Policie varuje ve videu uprchlíky z Ukrajiny před podvodníky
12. března 2022 (07:27)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Nepřehledné situace a nejistoty se podle zkušenosti policistů velmi často snaží zneužívat různí podvodníci.
Čeští policisté zjistili první případy zneužití situace uprchlíků z Ukrajiny různými podvodníky, zejména v souvislosti s registrací k pobytu v České republice. Policie proto dnes zveřejnila video v ukrajinštině, ve kterém mimo jiné upozorňuje, že vyřízení pobytové agendy je v Česku zdarma. Uprchlíky také varuje před podezřelými nabídkami lukrativní práce, které mohou vést k nucené prostituci či otrocké práci. Kromě nahrávky je na policejním webu ke stažení také leták s varováním.
Nepřehledné situace a nejistoty se podle zkušenosti policistů velmi často snaží zneužívat různí podvodníci. Za úplatu je například nabízeno urychlení vyřízení potřebné administrativy nebo zprostředkování zaměstnání. Pobytová agenda, registrace ke zdravotnímu pojištění i registrace na úřadu práce je přitom v Česku zdarma. "Řešení administrativních záležitostí neurychlíte poskytnutím úplaty komukoliv," upozorňuje policie.
Uprchlíci by také měli být obezřetní, pokud se na ně někdo obrátí s nabídkou lukrativní práce. Ta může ve skutečnosti znamenat nucené poskytování sexuálních služeb či otrockou práci. Policistů také varují, že se podvodníci mohou snažit získat od uprchlíků doklady, které zneužijí pro sjednání půjček nebo zřízení bankovních účtů k nezákonným účelům.
Počet uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přesáhl 200.000 lidí. Víc než polovinu tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy. Ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že uprchlíkům vydalo už přes 120.000 víz ke strpění.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/Policie ČR
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina
Hokejisté HC Baník Příbram vstoupili do rozhodujícího utkání přesně tak, jak …
SPORT
Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim
Za benzin Natural 95 zaplatíte do čtvrtka v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 43,90 Kč …
AKTUÁLNĚ
Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog
Během letošních velikonočních svátků a prodlouženého víkendu prováděli policisté ve …
DOPRAVA
Páteční šok: Déšť se místy změní ve sněžení
Páteční dopoledne přinese nečekaný obrat. Zatímco den začne pod zataženou až oblačnou …
AKTUÁLNĚ
V křižovatce na výjezdu z Příbrami se srazily osobáky, záchranáři tam jeli kvůli dítěti
Dopravní nehoda se stala ve čtvrtek 9. dubna před 10. hodinou na silnici v křižovatce …
AKTUÁLNĚ
Do Příbrami dorazila móda z jihu Evropy. Otevřel se nový butik ALTA
Jaro letos v Příbrami nepřineslo jen teplejší počasí, ale i nový módní vítr. Na konci …
PR
Příbram ovládne v sobotu 11. ročník České Route 66
Návštěvníci této oblíbené události uvidí na čtyři stovky vystavených plechovek a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Večer na sídlišti v Příbrami? Zapomeňte na volné místo
Nedostatek parkovacích míst v Příbram je problém, který jako místní obyvatel vnímám …
NÁZOR
Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2
Volejbalisté VK Trox Příbram mají za sebou mimořádně dramatické utkání. V domácím …
SPORT
TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu
V neděli 12. dubna ožije příbramská Svatá Hora netradičním dobrodružstvím. Dorazí sem …
AKTUÁLNĚ




