Poničily vám výmoly na silnici auto? Víme, jak uplatnit škodu
NEPŘEHLÉDNĚTE
1. února 2021 (13:45)
foto: pribram.cz
Díry, výmoly, výtluky. Silnice jsou jich plné. Na některých úsecích je skoro nemožné se jim vyhnout. Víte, co dělat, když si o neoznačenou díru na silnici poškodíte auto?
Obleva odkryla paseku, jakou způsobila zmrzlá voda ve výtlucích. Mnohonásobně je zvětšila. Díra na silnici pak může být pro řidiče nebezpečná. Stačí projet město a pozorně se dívat. Některé z nich aspirují na titul Díra roku.
Na bídnou kvalitu silnic doplácí ročně stovky řidičů. Pracovníci pojišťoven se v praxi setkávají nejen s proraženými pneumatikami, poškozenými disky kol, poničenými podvozky a hnutými karoseriemi, ale také s prasklými čelními skly. Při posuzování škody pojišťovny však zjišťují, zda řidič určitý úsek silnice zná nebo delší dobu jede po určitém úseku silnice s řadou výmolů. Pak by si logicky jejího špatného stavu měl být vědom, nemůže pak úspěšně argumentovat tím, že pro něj závada ve sjízdnosti byla nepředvídatelná. To platí i tehdy, kdy vlastník komunikace opatřil daný úsek či jednotlivou závadu komunikace příslušnou dopravní značkou.
„Dojde-li už ke škodě na vozidle v důsledku vjetí do výtluku či jiného poškození vozovky, doporučuji, aby řidič zajistil o tomto co nejvíce důkazů, a to ať již za pomocí svědka, který událost viděl či za pomocí přivolané policie anebo pořízením vlastní fotodokumentace,“ říká advokát Michal Janík.
Po shromáždění důkazů je nezbytné vyzvat odpovědnou osobu k náhradě škod, což předpokládá nalézt vlastníka komunikace, na které došlo k řešené škodě. Vlastníkem dálnic a silnic I. třídy je stát. Vlastníkem silnic II. a III. třídy je kraj, na jehož území se silnice nacházejí, a vlastníkem místních komunikací je obec, na jejímž území se místní komunikace nacházejí. Vlastníkem účelových komunikací je pak právnická nebo fyzická osoba.
Podle Janíka, bez ohledu na to, zda se rozhodnete vymáhat škodu za vlastníkem komunikace, by se měla oslovit především pojišťovna, u které máte případně sjednáno havarijní pojištění poškozeného vozidla. Pojišťovna vám může bez dalšího škodu nahradit a pak se s regresním nárokem obrátit sama na vlastníka komunikace. Tímto způsobem pojištěný řidič v případě úspěchu pojišťovny nepřijde o případný bonus havarijního pojištění, a jednak tato pojišťovna přebere rizika za případný neúspěch s vymáháním škody vůči vlastníkovi komunikace, zejména tehdy, jsou-li určité pochybnosti o tom, že závada na komunikaci, v důsledku níž vznikla škoda, byla nepředvídatelná.
V případě, že nemáte havarijní pojištění a vlastník komunikace chybu a škodu neuzná, lze vymáhat také náhradu soudní cestou. Počítejte však s finančními náklady na soudní výdaje, které v případě neúspěchu budete muset uhradit.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Novela stavebního zákona zrychluje výstavbu. Přírodu ale může stát víc, než se zdá
Novela stavebního zákona, kterou poslanci schválili v červenci, má zrychlit povolování …
POLITIKA
Srpnové zatmění Slunce: krátká tma uprostřed léta. Co uvidíme a kdy zvednout oči k nebi
Ve středu 12. srpna 2026 nás čeká jeden z nejhezčích nebeských úkazů — částečné …
ZAJÍMAVOSTI
Při dalším poklesu Orlíku začne Povodí Vltavy využívat zásobu vody ze Slap
Hladiny všech toků klesají a situace začíná být kritická. Pokud hladina Orlické …
AKTUÁLNĚ
Tropické teploty v práci. Kdy musí zaměstnavatel zajistit pitný režim a ochranné nápoje
Letní vedra mohou výrazně ovlivnit pracovní podmínky. Pokud teploty na pracovišti …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pronajmout si dnes byt? Nejvíc letí malé. A zrekonstruované mizí nejrychleji
Nájemné dál roste a lidé mění své preference. Největší zájem je o menší byty, které se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Série požárů na Příbramsku: Sucho a silný vítr komplikují žně, v Boroticích platí třetí stupeň poplachu
Žně na Příbramsku dnes dramaticky komplikuje extrémní sucho a silný vítr, které …
AKTUALIZOVÁNO
Procházka lesem může skončit nebezpečným nálezem. Policie radí: Na munici nesahejte!
Je čas prázdnin a dovolených a tak se v přírodě pohybuje více lidí než jindy. S tím …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Středočeský kraj rozdělí 7,4 mil. Kč na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči
Na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči poskytne Středočeský kraj 15 organizacím …
AKTUÁLNĚ
Další vlna veder před námi. Po krátkém ochlazení znovu tropy
Tento týden přinese převážně slunečné, teplé a suché počasí. Po krátkém ochlazení v …
AKTUÁLNĚ
Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti představili společnou kandidátku Příbram ZDOLA
Uskupení Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti oznámilo vznik společné kandidátky pro …
VOLBY 2026




