Poprvé od dubna přibylo přes 6000 nakažených, v nemocnicích je 1146 lidí
27. října 2021 (08:46)
foto: ONP - Martin Janota/se souhlasem
Výrazně stoupla pozitivita testů. U preventivních a plošných testů činila v úterý 3,14 procenta, což je nejvíce od března.
V úterý v Česku přibylo 6274 potvrzených případů covidu-19, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici 6000. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s koronavirem je v nemocnicích 1146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Výrazně stoupla pozitivita testů. U preventivních a plošných testů činila v úterý 3,14 procenta, což je nejvíce od března. V případě epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl na 8,46 procenta, nejvíce od začátku května. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, byla pozitivní více než pětina testovaných, což se stalo naposledy v dubnu. Laboratoře v úterý provedly zhruba 105.000 testů, asi o 34.000 více než před týdnem.
S koronavirem dosud v ČR zemřelo 30.667 lidí. Na pondělí připadá 18 obětí, nejvíce od května. Za posledních sedm dní eviduje ministerstvo celkem 82 zemřelých. Při dalších aktualizacích se ale obvykle údaje o úmrtích ještě zvyšují.
Končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) je přesvědčen o tom, že šíření covidu v Česku se stalo epidemií neočkovaných. Podle dat o šíření nákazy za říjen tvoří lidé bez vakcíny 74 procent pozitivně testovaných a 63 procent hospitalizovaných. Pokud by se proočkovanost zvýšila, bylo by možné zrušit "třeba zítra" všechna protiepidemická opatření, řekl ministr v úterý na tiskové konferenci.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se celé Česko v tomto nebo příštím týdnu dostane na 300 případů nákaz koronavirem za sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. V některých regionech již incidence nad touto hranicí je. Více než 300 nakažených na 100.000 obyvatel evidují za uplynulý týden v krajích Olomouckém, Moravskoslezském, Jihočeském a Jihomoravském, těsně pod touto hranicí je Praha. Naopak v Karlovarském a Královéhradeckém kraji je incidenční číslo menší než 100, také tam ale stoupá.
Dušek rovněž očekává, že do konce roku bude v Česku kolem 2000 hospitalizovaných s covidem-19. Minulé úterý bylo hospitalizovaných 713 lidí, za týden tedy jejich počet vzrostl o více než 400. Lidí v těžkém stavu přibývá pomaleji, za týden je to nárůst o 57 pacientů. Počty jsou stále výrazně nižší než letos v březnu, kdy bylo v nemocnicích s covidem více než 9000 pacientů, z toho přes 2000 v těžkém stavu.
Od loňského začátku epidemie odhalily laboratoře v zemi celkem 1,741.859 případů koronaviru. Většina lidí se již z nákazy vyléčila.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Šmíráci v oblacích: Když vám nad zahradou krouží cizí dron
Hračka pro děti za pár tisíc, nebo sofistikovaný nástroj pro zloděje a lidi bez špetky …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Májovky v Dobříši: Kolotoče, adrenalin a MIG 21 v hlavní roli
Dobříš se opět promění v místo, kde to žije od rána do večera – DOBŘÍŠSKÉ MÁJOVÉ …
KULTURA
Ceby benzinu šly v Příbrami nahoru, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu a Prim
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,99 Kč do 44,40 Kč …
DOPRAVA
Atommuzeum v Brdech vás zavede do časů studené války
Hluboko v brdských lesích se ukrývá místo, které bylo kdysi jedním z nejstřeženějších …
TIP NA VÝLET
Rožmitál investuje do oprav chodníků, silnic i bezpečnosti ve městě
Město Rožmitál pod Třemšínem pokračuje v jarních investicích do oprav chodníků, …
Příbram čeká víkendový nářez: Svatohorský Downtown slaví 10 let. Dorazí vítěz Asia Express i rapové legendy PSH
Historické centrum Příbram už tuto sobotu ovládne adrenalin, hluk kol, skoky mezi zdmi …
SPORT
Drama kolem výborů, krácená dotace pro HC Příbram a dotaz na „náhubkový“ řád. Zastupitelstvo tentokrát jelo rychle, ale bylo o čem mluvit
Ve středu 20. května se příbramští zastupitelé sešli na dalším jednání. A i když šlo o …
POLITIKA
Kultura, která spojuje celý region: Březnicko čeká rok s loutkami
Malí i velcí diváci, milovníci pohádek, loutek a kouzelných příběhů – zbystřete. Od …
KULTURA
Licenční komise FAČR neudělila v první instanci licenci čtyřem klubům. Mezi nimi je i FK Příbram
Licenční komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) v první fázi licenčního řízení …
SPORT




