16. 9. svátek má Ludmila

Policie reaguje na článek o odhalených tábořištích v CHKO Brdy

29. srpna 2019   (12:21)
Policie reaguje na článek o odhalených tábořištích v CHKO Brdy

V sobotu 24. srpna vyjížděli policisté do Chráněné krajinné oblasti Brdy kvůli monitorovacím letům s dronem, přitom objevili dvě tábořiště nedaleko vrcholu Houpák


Jak jsme vás včera informovali, objevili policisté v sobotu 24. srpna dvě tábořiště nedaleko vrcholu Houpák. Nyní vám k tomuto článku přinášíme vyjádření policistů. 
 
Policejní drony
Bezpilotní prostředky značky BRUS v policejních barvách pořizovala středočeská policie v roce 2016 a financovány byly z daru Krajského úřadu Středočeského kraje. Cena zakázky činila dva milióny korun a zahrnovala dva drony včetně optických senzorů, jejichž hodnota je kolem osmi set tisíc korun, dále šest pohonných akumulátorů, pozemní řídicí a zobrazovací stanici, výcvik sedmi pilotů a základní náhradní díly. Menší dron DJI MAVIC PRO jsme zakoupili v roce 2018 a jeho cena činila přibližně 30 tisíc korun.
 
Bezpilotní prostředky jsou letadla s kolmým startem a přistáním a dosahují velmi nízké hlučnosti. Při létání má pilot po celou dobu letu vizuální kontakt se strojem. Co se týká nákladů na jejich provoz, např. s nasazením vrtulníku se to srovnávat nedá. Při započtení životnosti hlavních částí letadel a nutnosti pravidelných kontrol u výrobce je možné říct, že letová hodina bezpilotního systému BRUS vyjde zhruba na 700 korun, u systému DJI Mavic přibližně na 100 korun.
 
Stroje prověří velké plochy území, používají se v náročných podmínkách, kdy nelze použít klasickou techniku či vrtulníky nebo by to bylo ekonomicky nevýhodné. Prioritně jsou určeny k nasazení v prostoru CHKO Brdy k hlídkovým a monitorovacím letům, a to v rámci spolupráce s ostatními složkami IZS, s pyrotechnickou službou, k odhalování protiprávního jednání směrujícího proti životnímu prostředí, jako jsou nelegální skládky, nepovolená těžba lesních porostů, ale i rozdělávání ohňů, protože zde hrozí velmi vysoké riziko požárů. V loňském roce jsme drony s termovizí zapojili do namátkových kontrol rekreačních oblastí, které jsou v zimních měsících většinou opuštěné. Dále je využíváme k dokumentaci závažných dopravních nehod, k ohledání některých míst trestných činů a při pátracích akcích.
 
Menší dron jsme v letošním roce začali využívat v rámci pilotního projektu při dohledu nad bezpečností silničního provozu, cílem je ovlivnit nekázeň účastníků silničního provozu a především tím přispět ke snížení nepříznivého vývoje dopravní nehodovosti. Sledujeme zejména nebezpečné předjíždění, zákaz odbočení, ale také drony dokáží zaznamenat telefonování za jízdy či nepřipoutání bezpečnostními pásy. V tomto „zkušebním“ provozu zatím zjišťujeme a ověřujeme přínosy a efektivitu bezpilotního prostředku pro danou službu.
 
Lidé by měli chápat používání policejních bezpilotních prostředků ne jako zásah do soukromí, ale jako ochranu, kterou policie občanům poskytuje. Jedná se o novou techniku, kterou policie ke své práci využívá. Termovize samozřejmě neukazuje přímo osoby v objektech, jak se někteří občané obávají. Bezpilotní stroje například nesmějí létat nad obydlenými oblastmi, osobami, vozidly, přímo nad komunikacemi, železnicemi nebo zdroji pitné vody.
 
Prací policie je nejenom chránit bezpečnost osob a majetku, odhalovat trestné činy a jejich pachatele, vyšetřovat trestné činy, dohlížet na veřejný pořádek a na BESIP, ale také odhalovat přestupky. Pokud nějaký přestupek zaznamenáme, musí ho policisté také řešit, ať už se jedná „pouze“ o zákaz vjezdu či nedovolené táboření (ve správním řízení pokuta až pět tisíc korun). Zveřejňováním případů prostřednictvím médií se informace dostávají do povědomí občanů, a jak z diskuzí pod články dost často vyplývá, některá nařízení či zákazy občané vůbec neznají nebo si je upravují k obrazu svému. Co se týká táboření v lese mimo vyhrazená místa, tento zákaz platí již mnoho let, tzv. pod širákem však osoby spát mohou. Další omezení, která v lese platí: nesmí se rušit klid a ticho, jezdit mimo cesty, rozdělávat oheň do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa, odhazovat odpadky, kouřit apod. Pokud bychom zákony porušovali všichni, za chvíli by z krásné přírody nezbylo nic.
 
Statistiky - CHRÁNĚNÁ  KRAJINNÁ OBLAST Brdy
V roce 2018: 451x porušení zákazu vjezdu, 126x neoprávněné parkování, 10x táboření s rozděláváním ohně (ve správním řízení pokuta až 15 tisíc korun), 2x falešná povolení k vjezdu (ve správním řízení až padesátitisícová pokuta), 9x jízda pod vlivem návykových látek. 
V roce 2017: 458x porušení zákazu vjezdu, 343x neoprávněné parkování, 7x táboření s rozděláváním ohně v lese, 1x porušení vodního zákona – koupání ve vodní nádrži na pitnou vodu, 8x falešná povolení k vjezdu, 1x pytláctví, 1x krádež dřeva, 1x krádež nafty z pracovního stroje, 1x jízda bez řidičského průkazu a 2x ukradené značení.
V roce 2016: 768x porušení režimu vjezdu, 324x nedovolené parkování, 7x rozdělávání ohně

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: por. Bc. Monika Schindlová
DiS.

autor: mirDalší články

Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57) Rozpadá se až 45 procent manželství.  Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se až 45 procent manželství. Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Z údajů České statistického úřadu vyplývá, že v posledních letech rozvodovost v Česku klesá 15. září 2019   (09:45) Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Divadlo, které několikrát měnilo název (Městské divadlo, Divadlo Příbram, Krajské divadlo až po současný Divadlo Antonína Dvořáka podle slavného hudebního skladatele, ne prvního ředitele), je v současnosti významnou regionální divadelní scénou. 15. září 2019   (07:42) Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Policisté se snažili muže zachránit. 14. září 2019   (21:50) Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Uvnitř budovy byla propanbutanová lahev, hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. 14. září 2019   (21:17) Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Pátek třináctého byl ve znamení Dne požární bezpečnosti. Projeli jsme s hasiči příbramská sídliště. 14. září 2019   (17:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz