10. 4. svátek má Darja




Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy

27. listopadu 2020   (14:03)
Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy
foto: pribram.cz, ČTK

Prodej nových elektronických dálničních známek začne v prosinci. Řidiči si je budou moci koupit na internetu, na pobočkách pošty a vybraných čerpacích stanicích.


Policie začala testovat systém pro kontrolu elektronických dálničních známek, které začnou platit od 1. ledna 2021. Systém kromě samotné kontroly zaplaceného kuponu odhalí také například kradené vozy či nezaplacené povinné ručení nebo propadlou technickou kontrolu, řekli dnes novinářům zástupci policie, celní správy a státního podniku Cendis.

Systém nazvaný ARGOS zefektivní kontrolu dálničních známek ze strany policistů i celníků. Skládá se z přenosného tabletu a kamery, která se umístí na čelní sklo služebního vozidla. Systém následně automaticky skenuje registrační značky projíždějících aut. Auta, která mají podle databáze vše v pořádku, označí program zeleně. Auta s nezaplacenu dálniční známkou nebo jiným problémem se policistům značí červeně, což je podnět pro následnou kontrolu. Systém rozezná také vozy osvobozené od placení dálničního poplatku, ty označuje oranžově.
Policisté dostanou k dispozici 43 sad na kontrolu dálničních známek, celníci budou mít 15 sad. Některé mýtné brány na dálnici budou osazené kamerami, ke kterým se bude hlídka moci vzdáleně připojit a kontrolovat tak projíždějící vozidla i přes mýtnou bránu. Pokud nebude hlídka ke kameře na mýtné bráně připojena, bude kamera pouze sbírat data pro statistiku. Může například ukázat na úsek, kde častěji jezdí řidiči bez zaplaceného dálničního poplatku. Policie se pak může na tento úsek zaměřit. Pokud nebude hlídka ke kameře na dané mýtné bráně zrovna připojena, nehrozí řidiči zpětně žádný postih.
Systém ARGOS dostanou dálniční oddělení policie. "Dálničních oddělení máme 21. A budou na odděleních silničního dohledu, což jsou krajská oddělení, která fungují celokrajsky a mají kromě jiného dohlížet i na dálniční tělesa," řekl Michal Hodboď z ředitelství služby dopravní policie.

Systém se může přesouvat mezi vozidly pode potřeby, není vázaný pouze na jeden vůz. Celní správa chce do budoucna ARGOS propojit s vlastními současnými systémy, do budoucna se tak rozšíří počet aut celníků, která dokážou kontrolovat zaplacení poplatku.
Prodej nových elektronických dálničních známek začne v prosinci. Řidiči si je budou moci koupit na internetu, na pobočkách pošty a vybraných čerpacích stanicích. Platnost viněty si budou moci nastavit až s 90denním předstihem. Ceny známek zůstanou stejné jak letos. Systém stát vyjde na 309 milionů korun.
Typy i ceny známek zůstanou stejné, roční známka pro vozidla do 3,5 tuny bude stát 1500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Zůstane i zvýhodnění pro ekologická auta. Novinkou ovšem bude možnost libovolně nastavit datum začátku jejich platnosti, a to až s předstihem 90 dnů. Roční známky navíc budou fungovat po dobu 365 dní bez ohledu na kalendářní rok.
Za dálnice se v Česku prostřednictvím časových kuponů platí od roku 1995. Současných 1500 korun za rok platí motoristé od roku 2012. Loni stát vybral 5,35 miliardy korun. Elektronické viněty fungují i v některých okolních zemích, například na Slovensku.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Tipy na víkend: Zahájení sezóny pro turisty i milovníky motorových vozidel! Tipy na víkend: Zahájení sezóny pro turisty i milovníky motorových vozidel! Tento víkend, konkrétně v sobotu 11. dubna, bude v Příbrami oficiálně zahájena … KULTURA Na silnici nad Věšínem skončilo auto na střeše Na silnici nad Věšínem skončilo auto na střeše V pátek 10. dubna dopoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě v katastru obce … FOTOGALERIE Voda, běh a první odpovědi sezony: Příbram hostí už v sobotu napínavý aquatlon Voda, běh a první odpovědi sezony: Příbram hostí už v sobotu napínavý aquatlon Triatlonová sezona se rozjíždí a hned zkraje nabídne pořádně zajímavou podívanou. V … SPORT Policejní pyrotechnik odpálil nalezenou munici na místě Policejní pyrotechnik odpálil nalezenou munici na místě Ve čtvrtek 9. dubna po 9. hodině ráno byl ohlášen nález munice v katastru obce … NEPŘEHLÉDNĚTE V Prokopské ulici přibydou vodicí linie. Město napravuje nedostatek z rekonstrukce V Prokopské ulici přibydou vodicí linie. Město napravuje nedostatek z rekonstrukce V Prokopské ulici na Březových Horách se chystají další úpravy. Město zde nechá … AKTUÁLNĚ Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina Hokejisté HC Baník Příbram vstoupili do rozhodujícího utkání přesně tak, jak … SPORT Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte do čtvrtka v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 43,90 Kč … AKTUÁLNĚ Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog Během letošních velikonočních svátků a prodlouženého víkendu prováděli policisté ve … DOPRAVA Páteční šok: Déšť se místy změní ve sněžení Páteční šok: Déšť se místy změní ve sněžení Páteční dopoledne přinese nečekaný obrat. Zatímco den začne pod zataženou až oblačnou … AKTUÁLNĚ
V křižovatce na výjezdu z Příbrami se srazily osobáky, záchranáři tam jeli kvůli dítěti V křižovatce na výjezdu z Příbrami se srazily osobáky, záchranáři tam jeli kvůli dítěti Dopravní nehoda se stala ve čtvrtek 9. dubna před 10. hodinou na silnici v křižovatce … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz