Pošta v souvislosti s rušením poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnancům
29. března 2023 (16:58)
Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další z předpokládaných 2269 rušených míst jsou neobsazená. Na pracovněprávní stránku podávání výpovědí a dodržování stanovených kritérií propouštění budou dohlížet odboráři České pošty. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.
Management zároveň s provozními zaměstnanci vytvoří platformu, která bude vyhodnocovat zavádění nových pracovních postupů na České poště. S odboráři se má vedení podniku setkávat i nadále, dodal mluvčí. Pošta v současnosti zaměstnává asi 25.000 lidí.
Česká pošta se chystá na zrušení 300 z 3200 poboček. Pošty mají být rušené ve větších obcích nad 2500 obyvatel, kde je více poboček. Docházková vzdálenost na nejbližší poštu stoupne ze dvou na tři kilometry. Propouštěným zaměstnancům firma nabídne jinou pracovní pozici nebo rekvalifikaci.
Snížení počtu poboček musí ve formě nařízení schválit vláda. Pošta pak zveřejní seznam rušených provozoven a přesný počet propouštěných zaměstnanců. Pobočky se mají rušit k 1. červenci letošního roku.
Rušením poboček chce pošta snížit ztrátu. Ta za loňský rok dosahuje 1,5 miliardy korun. Pokud by nepřijala úsporná opatření, skončila by letos v insolvenci. Součástí rušení pošt je i zrušení až 2269 pracovních pozic. Z nich je ale část neobsazená, proto pošťáků odejde výrazně méně. Podnik bude také nabízet rekvalifikace nebo jiná místa.
Zrušení poboček je jedním z prvních kroků chystané transformace České pošty. Během dvou let by se měla rozdělit na státní podnik provozující pobočky, které poskytují základní poštovní a finanční služby, a komerční akciovou společnost nabízející balíkové a logistické služby. Celý proces má být hotový v roce 2025 a vyjde na víc než osm miliard Kč.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
Související
•Ve středních Čechách loni přibylo 12.014 lidí, jsou stále nejlidnatějším krajem
•Na protivládní demonstraci se na Václavském náměstí sešly tisíce lidí
•Senát schválil sporné snížení růstu penzí, návrh ještě posoudí prezident
Další články
Pičínská rybka 2026: kdo vytáhne vítězný kousek?
ČRS MO Bohutín ve spolupráci s obcí Pičín, místním SDH a dalšími partnery pořádá 4. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mezinárodní den sester si v příbramské nemocnici připomněli poděkováním zdravotním sestrám
Oblastní nemocnice Příbram si v úterý 12. května připomněla Mezinárodní den sester. …
Hasiči likvidují požár v rodinném domě ve Věšíně
Několik jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů zasahuje v úterý 12. května u …
AKTUALIZOVÁNO
Taxikář zachránil ženě 300 tisíc. Málem je předala falešným policistům z Příbrami
Jen díky duchapřítomnosti řidiče taxislužby nepřišla devětačtyřicetiletá žena o 300 …
AKTUÁLNĚ
Dobrovolní hasiči nebudou čekat. Kraj otevírá vlastní dotační program za více než 50 milionů
Středočeský kraj v reakci na nejisté financování od státu přichází s vlastním řešením …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bitvy, vojenské tábory i technika. Dubno připomene květen 1945
Události závěru druhé světové války na Příbramsku připomene vzpomínková akce PÁR DNÍ K …
HISTORIE
Auto u Chrástu vylétlo ze silnice a několikrát se převrátilo přes střechu
Hasiči, policisté i záchranáři zasahovali v pondělí odpoledne u vážně vyhlížející …
FOTOGALERIE
Příbramská stopa v kauze dezinfekce stadionů. Obžalovaný Jan Starka odmítá vinu
U soudu se znovu řeší zakázka na dezinfekci fotbalových stadionů za téměř 10 milionů …
AKTUALIZOVÁNO
Pedagogové zamíří na Svatou Horu. Pouť jim nabídne nejen inspiraci
V sobotu 16. května se na Svaté Hoře uskuteční Pouť pedagogů. Toto setkání je určeno …
AKTUÁLNĚ
Středeční ráno bude nejstudenější, může i mrznout
Ačkoliv se ke konci prodlouženého víkendu den po dni oteplovalo, tohle příjemné počasí …
POČASÍ





