Pomněnkový den připomíná osudy pohřešovaných dětí
25. května 2022 (08:49)
foto: pixabay
Česká policie každoročně vyhlašuje pátrání po zhruba 2 000 dětech. Většinu z nich vypátrá do několika minut nebo hodin, některé ale zmizí beze stopy. Právě tyto pohřešované děti si celý svět připomíná 25. května na tzv. Pomněnkový den.
Většinu z pohřešovaných dětí představují útěkáři z výchovných ústavů. Jsou však mezi nimi i takoví, které k zoufalému činu dohnaly špatné známky nebo rodinné problémy. Případy, kdy se děti stanou obětí trestných činů, jsou naštěstí výjimečné.
V evropských zemích se Mezinárodní den pohřešovaných dětí připomíná od roku 2002, v České republice od roku 2004 pod záštitou Sdružení Linka bezpečí. Symbol ztracených dětí se stal květ pomněnky, jehož název v angličtině zní forget-me-not, tedy nezapomeň na mě.
O dětech, které jsou v bezprostředním ohrožení života a zdraví, se veřejnost také dozvídá pomocí aplikace ECHO, kam policie vkládá ty nejzávažnější případy. Takových situací, jako je únos dítěte, bývá přibližně 20 ročně. V okamžiku, kdy policie vloží do databáze nový případ, obdrží všichni uživatelé notifikaci, čímž se zvyšují šance na včasný nález dítěte.
Co vlastně dělat, pokud se nám ztratí dítě? I když je to těžké, zachovat klid, malé děti se často jen někde „schovávají“. Důležité je prohledat místa, kde bylo dítě naposledy a nebezpečná místa v okolí, dále kontaktovat rodinu, přátele a sousedy. Pokud je stále nezvěstné, zavolat policii přes tísňovou linku 158.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Související
•Policisté odvolali pátrání po pohřešovaném Tomášovi, je v pořádku
•Muž v Rožmitále vyhrožoval ženě zabitím. Ohrožoval ji sekerou a zapálením domu
•Záchranáři vyjížděli na příbramskou ubytovnu k sebevrahovi, muž pouze přelézal balkony
Další články
Hasiči i policie prověřovali nahlášený únik plynu na poště, plynaři zajištují opravu potrubí
Ve středu dopoledne mířili hasiči k budově pošty v ulici Gen. R. Tesaříka v Příbrami. …
AKTUALIZOVÁNO
Příbram se v sobotu opět připojuje k celostátní akci Ukliďme Česko
Stejně jako v předchozích letech se i letos Příbram zapojí do celostátní úklidové akce …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Exkluzivně o Díky!FESTu: Kdo bude dalším vystupujícím a co bylo v plánu na další ročník?
Portál pribram.cz je hlavním mediálním partnerem této akce, která se letos koná 19. …
ROZHOVOR
Do Česka se žene prudké ochlazení. Sníh bude i v nížinách, říkají meteorologové
Po teplém začátku týdne míří do Česka výrazná změna počasí. Teploty ve čtvrtek a v …
AKTUÁLNĚ
Nultá hodina autoškoly odstartovala! Budoucí řidiči na Dubně prošli intenzivním školením o bezpečné jízdě
Během pondělního dopoledne proběhl na Střední odborné škole Dubno atraktivní …
DOPRAVA
Na milínském komíně úřaduje černý čáp. Podívejte se!
V Milíně mají lidé možnost znovu sledovat díky nainstalované kameře čapí hnízdo na …
VIDEO
Kdo má garáž, má výhodu. Poptávky po nich rostou
Míst pro parkování ve městě ubývá a počet aut naopak stále roste. Ulice kolem domů se …
PR
Velikonoce v hornickém stylu! Hornické muzeum zve na jarní oslavy plné tradic a řemesel
Přijďte si užít velikonoční svátky tak, jak je prožívali březohorští havíři a …
VELIKONOCE
Sekačky, pily i střelba. Příbram chce v neděli ticho
Příbram připravuje novou vyhlášku, která má omezit hlučné činnosti o nedělích a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Fanoušci rozhodli, sportovci zářili: Sportovec Příbramska 2025 je za námi
Příbram zažila slavnostní večer plný sportovních úspěchů, emocí i inspirativních …
SPORT




