vývoj COVID-19
17. 5. 2021
Bezděkov 1
Bohutín 1
Březnice 9
Bukovany 1
Čenkov 1
Chrást 1
Čím 1
Dobříš 32
Drásov 1
Dublovice 1
Dubno 1
Hlubyně 1
Jablonná 2
Jince 4
Kamýk n. V. 1
Klučenice 3
Kosova H. 3
Krásná H. 4
Láz 1
Lešetice 1
Milín 11
Nalžovice 1
Nechvalice 4
Nečín 4
Nedrahovice 1
Nová Ves p. P. 4
Nový Knín 6
Obecnice 7
Obořiště 1
Ouběnice 2
Petrovice 2
Pičín 2
Příbram 84
Rožmitál p. T. 5
Rybníky 1
Sedlčany 18
Sedlec-Prč. 6
Stará Huť 6
Trhové Dušníky 3
Věšín 1
Višňová 5
Voznice 3
Vys. Chlumec 1
Vysoká u Pb 1
Zalužany 3
Zduchovice 2
ONP Příbram
Čekající na termín očkování282
Přiřazený termín / týden1136
ONP Příbram Zdaboř
Čekající na termín očkování323
Přiřazený termín / týden2290

Potenciál měl obrovský, bohužel ho ale za celý svůj život neprosadil

19. listopadu 2020   (06:27)
Potenciál měl obrovský, bohužel ho ale za celý svůj život neprosadil
foto: pribram.cz

Život na výsluní plný hudby, krásných melodií, peněz a obdivu, vyměnil Jakub Jan Ryba za život ve škole. I když byl v životě spokojený, nevyužitý talent ho možná dohnal k tomu, že svůj život sám ukončil.


Osmnáctiletý Jakubův otec porušil rodinnou tradici měšťana a ubírá se na místo venkovského školního pomocníka v Rožmitále. Zdokonaluje děti ve zpěvu a připravuje je na vystupování v kostele. V hudbě miloval zejména hru na housle a varhany. V Rožmitále však vydržel jen dva roky. Poté odešel do Volyně a pak do Přeštic. Tady se věnoval práci podučitele a varhaníka. Potkal zde svou lásku Rosalii, se kterou zplodil čtyři syny. Prvorozený bohužel zemřel dřív, než se narodil syn Jakub. Po něm pak přišel na svět ještě Šimon a Jan.

Jakub zdědil po otci nejen jméno, ale i lásku k hudbě. Už ve čtyřech letech se chopil práce. „Hudební nástroje – papír, knihy, inkoust a pero byly pro mě nejlákavějšími loutkami,“ vzpomíná ve svém deníku Jakub. Neustále napodoboval svého otce nebo dědečka v hraní. „Na housle jsem vrzal tak usilovně, že mé milé posluchačstvo, onoho příjemného galantního hráče vypoklonkovalo ven ze světnice nebo mu muselo nástroj vyrvat z rukou.“
Rodina se přestěhovala kvůli nové práci otce do Nepomuku. Malý Jakub se už v sedmi letech na tamní škole začal učit hře na klavír a o rok později i na housle. V devíti letech začal s varhany. Ze všech nástrojů měl ale nejraději housle. Složil také své první „salve“, které po nepříliš vítané otcově úpravě bylo zahráno v kostele.
V 15 letech Jakub odešel na studia do Prahy. Už před nástupem na školu uměl základy latinské mluvnice a čtení textů, němčiny, řečtiny, a dokonce se vyznal i v některých spisech starší české literatury. První přijímací zkoušky bohužel nezvládl. Nastoupil tak po dalších přípravách na jinou školu, v roce 1781 do piaristického gymnázia v Panské ulici na Novém Městě. Jakub byl nadprůměrným žákem a už od začátku studia komponoval. Za dva roky mu přibylo na kontě více než padesát skladeb, z nichž se mnohé hrály, a dokonce i prodávaly.

Osud, nebo možná rodiče v tíživé situaci, tomu chtěl ale jinak. V roce 1784 vystupuje ze školy, dodělává si kurz učitele a o rok později se vrací do Nepomuku. Místo učitele, na které měl Jakub nastoupit, se však do jeho příjezdu zaplnilo. Nicméně u rodičů zůstal. Dál hrál a utíkal do světa hudby. Dvakrát měl příležitost znovu se rozlétnou do světa, dokonce o něj byl zájem i v zahraničí, bohužel to ale znovu, kvůli jistým okolnostem, nevyšlo.
V lednu roku 1788 byl Jakub ustanoven školním zástupcem v Rožmitále. Tušil, že naděje vstupu do světa velké hudby zůstane nejspíš nevyužita. Škole dělal dobré jméno, dokonce povýšil a oženil se s Annou Laglerovou. Měli spolu 13 dětí, dospělého věku se jich dožilo ale jen 7. „…přišly děti, a tak byl zcela zničen zbytek mých vzdušných zámků,“ posteskl si tehdy Ryba.
Hudbě se věnoval stále. Když ne ve světě, hrával alespoň na varhany postavené v roce 1750, které si pamatoval ještě jeho otec, v kostele Povýšení sv. Kříže. Varhany potřebovaly opravu a dokončeny byly v roce 1795. V tom samém čase složil svou nejznámější skladbu: Českou mši vánoční. I když jí tehdy nepovažoval za nic světoborného, tato radostná a svěží skladba si získala celé generace posluchačů nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Spolu s ní složil další desítky mší.
Kolem roku 1803 vydává vlastním nákladem soubor poutních písní věnovaných mariánským svátkům. U poutníků však zájem nevyvolaly. Zájem pro ně ale našel v Plzni, kde za ně dostal sto zlatých.
Jakub byl opravdu výborným učitelem. O školu se staral, obstarával její chod a přinášel do ní i různé nové věci. Bohužel se setkával i s nepřátelskými reakcemi. Po několika konfliktech dostal ze školy výpověď. Do toho se začaly přidávat ještě rodinné starosti. V únoru 1809 vyvrcholil ještě státní bankrot. Jakub si tak musel k uživení rodiny přivydělávat doučováním hudby, koledováním nebo hraním po hospodách. Unavený pak ještě v noci komponoval.
Jeho duše upadala. V dubnu 1815 se oblékl, rozloučil se a odešel na mši. Tam však nedošel. Na svahu Šterbiny usedl a pohlédl na Rožmitál naposledy. V ruce držel Senecovu knihu O klidu duševním, v níž bylo tužkou připsáno „loučení od světa“. Břitvou si pak přeřízl krční tepnu a průdušnici.
Cnostný život, zásluhy v rožmitálské škole ani hudební úspěchy Jakubovi nepomohly. Pohřbili jej daleko na někdejším morovém pohřebišti, bez modliteb, zpěvu a místo květin mu na hrob dali břitvu, která jeho trápení ukončila. Po čtyřiceti letech, v roce 1855, na popud Jakubova syna Josefa Arnošta, byly jeho ostatky uloženy na hřbitově ve Starém Rožmitále.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Celkově bude období od 17. května do 13. června teplotně podprůměrné a pršet bude … Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Od dnešního dne je možné pořádat kulturní akce venku s maximální účastí 700 sedících … Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Nadýchal 1,5 promile, test na drogy odmítl. Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přichystáno bude více jak dvacet elektrokol na vyzkoušení a otevíráme zbrusu nový … Komerční sdělení Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Řidič po nehodě skončil se synem v nemocnici. Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Čtyřletý Kája tvrdě cvičí, aby se naučil sedět nebo lézt, aby zvládl držet předměty, … Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a  fitness centra Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a fitness centra Ode dneška byla pro školy zrušena i podmínka, že se v nich nesmí potkávat děti z … Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Záchranná služba vyjížděla v neděli odpoledne k úrazu cyklisty do obce Láz na … Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Jaro je v plném proudu a pěkné počasí láká do přírody. Při užívání si sluníčka bychom …
Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Interpretem Nedělní varhanní půlhodinky je Adam Suk. On-line přenos začíná ve …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz