Politika je opravdu jenom pro ty, co se naučí necítit rány
ROZHOVOR
3. října 2018 (15:10)
Jak se cítí 1. místostarostka Mgr. Alena Ženíšková opouštějící po čtyřech letech radnici? Také otevřeně přiznává, koho by rozhodně nevolila
Paní místostarostky Aleny Ženíškové, která si za čtyři roky svého mandátu získala mnoho příznivců, za pár dnů politické starosti skončí. V komunálních volbách nekandiduje. Jak hodnotí roky v politice a proč se rozhodla odejít?
„Práce mne velmi bavila, ráda jsem přispěla k rozvoji našeho města, ale bohužel politika je to, co zabilo moji chuť pokračovat dál. Kdo si to nevyzkoušel, neuvěří, co všechno se pod pokličkou komunální politiky skrývá. Zanechávám za sebou se svými kolegy, alespoň to tak cítím, pořádný kus práce. Nebýt politiky, s chutí bych pracovala dál. Politika je zlá a nezná mezí, často ubližovala nejenom mně, ale i mým dětem. To je důvod mého odchodu.“
Co konkrétně Vám vadilo?
Politikaření povýšené nad zájem občana a zdravý rozum. Celá řada opozičních zastupitelů měla jen jeden cíl, a to škodit za každou cenu, jen aby se náhodou něco vládnoucí koalici nepovedlo a nedalo jim to politický náskok. Bohužel, často jsem měla i u našeho koaličního partnera pocit, že sebeprezentace leží v žebříčku jejich hodnot výše než vlastní práce.
Z čeho máte za ty čtyři roky největší radost?
Největší radost mám z toho, že stále ještě existuje spousta lidí, kteří dokáží poděkovat a ocenit práci druhých. Pro mne je obyčejné poděkování tou největší odměnou. Jsem opravdu šťastná, když za mnou lidé, se kterými jsem spolupracovala, kterým jsem pomohla, ale i ti ostatní, jen tak přijdou a řeknou „Děkuji Vám za všechno“. Zahřeje to, potěší a v těchto vypjatých chvílích mne to i rozbrečí. Svou práci jsem opravdu měla ráda.
Ženy obvykle nemají hroší kůži a nedokáží se obrnit tak, jako muži. Které chvíle od vstupu do politiky pro vás byly nejtěžší?
Otázka velmi těžká. Bylo to hodně o emocích, které těžko napíšete do textu. Nestydím se za to, když řeknu, že jsem se nikdy nenabrečela tolik, jako za poslední čtyři roky v politice. Mělo to jediný důvod lidská zloba, nenávist a závist. Muži tomu asi odolávat umí, já to neuměla a ani jsem se to nedokázala naučit. Vždy jsem se oklepala a šla dál, ale celé čtyři roky byly těžké, nejen pro mě, ale i pro mé blízké. Politika je opravdu jenom pro ty, co se naučí necítit rány.
Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Ještě nevím, teď si odpočinu, srovnám si myšlenky a svůj osobní život. Potom se uvidí.
Jakou koalici byste ráda viděla na radnici?
Koalici lidí, kteří doopravdy umí vzít za práci. Pak se dá hodně dokázat. Já vím, že to zní banálně, ale opravdu by to chtělo partnera, který dokáže měnit přístupy a posunovat věci kupředu. Samotná ochota zvedat ruku při hlasování mi nepřipadne dost. Vyžadovala bych víc.
Je podle Vás nějaká strana, kterou byste k povolební práci nedoporučila?
Ano, ze spolupráce bych zcela vyloučila stranu „Šance pro Příbram“. Ta má praktiky podomních prodejců. Slibují kvalitu a výhodnost, konkurenci pomluví, prodají a lidi až později zjistí, že koupili šmejd. Bohužel, některé věci už pak nejde vrátit. Pan Král škodil celé čtyři roky a podkopával nám nohy. Nikdy nezapomenu na jeho zlé, zákeřné útoky na zastupitelstvu. Stejně tak na jeho návrh na mé odvolání, když vzniklo Centrum sociálních a zdravotních služeb.
Chtěla byste ještě něco dodat závěrem?
Díky za možnost poděkovat touto cestou všem, kteří mi pomáhali tvořit. Moc bych si přála, aby na mé místo nastoupil někdo, kdo bude ochoten a schopen spolupracovat s těmi, se kterými jsem pracovala já. Tak trochu se bojím o to, abych se jednoho dne neohlédla a nezjistila, že všechno to trápení bylo marné. Přeji si, aby vaše volba byla srdcem, a proč? Protože srdce neošálíte tak snadno jako rozum. Srdce všechny ty změny, ke kterým v našem městě došlo, vidí.
Čtyři roky v politice mi hodně vzalo, ale i dalo…. ale o tom snad někdy jindy. Přeci jen jako žena v politice vidím věci trochu jinak než muži.
Štastnou volbu přeji všem, kteří přijdou k volbám.
„Práce mne velmi bavila, ráda jsem přispěla k rozvoji našeho města, ale bohužel politika je to, co zabilo moji chuť pokračovat dál. Kdo si to nevyzkoušel, neuvěří, co všechno se pod pokličkou komunální politiky skrývá. Zanechávám za sebou se svými kolegy, alespoň to tak cítím, pořádný kus práce. Nebýt politiky, s chutí bych pracovala dál. Politika je zlá a nezná mezí, často ubližovala nejenom mně, ale i mým dětem. To je důvod mého odchodu.“
Co konkrétně Vám vadilo?
Politikaření povýšené nad zájem občana a zdravý rozum. Celá řada opozičních zastupitelů měla jen jeden cíl, a to škodit za každou cenu, jen aby se náhodou něco vládnoucí koalici nepovedlo a nedalo jim to politický náskok. Bohužel, často jsem měla i u našeho koaličního partnera pocit, že sebeprezentace leží v žebříčku jejich hodnot výše než vlastní práce.
Z čeho máte za ty čtyři roky největší radost?
Největší radost mám z toho, že stále ještě existuje spousta lidí, kteří dokáží poděkovat a ocenit práci druhých. Pro mne je obyčejné poděkování tou největší odměnou. Jsem opravdu šťastná, když za mnou lidé, se kterými jsem spolupracovala, kterým jsem pomohla, ale i ti ostatní, jen tak přijdou a řeknou „Děkuji Vám za všechno“. Zahřeje to, potěší a v těchto vypjatých chvílích mne to i rozbrečí. Svou práci jsem opravdu měla ráda.
Ženy obvykle nemají hroší kůži a nedokáží se obrnit tak, jako muži. Které chvíle od vstupu do politiky pro vás byly nejtěžší?
Otázka velmi těžká. Bylo to hodně o emocích, které těžko napíšete do textu. Nestydím se za to, když řeknu, že jsem se nikdy nenabrečela tolik, jako za poslední čtyři roky v politice. Mělo to jediný důvod lidská zloba, nenávist a závist. Muži tomu asi odolávat umí, já to neuměla a ani jsem se to nedokázala naučit. Vždy jsem se oklepala a šla dál, ale celé čtyři roky byly těžké, nejen pro mě, ale i pro mé blízké. Politika je opravdu jenom pro ty, co se naučí necítit rány.
Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Ještě nevím, teď si odpočinu, srovnám si myšlenky a svůj osobní život. Potom se uvidí.
Jakou koalici byste ráda viděla na radnici?
Koalici lidí, kteří doopravdy umí vzít za práci. Pak se dá hodně dokázat. Já vím, že to zní banálně, ale opravdu by to chtělo partnera, který dokáže měnit přístupy a posunovat věci kupředu. Samotná ochota zvedat ruku při hlasování mi nepřipadne dost. Vyžadovala bych víc.
Je podle Vás nějaká strana, kterou byste k povolební práci nedoporučila?
Ano, ze spolupráce bych zcela vyloučila stranu „Šance pro Příbram“. Ta má praktiky podomních prodejců. Slibují kvalitu a výhodnost, konkurenci pomluví, prodají a lidi až později zjistí, že koupili šmejd. Bohužel, některé věci už pak nejde vrátit. Pan Král škodil celé čtyři roky a podkopával nám nohy. Nikdy nezapomenu na jeho zlé, zákeřné útoky na zastupitelstvu. Stejně tak na jeho návrh na mé odvolání, když vzniklo Centrum sociálních a zdravotních služeb.
Chtěla byste ještě něco dodat závěrem?
Díky za možnost poděkovat touto cestou všem, kteří mi pomáhali tvořit. Moc bych si přála, aby na mé místo nastoupil někdo, kdo bude ochoten a schopen spolupracovat s těmi, se kterými jsem pracovala já. Tak trochu se bojím o to, abych se jednoho dne neohlédla a nezjistila, že všechno to trápení bylo marné. Přeji si, aby vaše volba byla srdcem, a proč? Protože srdce neošálíte tak snadno jako rozum. Srdce všechny ty změny, ke kterým v našem městě došlo, vidí.
Čtyři roky v politice mi hodně vzalo, ale i dalo…. ale o tom snad někdy jindy. Přeci jen jako žena v politice vidím věci trochu jinak než muži.
Štastnou volbu přeji všem, kteří přijdou k volbám.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: jk
Další články
Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí
Turistika je obrovským trendem a Češi stále častěji vyrážejí do rakouských Alp nebo …
NÁZOR
Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění
Když dítě odmítá kontakt s jedním z rodičů, žádný soud ani pokuty nedokážou změnit …
AKTUÁLNĚ
Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou
Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně
Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že …
KULTURA
REMAX Nova v novém. A s chutí růst dál
Možná jste si v posledních dnech všimli změny, která se objevila v oknech naší …
PR
Tepelná kupole rozpálí Česko do extrémních veder. Koncem týdne může být až 39 °C
Během týdne bude na celém území České republiky zesilovat příliv velmi teplého …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen
Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u …
AKTUALIZOVÁNO
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT




