25. 1. svátek má Miloš
Pomůžete těžce nemocnému Kájovi splnit sen mít vlastní chodítko?

Nejčtenější
24. prosince 2021   (11:07)
Pomůžete těžce nemocnému Kájovi splnit sen mít vlastní chodítko?
foto: Jiří a Věra Trnkovi (archiv) se souhlasem

Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku. Kája tvrdě cvičí, aby se naučil sedět nebo lézt, aby zvládl držet předměty, naučil se správně kousat a základy řeči. Zatím žádné z těchto základních úkonů neumí.


Kája z Milína na Příbramsku se narodil na konci května 2017. Těhotenství probíhalo bez problémů, ty přišly až v průběhu porodu. Jeho příchod na svět probíhal v pořádku, ale pak se dostavily komplikace. Narodil se po téměř hodině, měl však omotanou pupeční šňůru kolem krku a kolem ramínka. Káji bezvládné tělíčko sestra rychle odnesla pryč a další nekonečnou hodinu rodiče netušili co se děje. Až pak se dozvěděli, že byl osm minut bez kyslíku, byl oživován, intubován a v kritickém stavu odvážen na jednotku intenzivní a resuscitační péče v Praze.
 
Kája si těžký vstup na tento svět naštěstí vybojoval, ale stále neměl vyhráno. V nemocnici byl ihned napojen na dýchací podporu, krmen automatickou sondou a byla mu nasazena řízená hypotermie, která především snižuje riziko poškození mozku. Zpětně se zděšená maminka s tatínkem dozvěděli, že při porodu Kájovi nedávali žádné naděje, jeho přežití bylo mizivé.
 
Nicméně následky nedostatku kyslíku se projevily poškozením mozku v centru koordinace pohybů. Diagnóza tedy zněla dětská mozková obrna – spasticko-dystonická – s postižením všech 4 údů a s 50 % možností epilepsie. Jeho svaly se tak vyvíjejí jinak než zdravému dítěti, některé jsou příliš stažené jiné naopak ochablé.
Kája z Milína na Příbramsku se narodil na …
foto: Jiří Trnka (archiv) se souhlasem


Po téměř měsíci byl malý hrdina konečně propuštěn z nemocnice domů. Bohužel však ne na moc dlouho. Už za šest dní začal hůře dýchat, lehce sípal a v noci při krmení najednou z ničeho nic vykašlal či vydávil devíticentimetrovou hadičku. Zasedlo konzilium lékařů v Thomayerově nemocnici i ve VFN Klinice dětského a dorosteneckého lékařství na Karlově a dle jejich názoru to byl kus utržené zaváděcí kanyly, kterou měl v sobě již od porodu – tedy měsíc. Kája byl ale bojovník a poradil si s ní sám. Nicméně musel ještě na pár dní na pozorování a pár testů zpět do nemocnice.
 
Další jeho vývoj již byl v rukou osudu nekonečných vyšetření a rehabilitačních cvičení. Pak se ale rodiče dozvěděli, že Kája nikdy nebude chodit. Nicméně při dnešním rozvoji rehabilitačních metod, center a lázeňských pobytů má tu cestu široce otevřenou a nikdo není schopen říci jakoukoli prognózu do budoucna.
Kájovi se nyní bohužel zhoršil stav epilepsie. První záchvat měl loni v září 2020, pak byl půl roku bez problémů. Na konci března letošního roku mu spustila záchvat horečka způsobená nákazou covid-19 a od té doby se bohužel potýká se záchvaty jednou až dvakrát měsíčně. Na základě konzultací s neurologem mu rodiče navyšují léky (antiepileptika) a doufají, že se najde léčba, která bude proti záchvatům účinná.

„Jeho mentální stav je úžasný. I přesto, že neumí mluvit (neboť hlasivky jsou také sval, který jeho mozek zatím neumí správně ovládat), jeho mentální rozvoj a projevy jsou krásné. Není sice na úrovni svých vrstevníků, ale domluvíme se s ním velmi slušně. A často si z nás dělá srandu různými škodolibůstkami,“ řekl pribram.cz tatínek Jiří Trnka.
Kájovi se nyní bohužel zhoršil stav epilepsie. …
foto: Jiří Trnka (archiv) se souhlasem

Jeho fyzický stav se však zlepšuje velmi pomalu, nicméně pokroky jsou. „Děkujeme všem za příspěvky, které nám umožňují zajistit Kájovi více rehabilitačních cvičení a také více dalších pomůcek,“ uvedl tatínek.
 
Nyní si rodiče od známých půjčili specializované chodítko, které Káju neskutečně baví. Najednou dostal další rozměr světa, kde se může alespoň trošku pohybovat sám a rozhodovat kam si v místnosti vyrazí. Vzhledem k tomu, jak ho pohyb na chodítku baví, uvažují, že mu pořídí vlastní. Bohužel na takové chodítko nepřispívají ani úřady ani pojišťovny a nové stojí okolo 60 000 Kč.
Jeho fyzický stav se však zlepšuje velmi …
foto: Věra Trnková (archiv) se souhlasem


Díky několika kamarádům, kteří rodičům doporučili nadaci Dobrý anděl, Káju do tohoto nadačního programu přihlásili. Po posouzení jeho zdravotního stavu a životní úrovně rodiny Káju do programu zařadili. Tento nadační program je úžasný pro obě strany, dárci pravidelnými příspěvky přispívají na společné konto. Celkovou roční darovanou částku si pak mohou uplatnit ke snížení svého daňového základu. Nadace pak každý měsíc vybranou částku rovnoměrně rozdělí mezi všechny handicapované děti zařazené do programu a zašle všem stejnou částku. „Pro nás je to obrovským přínosem, protože můžeme počítat každý měsíc s nějakou částkou. Pokud někdo chcete pravidelně přispívat potřebným, toto je určitě vynikající způsob.

Na základě předchozích článků se také strhla vlna solidarity v podobě různých sportovních nápadů,“ řekl tatínek.
Díky několika kamarádům, kteří rodičům …
foto: Jiří Trnka (archiv) se souhlasem

Aktivity klub Milín se rozhodl uspořádat akci Běh Káji Trnky, která už měla proběhnout letos, ale kvůli pandemickým opatřením se akce odložila na rok 2022. Akce by měla být příjemným spojením sportu v podobě běhu pěknou milínskou přírodou, pohodového setkání lidí s možností finančního přispění Kájovi. Akce by měla být zakončena živým koncertem různých interpretů. Například hudebník Vojtaano potvrdil, že akci svým vystoupením velmi rád podpoří. Osloveny byly také další známé osobnosti ze světa sportu a kultury (Lukáš Langmajer, Pokáč, …), které by akci svou účastí podpořily. V jejich případě především závisí na volném čase, zda se budou moci zúčastnit. Svou účast přislíbila také Bára Tlučhořová (oblíbená moderátorka rádia Kiss), která by celou akci ráda uváděla, nicméně jak fanoušci jejího ranního rádiového programu již ví, že Baruška je v požehnaném stavu s termínem porodu svých dvojčátek na jaře 2022. Rodiče však věří, že pokud to její zdravotní a rodičovský stav jen trochu dovolí, akce Běh Káji Trnky se ráda zúčastní.

Další úžasný sportovní projekt, který se rozběhl na podporu malého bojovníka se jmenuje Cvičíme s Kájou, aneb udělejme něco pro sebe a zároveň pro Káju.
Aktivity klub Milín se rozhodl uspořádat …
foto: Jiří Trnka (archiv) se souhlasem

Projekt vznikl v hlavě pohybového mentora a kouče Tomáše Kulovaného, který již spoustu let vede své svěřence k posílení těla i duše pomocí cvičení v přírodě. Cvičení je založeno na harmonickém organickém pohybu, který vychází z pohybu zvířat a dětí. Zvířata i děti podvědomě vědí, jak se správně pohybovat (po dvou, po čtyřech, dopředu, dozadu), jak držet tělo..
Projekt vznikl v hlavě pohybového mentora a …
foto: Věra Trnková (archiv) se souhlasem

„Náš ne příliš zdravý životní styl ovlivňuje i naši schopnost pohybu a v průběhu let zapomínáme, jak to dělat správně. Tímto cvičením posilujeme svůj hluboký svalový aparát, který je nutný pro prevenci civilizačních neduhů (např. bolesti zad, hlavy, ...). Zároveň cvičením v přírodě posilujeme i svou psychiku. Cvičí se v Příbrami, v Milíně a v Hutích pod Třemšínem. V případě zájmu, je možné dohodnout i další místa a časy,“ vysvětlil tatínek.

Poplatek za cvičení však lidé nepředají svému pohybovému mentorovi, ale pošlou Kájovi na transparentní účet (4424412023/0800) a ten ho využije ke cvičení se svými odbornými mentory a terapeuty osobními nebo lázeňskými. A občas se samozřejmě některých cvičení v přírodě Kája zúčastní také.

Všechny podrobné informace jsou uvedeny na internetových stránkách www.cvicime.skajou.cz.
„Náš ne příliš zdravý životní styl ovlivňuje i …
foto: Jiří Trnka (archiv) se souhlasem

Plno lidí si do nového roku v podobě předsevzetí ordinuje hubnutí, zdravější životní styl a cvičení. Tak proč nevyužít této příležitosti, v podobě zábavného cvičení na zdravém vzduchu, a ještě tím pomoci malému šikulovi, který měl neskutečně těžký vstup do života a je tak odsouzen k neustálému cvičení, které je jedinou šancí, aby se jeho zdravotní stav alespoň trošku zlepšil. A on se při svém cvičení velmi často opravdu snaží a ty krůčky pokroku jsou sice malinké, ale jsou, a to je důležité.
 
„Náš život se nyní točí okolo Káji cvičení a rozvoje, rodinného života (samozřejmě včetně dcery Elišky a jejích školních povinností), pracovních povinností, a především pak postupného dokončování rekonstrukce domu, kterou řešíme po většinu času svépomocí s pomocí rodiny a přátel. Snažíme se vymýšlet obslužnost v domě, aby především Káji budoucí život byl pro něj co nejjednodušší (bezbariérové vstupy, různé automatizované ovládání, bezbariérovou koupelnu, toalety, …). Pokud by se našel někdo se zednickými zkušenostmi a dovednostmi a chtěl pomoci, velmi by nám to pomohlo a budeme moc rádi za každou pomoc,“ uvedl tatínek Káji.
 
„Všem přejeme v dnešní nelehké době hodně psychických sil, silnou fyzickou kondici, úžasnou rodinu (podobně úžasnou jako máme my) a velkou chuť změnit vše, co vás trápí a je ve vašich silách to změnit. Užijte si co nejpohodovější a nejklidnější vánoční svátky a po svátcích věříme, že s našimi sportovními kouči vyrazíte shodit pár vánočních kil úžasným cvičením v přírodě,“ dodali rodiče.
 
Pokud byste chtěli rodině v její nelehké době pomoci, můžete zaslat jakoukoliv částku na transparentní účet 4424412023/0800.
Plno lidí si do nového roku v podobě …
foto: Jiří Trnka (archiv) se souhlasem


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

V Příbrami se otevřela pobočka organizace SOS dětské vesničky V Příbrami se otevřela pobočka organizace SOS dětské vesničky Rodinám, které pečují o přijaté děti, pobočka nabízí poradenství v náhradní rodinné … V pondělí byl nárůst počtu případů covidu opět rekordní V pondělí byl nárůst počtu případů covidu opět rekordní Přibylo 30.350 potvrzených případů nemoci covid-19, což bylo o polovinu více než před … Epidemie koronaviru je na vrcholu. V příbramských ZŠ je třetinová absence, doma zůstává téměř 1300 dětí Epidemie koronaviru je na vrcholu. V příbramských ZŠ je třetinová absence, doma zůstává téměř 1300 dětí Pravidelné testování na školách potvrzuje další růst epidemie. Mimo zvýšený počet žáků … Innogy od března znovu zvýši ceny plynu i elektřiny Innogy od března znovu zvýši ceny plynu i elektřiny Plyn pro domácnosti a malé zákazníky v základním ceníku Standard od 7. března zdraží o … Petr Pavel bude besedovat v příbramské knihovně Petr Pavel bude besedovat v příbramské knihovně Armádní generál ve výslužbě navštíví Knihovnu Jana Drdy ve čtvrtek 27. ledna. Příbramský Mašek skóroval na šampionátu v MMA. V prvním kole zdolal protivníka KO Příbramský Mašek skóroval na šampionátu v MMA. V prvním kole zdolal protivníka KO Příbramský rodák Jan Mašek se blýsknul na mistrovství světa v MMA V Abú Dhabí hned ve … Deset let splácení nestačilo, dluh ukončilo až Milostivé léto Deset let splácení nestačilo, dluh ukončilo až Milostivé léto Tříměsíční akci, která měla pomoci s vypořádáním dluhů zejména vůči veřejnoprávním … Obloha bude tento týden zatažená, ojediněle se mohou tvořit mlhy Obloha bude tento týden zatažená, ojediněle se mohou tvořit mlhy Teploty přes den se budou většinou držet nad nulou. Středočeské lyžařské areály měly o víkendu nadprůměrnou návštěvnost Středočeské lyžařské areály měly o víkendu nadprůměrnou návštěvnost Lyžařské areály ve středních Čechách měly o víkendu nadprůměrnou návštěvnost. Velkému …
Začala registrace k očkování posilující dávkou pro děti starší 12 let Začala registrace k očkování posilující dávkou pro děti starší 12 let Mladým ve věku 12 až 17 let se bude podávat jako posilující vakcína Comirnaty od firmy …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2022 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies