kW světel.

"Přál bych si, aby jako dnes svítí Svatohorské schody, svítily i naše duše,” dodal pan Čeněk Kaše.

Zděné, zastřešené, 400 metrů dlouhé schodiště s 343 stupni bylo postaveno v roce 1728 podle návrhu architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Největší újmu utrpělo ve druhé polovině 20. století, kdy čelilo útokům vandalů. Svatohorské schody navíc částečně poškodil v roce 1978 požár. Po něm byly uzavřeny a opravy se dočkaly až v letech 1992 až 1993. O jejich znovuotevření se zasloužil Nadační fond pro Svatohorské schody. Ve veřejné sbírce se sešlo se přes 12 milionů korun. Svatohorské schody jsou z města přístupné z Dlouhé ulice a jsou otevřeny denně v letním období od 8 do 17 hodin, v zimním období od 8 do 15.30 hodin.
 
 

V sotobu 18. 5. se v unikátních prostorách …

Fotogalerie

Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami () Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (1) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (2) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (3) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (4) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (5) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (6) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (7) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (8) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (9)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mir







Další články

Hořící vůz skončil v příkopu Hořící vůz skončil v příkopu Řidič vyvázl bez zranění 17. září 2019   (17:32) Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Ochrana fauny ČR představila dětem zvířata, žijící v minizoo na Novém rybníku. 17. září 2019   (16:35) Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Během dvou dnů řešili příbramští policisté tři vloupání do objektů. 17. září 2019   (14:03) Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Dva bratři ve věku přes 40 let prodávali na Příbramsku drogy. Při své činnosti sice nespolupracovali, ale rozhodně si nepřekáželi. Každý měl svou specializaci, jeden se zaměřoval na kokain, druhý na marihuanu a pervitin. 17. září 2019   (13:06) Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Na program včerejšího jednání Rady města byl opětovně zařazen bod týkající se placeného parkování pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P 17. září 2019   (10:21) Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku V souvislosti s cvičením bude vyhlášen trauma plán. 17. září 2019   (09:02) Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Přinášíme informace o místech, kde se budou zdržovat policisté. 17. září 2019   (07:53) Úřady odmítly omezit rychlost v centru obce Kamýk nad Vltavou, nesouhlasí ani s vyznačením přechodů pro chodce Úřady odmítly omezit rychlost v centru obce Kamýk nad Vltavou, nesouhlasí ani s vyznačením přechodů pro chodce V centru obce je komunikace zúžena a je bez chodníku, lidé tedy musí vždy sejít na vozovku. Omezení rychlosti je však podle úřadů zbytečné 17. září 2019   (06:13) Čeká nás krutá zima. Nejen zvířata, ale už i zloději mají tendenci obalovat svá těla tukem Čeká nás krutá zima. Nejen zvířata, ale už i zloději mají tendenci obalovat svá těla tukem Nedovolená konzumace je momentálně velmi trendy 16. září 2019   (17:59) Na ulici Bratří Čapků kdosi vystěhoval půlku obývacího pokoje Na ulici Bratří Čapků kdosi vystěhoval půlku obývacího pokoje Příbramské Technické služby denně po městě zlikvidují kolem jedné tuny odpadů z černých skládek 16. září 2019   (15:27)



Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz