vývoj COVID-19
27. 11. 2020
Bezděkov 1
Bohostice 5
Bohutín 9
Borotice 2
Bratkovice 2
Březnice 16
Bukovany 2
Čenkov 4
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 1
Daleké Dušníky 2
Dobříš 63
Dolní Hbity 4
Drahlín 2
Drásov 4
Drevníky 1
Drhovy 2
Dubenec 2
Dublovice 8
Dubno 2
Háje 2
Hluboš 4
Hlubyně 1
Hudčice 1
Hvožďany 4
Jesenice 2
Jince 8
Kamýk n. V. 6
Klučenice 5
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 8
Kozárovice 1
Krásná H. 4
Křepenice 1
Láz 2
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Pb 6
M. Hraštice 11
Milín 21
Mokrovraty 2
Nalžovice 7
Narysov 1
Nechvalice 3
Nečín 7
Nedrahovice 4
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 1
Nový Knín 9
Občov 1
Obecnice 10
Obořiště 6
Ohrazenice 1
Pečice 3
Petrovice 2
Pičín 1
Počepice 11
Podlesí 5
Příbram 210
Příčovy 9
Prosen. L. 3
Rosovice 1
Rožmitál p. T. 68
Rybníky 6
Sádek 2
Sedlčany 79
Sedlec-Prč. 24
Sedlice 1
Smolotely 1
Solenice 2
Stará Huť 11
Starosedlský H. 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 8
Tochovice 6
Tušovice 3
Velká Lečice 4
Věšín 6
Višňová 3
Voznice 3
Vrančice 5
Vranovice 2
Vševily 2
Vys. Chlumec 9
Vysoká u Příbramě 2
Zduchovice 1
Potenciál měl obrovský, bohužel ho ale za celý svůj život neprosadil

19. listopadu 2020   (06:27)
Potenciál měl obrovský, bohužel ho ale za celý svůj život neprosadil

Život na výsluní plný hudby, krásných melodií, peněz a obdivu, vyměnil Jakub Jan Ryba za život ve škole. I když byl v životě spokojený, nevyužitý talent ho možná dohnal k tomu, že svůj život sám ukončil.


Osmnáctiletý Jakubův otec porušil rodinnou tradici měšťana a ubírá se na místo venkovského školního pomocníka v Rožmitále. Zdokonaluje děti ve zpěvu a připravuje je na vystupování v kostele. V hudbě miloval zejména hru na housle a varhany. V Rožmitále však vydržel jen dva roky. Poté odešel do Volyně a pak do Přeštic. Tady se věnoval práci podučitele a varhaníka. Potkal zde svou lásku Rosalii, se kterou zplodil čtyři syny. Prvorozený bohužel zemřel dřív, než se narodil syn Jakub. Po něm pak přišel na svět ještě Šimon a Jan.

Jakub zdědil po otci nejen jméno, ale i lásku k hudbě. Už ve čtyřech letech se chopil práce. „Hudební nástroje – papír, knihy, inkoust a pero byly pro mě nejlákavějšími loutkami,“ vzpomíná ve svém deníku Jakub. Neustále napodoboval svého otce nebo dědečka v hraní. „Na housle jsem vrzal tak usilovně, že mé milé posluchačstvo, onoho příjemného galantního hráče vypoklonkovalo ven ze světnice nebo mu muselo nástroj vyrvat z rukou.“
Rodina se přestěhovala kvůli nové práci otce do Nepomuku. Malý Jakub se už v sedmi letech na tamní škole začal učit hře na klavír a o rok později i na housle. V devíti letech začal s varhany. Ze všech nástrojů měl ale nejraději housle. Složil také své první „salve“, které po nepříliš vítané otcově úpravě bylo zahráno v kostele.
V 15 letech Jakub odešel na studia do Prahy. Už před nástupem na školu uměl základy latinské mluvnice a čtení textů, němčiny, řečtiny, a dokonce se vyznal i v některých spisech starší české literatury. První přijímací zkoušky bohužel nezvládl. Nastoupil tak po dalších přípravách na jinou školu, v roce 1781 do piaristického gymnázia v Panské ulici na Novém Městě. Jakub byl nadprůměrným žákem a už od začátku studia komponoval. Za dva roky mu přibylo na kontě více než padesát skladeb, z nichž se mnohé hrály, a dokonce i prodávaly.

Osud, nebo možná rodiče v tíživé situaci, tomu chtěl ale jinak. V roce 1784 vystupuje ze školy, dodělává si kurz učitele a o rok později se vrací do Nepomuku. Místo učitele, na které měl Jakub nastoupit, se však do jeho příjezdu zaplnilo. Nicméně u rodičů zůstal. Dál hrál a utíkal do světa hudby. Dvakrát měl příležitost znovu se rozlétnou do světa, dokonce o něj byl zájem i v zahraničí, bohužel to ale znovu, kvůli jistým okolnostem, nevyšlo.
V lednu roku 1788 byl Jakub ustanoven školním zástupcem v Rožmitále. Tušil, že naděje vstupu do světa velké hudby zůstane nejspíš nevyužita. Škole dělal dobré jméno, dokonce povýšil a oženil se s Annou Laglerovou. Měli spolu 13 dětí, dospělého věku se jich dožilo ale jen 7. „…přišly děti, a tak byl zcela zničen zbytek mých vzdušných zámků,“ posteskl si tehdy Ryba.
Hudbě se věnoval stále. Když ne ve světě, hrával alespoň na varhany postavené v roce 1750, které si pamatoval ještě jeho otec, v kostele Povýšení sv. Kříže. Varhany potřebovaly opravu a dokončeny byly v roce 1795. V tom samém čase složil svou nejznámější skladbu: Českou mši vánoční. I když jí tehdy nepovažoval za nic světoborného, tato radostná a svěží skladba si získala celé generace posluchačů nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Spolu s ní složil další desítky mší.
Kolem roku 1803 vydává vlastním nákladem soubor poutních písní věnovaných mariánským svátkům. U poutníků však zájem nevyvolaly. Zájem pro ně ale našel v Plzni, kde za ně dostal sto zlatých.
Jakub byl opravdu výborným učitelem. O školu se staral, obstarával její chod a přinášel do ní i různé nové věci. Bohužel se setkával i s nepřátelskými reakcemi. Po několika konfliktech dostal ze školy výpověď. Do toho se začaly přidávat ještě rodinné starosti. V únoru 1809 vyvrcholil ještě státní bankrot. Jakub si tak musel k uživení rodiny přivydělávat doučováním hudby, koledováním nebo hraním po hospodách. Unavený pak ještě v noci komponoval.
Jeho duše upadala. V dubnu 1815 se oblékl, rozloučil se a odešel na mši. Tam však nedošel. Na svahu Šterbiny usedl a pohlédl na Rožmitál naposledy. V ruce držel Senecovu knihu O klidu duševním, v níž bylo tužkou připsáno „loučení od světa“. Břitvou si pak přeřízl krční tepnu a průdušnici.
Cnostný život, zásluhy v rožmitálské škole ani hudební úspěchy Jakubovi nepomohly. Pohřbili jej daleko na někdejším morovém pohřebišti, bez modliteb, zpěvu a místo květin mu na hrob dali břitvu, která jeho trápení ukončila. Po čtyřiceti letech, v roce 1855, na popud Jakubova syna Josefa Arnošta, byly jeho ostatky uloženy na hřbitově ve Starém Rožmitále.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Jana Klemšová

autor: Jana Fedorová

Další články

Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Město Příbram vybralo dodavatele pro zateplení řadových bytových domů pod náměstím T. G. Masaryka. Hodnota realizace přesahuje 12 milionů korun. 27. listopadu 2020   (18:51) Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena V letošním roce jsme si připomněli 105. výročí jeho narození a 28. listopadu uplyne 50 let od jeho úmrtí. 27. listopadu 2020   (15:36) Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Prodej nových elektronických dálničních známek začne v prosinci. Řidiči si je budou moci koupit na internetu, na pobočkách pošty a vybraných čerpacích stanicích. 27. listopadu 2020   (14:03) Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Příbramská věznice darovala senátorům betlém Příbramská věznice darovala senátorům betlém Betlém byl kompletně tvořen odsouzenými v rámci zájmových aktivit ve Věznici Příbram. 27. listopadu 2020   (10:22) V sobotu se fanoušci objeví na stadionu 1. FK Příbram V sobotu se fanoušci objeví na stadionu 1. FK Příbram Liga se vrátila, avšak stále bez přítomnosti diváků. Fandit a podpořit svůj tým však můžete i tak, a ještě budete hvězdou velké obrazovky. 27. listopadu 2020   (08:24) Kdo vyluští záhadu v Dobříši? Děti si během adventu zahrají na detektivy Kdo vyluští záhadu v Dobříši? Děti si během adventu zahrají na detektivy Hra Záhada rozbitého hřiště vytáhne děti ven za pátráním po viníkovi. Začíná se 1. prosince. 27. listopadu 2020   (06:29) Galerie Františka Drtikola v Příbrami plánuje obměnu expozice, záměr kritizuje bývalý starosta Vacek Galerie Františka Drtikola v Příbrami plánuje obměnu expozice, záměr kritizuje bývalý starosta Vacek Galerie by podle ředitele chtěla uspořádat krátkodobou výstavu, na níž by představila Drtikolovy originály zapůjčené hlavně od soukromých sběratelů. Nyní žádné cenné originály nevystavuje, jde o faksimile. 26. listopadu 2020   (19:20)
Epidemie nezpomaluje, rozvolnění opatření je padesát na padesát Epidemie nezpomaluje, rozvolnění opatření je padesát na padesát Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření kvůli covidu-19 od pondělí je padesát na padesát. 26. listopadu 2020   (18:37)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz