Polovině domácností klesly kvůli vládním opatřením příjmy
6. dubna 2020 (16:49)
foto: pribram.cz, ČTK
Nejpostiženější jsou pracovníci obchodu a služeb, kde ztrátu práce deklaruje desetina lidí.
Polovině českých domácností klesly kvůli koronavirovým opatřením příjmy. O polovinu i více původních příjmů přišla šestina lidí. Kvůli výpadkům budou muset sáhnout do úspor, někteří omezí spotřební výdaje, půjčí si od rodiny, prodají část majetku nebo si budou hledat levnější byt. Práci podle výsledků výzkumu ztratilo v posledních týdnech března pět procent lidí, jde především o živnostníky. Vyplývá to z výzkumu, který na webu zveřejnila agentura PAQ Research. Na dotazy odpovídalo přes 2600 lidí mezi 30. březnem a 1. dubnem.
Okolo pěti procent respondentů ve výzkumu uvedlo, že během posledních týdnů března ztratili práci. Jde zejména o živnostníky, ale také menší část zaměstnanců. Nejpostiženější jsou pracovníci obchodu a služeb, kde ztrátu práce deklaruje desetina lidí. O práci častěji přišli lidé z domácností, které byly už před epidemií pod hranicí příjmové chudoby. Samoživitelky se nejčastěji (46 procent) potýkají s redukcí pracovní doby. Vedle ztráty práce výrazně vyšší počet lidí redukoval svojí pracovní aktivitu - před epidemií pracovalo devět procent respondentů do 20 hodin týdně, v posledním březnovém týdnu už to bylo 34 procent. Více než čtvrtina pracovala v posledním březnovém týdnu maximálně deset hodin.
Silné obavy ze ztráty práce má 15 procent respondentů a dalších 13 procent má poměrně silné obavy. Velmi či poměrně silně se obává více než třetina OSVČ a čtvrtina zaměstnanců. Největší obavy panují v obchodu a službách, ale také v průmyslu a zemědělství. Ztráty práce se častěji obávají lidé s nižší kvalifikací.
Nižší příjmy ve výzkumu uvedlo 52 procent dotázaných. O polovinu původních příjmů, nebo i více, přišlo 16 procent lidí. Jde zejména o výpadky příjmů u osob samostatně výdělečně činných, ale také zkrácení úvazků a snížení platů u zaměstnanců, přechod na ošetřovné, příjmy z dohod o provedení práce či pronájmu.
Téměř dvě pětiny domácností mají úspory, které by jim při výpadku příjmů vydržely maximálně na měsíc. Snížení příjmů je častější mezi domácnostmi, které byly už před krizí v příjmové chudobě. Okolo devíti procent dotázaných tak patří do rizikové kategorie, kde domácnosti vypadla minimálně polovina příjmů a mají úspory maximálně na měsíc.
"Za nejrizikovější lze označit skupinu devíti procent domácností, kterým klesly příjmy méně než na polovinu, a zároveň mají tak malé úspory, že při výpadku příjmů s nimi nevydrží déle než měsíc. Tato skupina může být bezprostředně nejzranitelnější z hlediska ztráty bydlení, zadlužení. Při delším trvání krize se ale mohou přidávat další skupiny obyvatel," uvedla agentura PAQ Research.
Zhruba dvě pětiny domácností zvažují řešit současnou situaci výrazným omezením výdajů za spotřební zboží, tedy za oblečení či vybavení domácnosti. Výrazně omezit výdaje za nákup potravin zvažuje 29 procent dotázaných, půjčit si od známých plánuje osm procent lidí, prodat majetek čtyři procenta a hledání levnějšího bytu dvě procenta dotázaných. Nejde přitom jen o chudé domácnosti - některé z těchto řešení plánuje i zhruba desetina respondentů s vyšším vzděláním.
Na výzkumu se podílela výzkumná společnost PAQ Research, iniciativa IDEA AntiCovid a sběr dat zajišťovala agentura NMS na Českém národním panelu.
Zhruba dvě pětiny domácností zvažují řešit současnou situaci výrazným omezením výdajů za spotřební zboží, tedy za oblečení či vybavení domácnosti. Výrazně omezit výdaje za nákup potravin zvažuje 29 procent dotázaných, půjčit si od známých plánuje osm procent lidí, prodat majetek čtyři procenta a hledání levnějšího bytu dvě procenta dotázaných. Nejde přitom jen o chudé domácnosti - některé z těchto řešení plánuje i zhruba desetina respondentů s vyšším vzděláním.
Na výzkumu se podílela výzkumná společnost PAQ Research, iniciativa IDEA AntiCovid a sběr dat zajišťovala agentura NMS na Českém národním panelu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny
Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny. Dva týdny v …
AKTUÁLNĚ
Příbramský Senior Point má nové hřiště na pétanque
Senior Point v Příbrami, který letos slaví deset let své činnosti, rozšířil nabídku …
AKTUÁLNĚ
Vzácná orchidej dobývá nové lokality uvnitř Brd
Prstnatec Fuchsův patří mezi naše nejkrásnější orchideje. Na první pohled zaujme …
POZNÁVÁME BRDY
Kvalita vody ve středočeských koupalištích je nadále většinou výborná
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích je většinou výborná, horké …
AKTUÁLNĚ
Požár staré slámy v Příbrami na Balonce se obešel beze škody
V soukromém areálu na Balonce v Příbrami zasahovali v pátek odpoledne profesionální …
AKTUALIZOVÁNO
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny znovu mírně narostly
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 40,50 Kč …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Přijďte na koncert Rožmitálské Venkovanky nebo na závody v kynologii!
Během celého víkendu bude na Dobříši probíhat CACIT 2026 - šampionát ve sportovní …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Dražba za 20 milionů bez jediného zájemce. Na zastupitelstvu zazněly otázky, město chystá opakování
Veřejná dražba prvorepublikové budovy bývalé hudební školy v ulici Československé …
POLITIKA
Salmonela v krůtím mase z Polska. Inspekce varuje: Nekonzumujte zásoby z mrazáku
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala varování pro spotřebitele …
AKTUÁLNĚ
Guláš Fest v Belvederu: vůně, soutěž, saxofon a sud piva pro vítěze!
Příbram se chystá na událost, která provoní celé okolí.
12. září 2026 od 12 hodin …
NEPŘEHLÉDNĚTE




