4. 12. svátek má Barbora
Poslankyně Kovářová: Zastavit rozebírání hald lze docílit v organizovaném občanském nepokoji

26. září 2021   (07:25)
Poslankyně Kovářová: Zastavit rozebírání hald lze docílit v organizovaném občanském nepokoji
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Podle návrhů by odtěžení hald mělo trvat několik desítek let.


Již několik let trvá spor mezi obcemi, u kterých se mají odtěžovat haldy kameniva a jednotlivými státními organizacemi, které odtěžení kameniva povolují, nebo mají realizovat. Na místo se přijela podívat také poslankyně Věra Kovářová (STAN), aby se sama přesvědčila, jakým způsobem se situace vyvíjí.

 

„Je evidentní, že prašnost je mimořádná. Otázkou zůstává, jestli je ten prach i radioaktivní. Myslím, že cestou jak ukončit rozebírání hald, je organizovaný občanský nepokoj přes starosty obcí, kteří, pokud se spojí, mohou něčeho docílit,“ řekla pribram.cz Věra Kovářová, která podle svých slov těžbu příbramských hald projednávala i v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.
Aktuálně je v omezené míře odtěžována halda číslo 11, a to společností Ecoinvest pro její vlastní potřebu. Stále se pak přezkoumává vhodnost využití kameniva z hald pro stavbu dálnice D4. Průtahy se ovšem nelíbí starostům obcí, kteří by chtěli rozbory vlastní.
Ministerstvo životního prostředí vydalo povolení k těžbě hald už v loňském roce. S využitím souhlasí i Středočeský kraj. Proti je však několik obcí, včetně města Příbram, které podaly žalobu a požadují vypracování velké studie EIA.

Těžba odvalů má kromě zastánců i své kritiky, kteří mají strach z šíření radioaktivních částic při drcení kameniva a z kontaminace těžkými kovy. Naopak zaznívají i hlasy o dobré zkušenosti s využitím materiálu pro stavby s tím, že neexistují důkazy o tom, že by těžba hald nějak navýšila množství prachových částic či radiace.
Příbramské uranové ložisko se rozkládá od Kamenné po Dubenec. Rozlohu má 52 kilometrů čtverečních, délku téměř 25 kilometrů a šířku až čtyři kilometry. Celkový objem vydobytých prostor činí 44,5 milionu metrů krychlových. Založeno bylo celkem 26 odvalů, na něž bylo uloženo téměř 28 milionů krychlových metrů hlušiny. Diamo počítá s likvidací 11 hald o celkovém objemu přibližně 25 milionů metrů krychlových, což je přibližně 40 milionů tun hlušiny.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz