Policie se nově on-line dozví, zda je auto v pátrání a má technickou kontrolu
25. května 2023 (12:17)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Systém také prostřednictvím kamery umožňuje sledování dění před a za vozem.
Policie začala do svých automobilů zavádět systém, který za jízdy on-line rozpozná, zda má má lustrovaný vůz platnou technickou kontrolu či zda není v pátrání. Odpadá tím potřeba namátkových kontrol. Do konce června bude systémem osazeno 600 policejních vozů, řekl Pavel Doležal z Policejního prezidia ČR.
Policisté systém zkušebně používají od podzimu 2022, dosud jím osadili desítky policejních vozů. "Policejní vůz díky systému za jízdy dokáže rozpoznávat registrační značky vozidel jedoucích před ním a proti němu, dokáže to ve třech jízdních pruzích. Takže když policejní vůz jede například po dálnici prostředním jízdním pruhem ze tří, rozpozná registrační značky ze všech tří," uvedl Doležal. Informace o nákladech na systém neměl k dispozici.
Systém on-line porovná načtenou registrační značku s registrem vozidel a také s databází odcizených vozidel. Policisté tak bezprostředně za jízdy zjistí, zda je auto v registru vozidel, zda má platnou technickou kontrolu a také zda nebylo odcizeno.
"Pokud je vůz vybaven dotyčným systémem, policisté nemusí kontrolovat řidiče namátkově. Okamžitě vidí, zda je vůz v tomto ohledu v pořádku," uvedl Doležal.
Snímání a porovnání SPZ je automatické. Například při jízdě po dálnici tak jeden policejní vůz může zkontrolovat stovky aut, které za jízdy potká. Výsledky se policistům zobrazí na displeji s barevným odlišením. Zelený rámeček znamená, že je vůz v pořádku, žlutý značí, že SPZ není v registru vozidel - například u zahraničních aut. Oranžová jsou auta bez technické kontroly a značky s červeným rámečkem jsou v pátrání.
Systém také prostřednictvím kamery umožňuje sledování dění před a za vozem. Může se na něj napojit i operační středisko. "Do budoucna by jím měly být osazeny všechny nové policejní vozy," uzavřel Doležal.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Parkovací dům v Příbrami se otevře příští rok na jaře, bude v něm stálá služba
•Středočeský kraj a Praha připraví soutěž na železniční dopravce za 60 mld.
•Motorkář u obce Obory zřejmě nedal přednost autu na hlavní silnici, do nemocnice ho přepravil vrtulník
Další články
Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025?
Ve čtvrtek 19. března večer se v příbramské divadle koná dlouho očekávaný Galavečer …
ON-LINE PŘENOS
Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“?
Příbram funguje dál svým běžným rytmem, ale řada problémů zůstává otevřená. Na přání …
ANKETA
Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami
Ve čtvrtek 19. března odpoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě se …
AKTUÁLNĚ
Ceny benzinu a nafty jdou stále nahoru. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u značky Prim
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 38,50 Kč do 40,90 …
AKTUÁLNĚ
Policie hledá jedenapadesátiletou ženu
Příbramští kriminalisté vyhlásili pátrání po 51leté ženě, která bydlí v chráněném …
FOTO
Baník zná soupeře pro čtvrtfinále: Čeká ho derby a start série v pátek
Sezona jde do svého vrcholu a HC Baník Příbram má za sebou úspěšné osmifinále, ve …
SPORT
Farmářské trhy se vrací do Příbrami. Sezona startuje už tuto sobotu
Oblíbené farmářské trhy jsou zpět. Sezona 2026 odstartuje už tuto sobotu 21. března na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Radek Galaš: „True crime je trend. Ale nesmí z nás dělat fanoušky vrahů.“
Mgr. Radek Galaš, ředitel Muzea Policie České republiky, působí jako člověk, který se …
ROZHOVOR
Pro psy smrtelný virus se šíří mezi divokými prasaty. První případy už jsou blízko Příbramska
Státní veterinární správa (SVS) spolu s Českomoravskou mysliveckou jednotou varují …
AKTUÁLNĚ
Čtvrtfinále play off? Město může připravit HC Baník o domácí výhodu
HC Baník Příbram stojí před vrcholem sezony – prvním zápasem čtvrtfinále play off, …
SPORT




