Policie zablokovala účty a asi bychom měli ukončit léčbu pacientů, říká jednatel Nemocnice na Pleši
1. července 2020 (08:12)
foto: pribram.cz, ČTK
"Se společníkem řešíme, jestli on v tom bude pokračovat. Já v tom pokračovat určitě nechci," uvedl Roman Šmucler, jednatel Nemocnice na Pleši.
Policie obvinila 58 lidí z podvodného vykazování zdravotní péče, kterou ve skutečnosti neposkytli. Jde hlavně o lékaře a zdravotní sestry z nestátního zdravotnického zařízení ve středních Čechách. Zdravotním pojišťovnám vznikla škoda více než 19 milionů korun. Informoval o tom včera mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler na facebooku napsal, že zařízením je Nemocnice Na Pleši, v níž je jednatelem. Šmucler uvedl, že on sám ani lidé z jeho okolí mezi obviněnými nejsou. Na jeho vyjádření upozornila média. Českému rozhlasu - Radiožurnálu Šmucler řekl, že podle vlastního forenzního auditu nemocnice se žádný trestný čin nestal.
"Mezi obviněnými jsou i někteří pacienti, kteří měli vědomě souhlasit s použitím svých osobních údajů k vykazování fiktivních hospitalizací, ačkoliv ve vykazovaném období ve skutečnosti hospitalizováni být neměli," uvedl mluvčí NCOZ. "Je to Nemocnice Na Pleši," napsal Šmucler na sociální síti s odkazem na článek o případu. "Mě osobně ani lidi z mého okolí nikdo neviní. Víme jen, že policie zablokovala účty a asi bychom měli ukončit léčbu pacientů atd. Nevím, kdo za to může," doplnil.
Fiktivní zdravotnické zákroky obvinění podle policie vykazovali nejméně od února 2011 do konce roku 2015. Některým z nich hrozí až deset let vězení. Všichni jsou stíháni na svobodě. Policie obvinila jako právnickou osobu také nestátní zdravotnické zařízení ve Středočeském kraji, uvedl Ibehej. "Policie nás kontaktovala před mnoha lety. Chtěla chorobopisy pacientů několik let zpátky. Ty dostala a má je volně k použití. My jsme si sami nechali udělat forenzní audit. Chtěli jsme od právníků vědět, jestli se stal trestný čin. Podle nich se ale nestal," řekl Šmucler rozhlasu.
Peníze podle něj nikdo neukradl. "Pokud někdo něco špatně vykazoval, tak to zase skončilo v péči o pacienty," prohlásil. "Samozřejmě jsme ale čekali, že přijdou zdravotní pojišťovny s tím, že je něco špatně, takže uděláme revizi," dodal.
Soukromá Nemocnice Na Pleši se nachází v Nové Vsi pod Pleší na Příbramsku. Specializuje se na léčbu pacientů s rakovinou či plicními chorobami nebo péči o umírající. "Všechny peníze šly na léčení, nikdo si nic nebral, nevyplácel se zisk, nic. Pojišťovny neměly námitky, i když se věc řeší roky," uvedl k případu Šmucler. "Každopádně mě to vyléčilo ze snahy něčemu pomáhat, a řešit to nebudu. Ať si to koupí, nebo vezme, kdo chce," doplnil. Jaká bude budoucnost nemocnice, nyní neví. "Se společníkem řešíme, jestli on v tom bude pokračovat. Já v tom pokračovat určitě nechci," řekl rozhlasu.
Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Praze. Spis je velmi obsáhlý, jen usnesení o zahájení trestního stíhání má 1132 stran. "Rozesílání tak objemné písemnosti by bylo technicky velmi komplikované, a proto se kriminalisté NCOZ rozhodli doručit usnesení obviněným osobně," dodal Ibehej.
O případu jsme informovali v článku Policie obvinila lékaře a zdravotní sestry z podvodu. Účtovali pojišťovnám úkony, které neprovedli
foto: pribram.cz, ČTK
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Drahenice znovu ožijí sportem. Tradiční Drahenice Cup nabídne fotbal, volejbal i bohatý doprovodný program
V sobotu 4. července od 9 hodin se v Drahenicích uskuteční tradiční Drahenice Cup ve …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny se po celý týden prakticky nezměnily
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami stejně jako minulý týden a to v …
DOPRAVA
Příbramské iktové centrum získalo už pošesté prestižní evropské ocenění. Za rok 2025 obdrželo nejvyšší diamantovou plaketu
Iktové centrum Oblastní nemocnice Příbram, specializované pracoviště určené pro …
AKTUÁLNĚ
Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně
K řetězové dopravní nehodě došlo v pátek dopoledne na silnici II/604 u Milína, která …
AKTUALIZOVÁNO
Tipy na víkend: Tradiční Prokopská pouť, farmářské trhy a tematické dílničky zaměřené na Brdy
Na první červencový víkend připadá tradiční Prokopská pouť, která s sebou opět přinese …
AKTUÁLNĚ
Doprava u letiště se mění. Začínají prázdniny a omezení na Aviatické pocítí všichni řidiči
Letní prázdniny začaly a spolu s nimi přišlo i období, kdy tisíce lidí i z mnoha …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Konec papírování! Ženy od 45 let jdou na mamograf bez žádanky. Kam musí jezdit Příbram
Od 1. července se ženám nad 45 let výrazně zjednodušila cesta na mamografické …
ZDRAVOTNICTVÍ
Tradice Březových Hor: Věra Smolová přibližuje počátky Prokopské pouti
Prokopská pouť patří k nejstarším tradicím Březových Hor a o víkendu, 4. a 5. …
HISTORIE
Vysoké teploty nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích
Vysoké teploty v minulých dnech nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích. …
AKTUÁLNĚ
Nepozornost na silnicích: U Kosovy Hory se kvůli chybám řidičů i motorkářů srazilo pět strojů
Na silnici číslo 18 u Kosovy Hory na Příbramsku došlo ve čtvrtek v poledne ke dvěma …
AKTUALIZOVÁNO




