8. 2. svátek má Milada

Policisté protestují za lepší podmínky. Jak velká je účast, není jasné

4. listopadu 2024   (16:30)
Policisté protestují za lepší podmínky. Jak velká je účast, není jasné
foto: PČR

Odhadem tisíce policistů po celé republice se zapojily do netradiční protestní akce. Reagují tak na přetěžování, nedostatek kolegů, byrokracii a nízké nástupní platy.


Odboráři ani vedení policie neví přesně, kolik policistů se zapojilo do dnešní protestní akce namířené proti nedostatku členů sboru a přetěžování policistů, rostoucí byrokracii spojené s jejich prací a nízkým nástupním platům. Podle organizátora Martina Červenky se ale účastní policisté z celé republiky a odhaduje, že jde o tisíce lidí. V policii slouží zhruba 40.000 policistů. Protest má být veden formou osvěty, nemá ohrozit bezpečnost lidí. Potrvá do pátku. Odbory už připravují další protestní akce.

Policisté nesmí podle zákona stávkovat. V praxi se protest může podle odborářů projevit například tak, že pokud to zákon dovolí, nebudou udělovat pokuty. Chtějí také lidem vysvětlovat situaci u policie. "Nevíme přesně, kolik lidí se do protestu zapojilo a zapojí. Ale přichází mi od kolegů z celé republiky různé fotky s logem našeho protestu, které různě používají," řekl ČTK dopoledne Červenka. Po poledni dodal, že odhaduje, že se protestní akce účastní tisícovky policistů. Uvedl, že kvůli organizování protestu dostal od vedení policie vytýkací dopis. V něm jeho nadřízení poukazují na to, že dnešní akce může vyvolat u veřejnosti nedůvěru v policii.

"O počtech zapojených policistů nemáme žádné informace," řekl ČTK mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. "Zatím tak netušíme, jaká je efektivita akce či její výsledky," dodal. Kolik příslušníků se zapojilo, nevědí podle něj ani krajská ředitelství, zatím však nezaznamenala žádné stížnosti od veřejnosti. Policejní prezidium už dříve na síti X uvedlo, že vedení policie zajistí, aby chystané protesty nevedly k přehlížení protiprávního jednání. Protest může spočívat například v tom, že policista neudělí za některý z drobnějších přestupků pokutu. "Zvolená forma protestů je plně v gesci odborových organizací a služební funkcionáři zajistí výkon služby tak, aby v žádném případě nedošlo k jakémukoliv ohrožení z prodlení či k přehlížení páchání protiprávního jednání," uvedlo prezidium.
Podle Petra Kuchaře z Unie bezpečnostních složek není tento protest, za kterými nestojí odbory, nijak koordinován. ČTK řekl, že se do něj mohou zapojovat policisté z hlídkové služby a obvodního oddělení, kteří mohou přestupky, jako je například špatné parkování, řešit domluvou. Počty zapojených policistů nezná. "Ani Krajské ředitelství Olomouckého kraje žádné opatření nedělalo, nikdo z vedení nemá žádné informace o tom, že by se do toho policisté v kraji nějak masivně zapojovali, já tyto informace za odbory taky nemám," uvedl Kuchař.

Jednotlivá krajská ředitelství ČTK sdělila, že o zapojení policistů do protestu nemají přehled. "Počet policistů zapojených do této protestní akce nám není znám a ani nemáme informace o jejím průběhu," uvedl například mluvčí pražské policie Jan Daněk. Podobné je to v Královéhradeckém kraji. "Požadavky odborů jsme zaregistrovali, počty udělených pokut statisticky nesledujeme," řekla ČTK mluvčí policie Iva Kormošová. "Je to na každém policistovi a ani takové informace neshromažďujeme ani neevidujeme," uvedla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Krajská ředitelství zároveň zdůraznila, že policisté musí dodržovat zákon. "Pevně věříme, že naši policisté budou, stejně tak jako v jiných situacích bez ohledu na jejich případné zapojení se do tohoto protestu, postupovat v řešení zjištěného protiprávního jednání v souladu se zákonnými normami," řekl ČTK například mluvčí policistů v Ústeckém kraji Kamil Marek.
Na akci bude navazovat i další protest, který 21. listopadu uspořádá Unie bezpečnostních složek před ministerstvem vnitra v Praze. Odbory žádají lepší pracovní a platové podmínky pro policisty, strážníky či hasiče. "A do konce roku připravujeme další protesty. Akcí, která dnes začala, to rozhodně nekončí," řekl dnes Červenka. Policisté mimo jiné požadují navýšení platu. Nástupní mzda pro policistu je přibližně 27.000 korun čistého.

V Česku sloužilo k počátku října podle údajů policejního prezidia 40.418 policistů, služebních míst bylo 46.162. Na krajských ředitelstvích bylo 38.303 služebních míst a obsazených jich bylo 34.299. Nejhorší situace je v Karlovarském kraji, kde není obsazena téměř pětina ze 1402 služebních míst. Okolo 15 procent policistů chybí na ředitelstvích Libereckého kraje a v hlavním městě.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) předminulý týden uvedl, že příslušníkům bezpečnostních sborů by se měl příští rok zvednout plat o 1500 korun, policejní odbory nicméně požadují růst o 2200 korun, což odpovídá růstu objemu financí na platy bezpečnostních složek o 6,9 procenta. Červenka dříve uvedl, že protestující žádají zvýšení platů o 4000 Kč.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák








Další články

Podvod za miliardy. Stovky tisíc kusů elektroniky zmizelo Podvod za miliardy. Stovky tisíc kusů elektroniky zmizelo Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu odhalili obrovský podvod, … Rok proměn v Porodnici Hořovice: Moderní péče, nové trendy a klidný start do života Rok proměn v Porodnici Hořovice: Moderní péče, nové trendy a klidný start do života Maminky z Příbrami a okolí často přemýšlejí, kde přivést své dítě na svět, zda v … Tvůrce pražské kašny i Kajpra přináší umění do Dobříše Tvůrce pražské kašny i Kajpra přináší umění do Dobříše Město Dobříš se systematicky stává místem, kde umění přirozeně prostupuje každodenním … Středočeské policii chybí 444 lidí. Pomáhají i Pol Pointy Středočeské policii chybí 444 lidí. Pomáhají i Pol Pointy Středočeské policii minulý rok chybělo oproti plánu 444 policistů, předloni to bylo … Stačila vteřina. V Příbrami ukázali, jak blízko může být nehoda Stačila vteřina. V Příbrami ukázali, jak blízko může být nehoda Stačí vteřina nepozornosti – a klidná cesta do obchodu se může změnit v drama. Právě … Rozbitý prostor u krámků na Svaté Hoře. Starosta Konvalinka jedná s církví o nápravě Rozbitý prostor u krámků na Svaté Hoře. Starosta Konvalinka jedná s církví o nápravě Prostor kolem krámků na Svaté Hoře je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu. Nerovný terén, … Nepřehlédněte Brdy odhalují svůj pravěký poklad: trilobit Ellipsocephalus hoffi nám připomíná dávné moře Brdy odhalují svůj pravěký poklad: trilobit Ellipsocephalus hoffi nám připomíná dávné moře Když člověk brouzdá po brdských hřebenech, jen těžko si představí, že pod jeho kroky … POZNÁVÁME BRDY Bojíte se sněhových řetězů? Poradíme vám, jak je nasadit bez stresu Bojíte se sněhových řetězů? Poradíme vám, jak je nasadit bez stresu Třebaže teploty stoupají, ve vyšších polohách a na horách sníh leží a ještě nějakou … Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nafta je nejdražší na čerpacích stanicích značky OMV Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nafta je nejdražší na čerpacích stanicích značky OMV Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 31,90 Kč do 34,90 … AKTUÁLNĚ
Kde v Příbrami čepují nejlepší pivo? Spouštíme velkou pivní anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna Kde v Příbrami čepují nejlepší pivo? Spouštíme velkou pivní anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna Příbramáci, pozor. Hledáme místo, kde vám pivo chutná nejvíc. Zapojte se do velké … ANKETA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz