25. 6. svátek má Ivan

Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami

20. května 2019   (06:06)
Dalších 10 fotografií v galeriiPouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami

Lidé se usmívali a neřešili. Nebyl to happening, ale HAPPYning.


V sotobu 18. 5. se v unikátních prostorách spojujících naše město se Svatou horou konal oficiálně první ročník uměleckého happeningu s názvem Svatohorské schody 2019.

Loňského nultého ročníku se zúčastnilo kolem dvou tisíc návštěvníků, iniciátor Ing. Čeněk Kaše se setkal s mnoha vstřícnými ohlasy, a proto se rozhodl v happeningu pokračovat. Pro velký zájem ze strany umělců musel dokonce na poslední chvíli navyšovat výstavní kapacitu.

Zatím jednodenní happening výtvarného umění a fotografie v Příbrami byl inspirován Rokycanským korytem (letos v plánu na 23. června) a Chebskými dvorky. Patří profesionálům i lidem, kteří fotí a malují jen pro svoji radost. Letos přesáhl happening hranice Příbrami a účastí slovenského fotoklubu PIX-XL dokonce i České republiky.

Malby, kresby, fotografie, keramika, dřevořezby, šperky, šaty. Hudba a divadlo. Autoři live. Diskutující skupinky. Dámy v elegantních šatech a kloboucích, pánové ve smokingu. Atmosféra jen těžko popsatelná. Svůj “štětec” dostaly i postižené děti z příbramské organizace Alka. A rozhodně se nenechaly zahanbit.

Poprvé v historii byl tento unikátní prostor nasvícen, a to po celé délce 400 metrů. Filmoví odborníci (jedni z nejlepších v ČR) rozzářili chodbu pomocí 62 kusů 2 kW světel.

"Přál bych si, aby jako dnes svítí Svatohorské schody, svítily i naše duše,” dodal pan Čeněk Kaše.

Zděné, zastřešené, 400 metrů dlouhé schodiště s 343 stupni bylo postaveno v roce 1728 podle návrhu architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Největší újmu utrpělo ve druhé polovině 20. století, kdy čelilo útokům vandalů. Svatohorské schody navíc částečně poškodil v roce 1978 požár. Po něm byly uzavřeny a opravy se dočkaly až v letech 1992 až 1993. O jejich znovuotevření se zasloužil Nadační fond pro Svatohorské schody. Ve veřejné sbírce se sešlo se přes 12 milionů korun. Svatohorské schody jsou z města přístupné z Dlouhé ulice a jsou otevřeny denně v letním období od 8 do 17 hodin, v zimním období od 8 do 15.30 hodin.
 
 

V sotobu 18. 5. se v unikátních prostorách …

Fotogalerie

Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami () Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (1) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (2) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (3) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (4) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (5) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (6) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (7) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (8) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami (9)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mirDalší články

Město je ochotno podílet se na výstavbě protihlukových stěn Jihovýchodního obchvatu Město je ochotno podílet se na výstavbě protihlukových stěn Jihovýchodního obchvatu V pátek 21. června měli občané možnost předkládat připomínky ke stavbě obchvatu. Své námitky podalo i samotné město 25. června 2019   (12:52) Alka má nové vedení Alka má nové vedení Novou ředitelkou je Mgr. Lenka Mottlová, která má mnohaleté zkušenosti s řízením a rozvojem sociálních služeb pro cílovou skupinu osob se zdravotním postižením. 25. června 2019   (09:51) Uplynulá sobota změnila život hned několika rodinám Uplynulá sobota změnila život hned několika rodinám Při sobotních dopravních nehodách bylo zraněno 11 osob, pro pět z nich přilétl vrtulník 25. června 2019   (07:31) Tropy ve městě? Nemusí být úmorné Tropy ve městě? Nemusí být úmorné Venkovní bazén pojede tento týden ve víkendovém režimu a otevře již v 11 hodin 25. června 2019   (06:01) Namol opilý muž urážel matku a napadl příbuzného, policisté ho odvezli k vystřízlivění na záchytku Namol opilý muž urážel matku a napadl příbuzného, policisté ho odvezli k vystřízlivění na záchytku Dechová zkouška u dotyčného vykázala hodnotu bezmála tři promile alkoholu. 24. června 2019   (19:41) ORL péče v příbramské nemocnici nebude přes léto dostupná každý den ORL péče v příbramské nemocnici nebude přes léto dostupná každý den V létě dojde k omezení provozu ORL v areálu I. Akutní případy ošetří ambulance na Zdaboři, ale pouze v některých dnech 24. června 2019   (16:19) Pod pohrůžkou zabití oloupil mladíka o telefon Pod pohrůžkou zabití oloupil mladíka o telefon Agresorovi hrozí deset let za mřížemi 24. června 2019   (13:59) Zatímco školy budou prázdné, na některých školních hřištích to i o prázdninách bude žít Zatímco školy budou prázdné, na některých školních hřištích to i o prázdninách bude žít Pro děti, které zůstávají v době prázdnin ve městě, zůstanou v době letních prázdnin otevřena některá školní hřiště 24. června 2019   (12:49) Firma z Příbrami je lídrem Středočeského kraje Firma z Příbrami je lídrem Středočeského kraje Společnost CVP Galvanika z Příbrami obsadila v prestižní soutěži "Ocenění českých lídrů" první místo za celý Středočeský kraj. 24. června 2019   (10:22) PR S plavčíky na Nováku se zatím nepočítá, bylo by jich třeba příliš mnoho S plavčíky na Nováku se zatím nepočítá, bylo by jich třeba příliš mnoho Podle norem by v areálu muselo být několik desítek plavčíků. 24. června 2019   (08:32)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz